Jarosław Kaczyński odwołał małopolski zarząd PiS, po tym jak Łukasz Kmita nie został marszałkiem

Jarosław Kaczyński odwołał małopolski zarząd PiS, po tym jak Łukasz Kmita nie został marszałkiem

Nowy Sącz, Jarosław Kaczyński

Po tym jak Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość) nie został wybrany na marszałka Województwa Małopolskiego (pomimo posiadanej przez PiS większości w sejmiku), sprawy w swoje ręce wziął Jarosław Kaczyński. Dotychczasowy zarząd Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce został odwołany. Posadę stracił Andrzej Adamczyk a Jarosław Kaczyński wskazał nowego szefa, którym został… Łukasz Kmita.

Informację o dokonanych zmianach przekazał Rafał Bochenek, rzecznik partii. – Decyzją prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego – nowym przewodniczącym zarządu wojewódzkiego PiS w Małopolsce został poseł Łukasz Kmita. W związku z tym, w najbliższym czasie nastąpi ukonstytuowanie się nowego prezydium zarządu województwa – informuje Rafał Bochenek za pośrednictwem social mediów.

Jak już podawaliśmy w naszej publikacji TUTAJ, małopolski sejmik nie wybrał Łukasza Kmity na marszałka. Jego kandydaturę poprało tylko 13 radnych, mimo, że sam PiS dysponuje 21 mandatami. – To nominat partyjny przywieziony z Warszawy. Został wybrany, by PiS mógł obsadzić miejsca w spółkach, a jego zadaniem będzie realizacja partyjnych poleceń. Spadniemy z deszczu pod rynnę. Apeluję do klubu PiS, byście zagłosowali przeciwko tej kandydaturze i wybrali spośród was kogoś godnego – mówił Krzysztof Nowak z KO.

Wybory były tajne, zatem każdy głosował wedle własnego uznania. Ogólnopolskie media przedstawiały zaistniałą sytuację jako bunt w partii. Jarosław Kaczyński tak skomentował w środę te wydarzenia. – Tam są nowi ludzie, tacy którzy powiedzmy sobie są z wyższej półki intelektualnej i niektórym ludziom się nie podobają. To jest przykre, ale to się zdarza. Trzeba z tym walczyć i będę z tym walczył – mówił. Tymczasem także w innych częściach kraju przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiają się odgórnym decyzjom Jarosława Kaczyńskiego. Na Podlasiu PiS straciło sejmik, bo wbrew swojej partii zagłosowało dwóch radnych. Marszałkiem został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość utraciło także władzę w powiecie wejherowskim. Część radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosowała za tym, aby starostą został Marcin Kaczmarek, który reprezentuje zupełnie inną partię.

Czytaj także: Kolarstwo. Wojciech Szczepanik zajął 2. miejsce na Majorce w prestiżowym wyścigu [ZDJĘCIA]

Reklama