Przypominamy – niedzielne referendum się odbędzie

Przypominamy – niedzielne referendum się odbędzie

Mimo, że do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęły skargi, jutrzejsze referendum w sprawie ,,sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta” odbędzie się. Głos będzie można oddać między godziną 7:00 a 21:00.

Jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu, referendum dotyczy planów budowy na terenie firmy Newag „ekologicznej elektrociepłowni, która wykorzystywałby odpady nienadające się do recyklingu jako surowiec do produkcji prądu i ciepła dla Nowego Sącza”. Plan zlokalizowania spalarni przy ulicy 29 Listopada wzbudził spore kontrowersje, wobec czego prezydent miasta zawnioskował o przeprowadzenie referendum.

Głosowanie odbędzie się jutro w lokalach, w których zazwyczaj pracują komisje wyborcze działające na rzecz wyborów parlamentarnych lub samorządowych. O szczegółach dotyczących referendum (w tym o dokładnych granicach obwodów głosowania i siedzibach obwodowych komisji wyborczych) informowaliśmy TUTAJ. Mieszkańcy Nowego Sącza będą mogli odpowiedzieć na następujące pytania:

  1. Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne na terenie miasta Nowego Sącza?
  2. Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia, oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach.

Parę dni temu kwestia niedzielnego głosowania stanęła pod znakiem zapytania. Wszystko dlatego, że skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie złożyli zarówno protestujący nowosądeczanie, jak i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Problematyczne okazały się być m.in. pytania: zarzucono, że zostały wadliwie sformułowane. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Mimo skarg referendum się odbędzie. Orzeczenie sądu zostanie podjęte dopiero później. Jak wyjaśniał w rozmowie z Gazetą Krakowską Krzysztof Głuc, przewodniczący rady miasta, jeżeli sąd zdecyduje o potrzymaniu ważności uchwały referendalnej, sprawa jest jasna. Jeśli ją jednak uchyli, referendum może okazać się nieważne. Nie do końca wiadomo jeszcze, jakie kroki podjęto by w przypadku uchylenia uchwały referendalnej.

fot. archiwum dts24.pl


Czytaj też:

Wakacyjne zagrożenia. Jak się przed nimi chronić?

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.