Psia historia połączyła pokolenia na Sądeckich Plantach

Psia historia połączyła pokolenia na Sądeckich Plantach

czytanie na plantach

Na Plantach w Nowym Sączu znów zderzyły się pokolenia. Tym razem młodzież i seniorzy pochylili się nad perypetiami dwóch psów – bohaterów książki ,,Poszukiwacze przygód” Jadwigi Marzec.

Uczniowie klas 7a i 7c ze Szkoły Podstawowej nr 18 zaprosili do wspólnego czytania podopiecznych Dziennego Domu Seniora. Historia dwóch psów, które wybrały się na poszukiwanie przygód po trasach turystycznych powiatu nowosądeckiego, stała się okazją do wymiany wspomnień.

Zwierzaki towarzyszyły uczestnikom wydarzenia nie tylko w rozmowach. Pojawiły się także na zdjęciach zgromadzonych w wystawie pod nazwą ,,Nasi bracia mniejsi”.

Jak podkreślała Alicja Gałęziowska, nauczycielka języka polskiego i opiekunka merytoryczna projektu, to już trzecia taka akcja i na pewno nie ostatnia. Dla uczniów jest lekcją w terenie, łączącą pokolenia.

– Takie spotkania pokazują, jak należy rozumieć słowa z lektury obowiązkowej ,,Mały Książę”, które mówią o,, oswojeniu”. Aby się z kimś zaprzyjaźnić, należy go poznać, stworzyć z nim więzi i poczuć się za niego odpowiedzialnym. Młodym dzisiaj należy przypominać o takich wartościach, aby nie zatracili swojej wrażliwości na drugiego człowieka. Dzisiejszy świat pełen multimedialnych fleszy może odwracać uwagę od tego co ważne. Takie spotkania są potrzebne młodym jak i Seniorom, tutaj każdy jest wysłuchany i czuje się potrzebny. Książka jest niezwykłym narzędziem, które potrafi zaspokoić wiele potrzeb czytelniczych – zaznaczała Alicja Gałęziowska.

Kierowniczka Dziennego Domu Seniora Małgorzata Paluch przyznała, że seniorzy bardzo potrzebują kontaktu z młodymi ludźmi.

– Zmiany kulturowe, społeczne i technologiczne w ostatnich dziesięcioleciach postępują bardzo szybko, często w ich wyniku pokolenia oddalają się od siebie i żyją jakby obok. Dlatego tak ważne jest inicjowanie i wspieranie działań prowadzących do integracji i łączenia pokoleń. Zrealizowane projekty pokazały uczniom, że osoba starsza może być ich przyjacielem, nauczycielem i doradcą – mówiła Małgorzata Paluch.

We wspólnym czytaniu w ubiegły wtorek (21 czerwca) wzięli udział również: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz, nauczyciel konsultant ds. przedmiotów humanistycznych Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Papaj, a także dyrektor Lucyna Szczepanek i wice dyrektor Ryszard Gałęziowskioraz ze Szkoły Podstawowej nr 18 .

O ubiegłorocznej akcji pisaliśmy tutaj: Frania połączyła pokolenia. Otworzył się magazyn wspomnień…

fot. Alicja Gałęziowska

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.