Ruszyły prace przy trzech ostatnich dworcach Doliny Popradu. Zobaczcie jak będą wyglądać

Ruszyły prace przy trzech ostatnich dworcach Doliny Popradu. Zobaczcie jak będą wyglądać

dworce Dolina Popradu

Wszystkie mają być komfortowe, bezpieczne, ekologiczne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozpoczęły się prace przy trzech ostatnich dworcach w Dolinie Popradu – w Wierchomli Wielkiej, Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy-Zdroju.

Dzięki prowadzonym na dworcach w Dolinie Popradu pracom zostanie na nich przywrócona obsługa podróżnych, co sprawi, że pasażerowie będą mogli oczekiwać na przyjazd pociągu w komfortowych warunkach. Inwestycje w Dolinie Popradu to również ważny impuls do dalszego rozwoju turystyki w tym regionie – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wszystkie obiekty w Dolinie Popradu będą posiadać rozwiązania przyjazne środowisku, jak na przykład oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i systemy BMS, pozwalające na optymalne zużycie wody, energii, elektrycznej i cieplnej. Nie zabraknie też zwiększającego bezpieczeństwo systemu monitoringu.

Dworce mają być pozbawione barier architektonicznych. W planach są też takie usprawnienia jak m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowa kolorystyka wnętrz i plany dotykowe dworców.

W Wierchomli Wielkiej i Piwnicznej-Zdroju przebudowane zostaną historyczne dworce, natomiast w Łomnicy-Zdroju powstanie nowy budynek. Prace pochłoną odpowiednio: 3,91 mln zł, 3,5 mln zł oraz 4,67 mln zł brutto. Inwestor to Polskie Koleje Państwowe, a projektami i wykonaniem zajmuje się SKB S.A. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekty będą gotowe na początku 2023 roku.

Inwestycje prowadzone są w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Piwniczna-Zdrój

Dworzec w Piwnicznej-Zdroju został wybudowany w 1928 roku i posiada ,,unikatową w Dolinie Popradu konstrukcję szachulcową”. W planach jest odnowienie elewacji – cegła i drewniane elementy zostaną oczyszczone i poddane konserwacji. Stolarka okienna i drzwiowa będzie odtworzona na wzór historycznej. Dach pokryje dachówka w kolorze cegły.

W budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych z poczekalnią. Nie zabraknie ławek, gablot z rozkładami jazdy, zegara i elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów. Obok pomieszczenia zaprojektowano toaletę. Oczekiwanie na pociąg będzie też możliwe pod zadaszeniem na zewnątrz.

Oprócz wnętrza zmieni się także otoczenie dworca. Powstaną nowe chodniki i wiata rowerowa ze stacją naprawy jednośladów i miejscem do wypoczynku.

Wierchomla Wielka

Elewacja zabytkowego dworca w Wierchomli Wielkiej przejdzie renowację. W planach jest też odświeżenie kamiennej okładziny podtrzymujących wiatę kolumn. Na dachu znajdzie się dachówka w kolorze cegły, a stolarka okienna i drzwiowa będzie zielona.

W poczekalni na podróżnych czekać będą ławki, które dadzą możliwość ładowania telefonów i innych urządzeń. Podobnie jak w przypadku innych dworców w pomieszczeniu pojawia się gabloty z rozkładami jazdy, zegar i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. W projekcie jest także toaleta oraz pomieszczenia techniczne i przeznaczone dla spółek kolejowych.

Przy dworcu powstanie wiata rowerowa dla 10 jednośladów, a także miejsce postojowe dla osoby z niepełnosprawnością. Po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej zaplanowano wiatę ze strefą wypoczynku, stacją naprawy rowerów i stojakami na 12 jednośladów. W okolicy dworca wybudowane zostaną nowe chodniki.

Łomnica-Zdrój

W Łomnicy-Zdroju powstanie nowy budynek dworca. Stary spłonął w 2008 roku, a nowy obiekt będzie nawiązywał do jego wyglądu.

Budynek będzie posiadał przeszkloną witrynę, która rozjaśni poczekalnię. Elewacja będzie jasna z bazaltowym wykończeniem przypominającym drewno. Wysunięty dach da podróżnym możliwość oczekiwania również na zewnątrz.

Poczekalnia zajmie około 35 metrów kwadratowych. W jej wnętrzu pojawią się ławki, gabloty oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku zaprojektowano też toalety i pomieszczenia techniczne.

Na zewnątrz wybudowane zostaną nowe chodniki i miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Na rowerzystów czekać będzie wiata ze stojakami, miejscem odpoczynku i stacją naprawy jednośladów.

O rozpoczęciu prac przy pozostałych dworcach Doliny Popradu pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

wizualizacje: PKP

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.