Tu i teraz. „Zwykłe krzyżówki nie ćwiczą mózgu” — Sądecki Dzień Mózgu 2023 i obalanie mitów

Tu i teraz. „Zwykłe krzyżówki nie ćwiczą mózgu” — Sądecki Dzień Mózgu 2023 i obalanie mitów

Sądecki Dzień Mózgu 2023

Co powoduje demencję? Czy zapominanie to naturalny etap starzenia się? Jak chronić się przed demencją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci podczas drugiej edycji Sądeckiego Dnia Mózgu, która odbyła się pod znakiem oswajania demencji. Inicjatorem tego wydarzenia jest Fundacja „Tu i teraz. Oswajamy Alzheimera”.

„Wczuć się w to, co przeżywa chory i opiekun”

Drugą edycję Sądeckiego Dnia Mózgu zorganizowaliśmy przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół, dzięki czemu mogliśmy zaprosić uczestników na wyjątkowy seans wyjaśnia Ewa Klag, Prezes Zarządu Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”. – „Ojciec” to chyba pierwszy taki film, który pokazuje demencję z punktu widzenia chorego.

Rozpoczęcie „Sądeckiego Dnia Mózgu” od tego seansu było strzałem w dziesiątkę. Film „Ojciec”, wyreżyserowany przez Floriana Zellera, zrobił wrażenie zarówno na doświadczonych opiekunach, jak i uczestnikach, którzy nie mieli styczności z osobami z demencją.

Jestem poruszona tym filmem. Każdemu będę polecała. Robi większe wrażenie niż niejeden wykład o tej tematyce przekonuje jedna z uczestniczek. Inna dodaje:

Film świetny. Pomaga zrozumieć i wczuć się w to, co przeżywa chory i opiekun. Uświadamia też, jakie trudne decyzje, spływają na najbliższych.

„Obalić mity na temat demencji”

Po bardzo emocjonującym seansie przyszedł czas na garść faktów, czyli wykład psychologa Michała Gwiżdża pt. „Demencja co musisz o niej wiedzieć”. Tegoroczny ekspert Sądeckiego Dnia Mózgu to psycholog i doktor nauk humanistycznych, certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, absolwent Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej i wykładowca akademicki. Od kilkunastu lat pracuje z osobami z zaburzeniami pamięci i ich opiekunami w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z zespołami
otępiennymi
.

 – Doktor Michał Gwiżdż wyjaśnił, czym jest demencja, uwrażliwił też na to, że zapominanie to nie jest naturalny etap starzenia się. Co więcej, obalił wiele mitów na temat demencji opowiada Katarzyna Filip z Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in.:

że są różne przyczyny demencji, a choroba Alzheimera jest jedną z nich, ale nie jedyną,

jak możemy chronić się przed demencją i dlaczego nie ma na nią leku.

Nie miałem pojęcia, że przed demencją chronią głównie kontakty społeczne wyjaśnia jeden z uczestników wydarzenia. – Oprócz tego ważny jest ruch na świeżym powietrzu i dieta. Zaskoczyło mnie też to, że zwykłe krzyżówki nie ćwiczą mózgu, bo są zbyt powtarzalne. Do tego potrzeba czegoś innego np. krzyżówek typu Jolka, szachów, karcianek, czyli takich gier lub ćwiczeń, które wymagają zastosowania różnych strategii dodaje.

Ważne jest tu i teraz”

Organizatorzy oraz uczestnicy wydarzenia jednogłośnie stwierdzili, że tegoroczna edycja Sądeckiego Dnia Mózgu należy do udanych.

Odczuwamy bardzo dużą satysfakcję z frekwencji oraz współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół przekonuje Katarzyna Filip. – Mieliśmy bardzo pozytywną informację zwrotną, od tych, których temat dotyczy, ale również od tych, którzy nie mają tego problemu w rodzinie. Seniorzy zapewnili chęć udziału w przesiewowych badaniach pamięci organizowanych przez naszą Fundację.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 80 osób. Byli to opiekunowie zawodowi z okolicznych domów opieki, opiekunowie domowi, seniorzy (m.in. z Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku), rodziny osób chorych oraz ludzie młodzi, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat demencji.

Na Sądeckim Dniu Mózgu pojawili się też przedstawiciele władz i ważnych instytucji m.in. Marta Mordarska, dyrektor Małopolskiego PFRON oraz Piotr Lachowicz, Sekretarz Miasta Nowego Sącza, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

– Tematyka tegorocznego Sądeckiego Dnia Mózgu przypomniała, jak ważne jest tu i teraz. By nie zwlekać z zadbaniem o siebie i najbliższych podkreśla Katarzyna, jedna z uczestniczek.

Hasło „Tu i Teraz” jest też kluczowe dla fundacji, która jest inicjatorem Sądeckiego Dnia Mózgu.

Tu i teraz. Bo przeszłość ucieka chorym przez palce, a przyszłość przestaje mieć dla nich znaczenie, liczy się tylko tu i teraz. Pomoc chorym i opiekunom potrzebna jest tu i teraz, bo nie wiemy, ile czasu zostało naszym podopiecznym. Tu i Teraz, bo chcemy działać. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? apeluje Ewa Klag, Prezes Zarządu Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

 

 Przeczytaj również:

Pętle indukcyjne w Łącku. Pomogą niedosłyszącym mieszkańcom

Reklama