Wakacyjne zagrożenia. Jak się przed nimi chronić?

Wakacyjne zagrożenia. Jak się przed nimi chronić?

włamanie, wypadek, dziecko w samochodzie

Ciepłe letnie dni sprzyjają wakacyjnym wyjazdom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jak w tym okresie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych? Sądeccy policjanci mają na to kilka rad.

Podróże samochodem, wysokie temperatury, wypoczynek nad wodą i na szlaku – zagrożenia czyhają na nas wszędzie. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przygotowali kilka porad dotyczących bezpieczeństwa w czasie wakacyjnych wycieczek.

Zabezpieczenie mieszkania na czas dłuższej nieobecności

Przede wszystkim należy zamknąć w domu wszystkie okna i drzwi. Nie powinno się zostawiać kluczy w tak oczywistych miejscach jak pod wycieraczką, za framugą drzwi, czy też za doniczką znajdującą się na oknie.

Znaczne kwoty pieniędzy, duża ilość biżuterii – lepiej unikać przechowywania takich przedmiotów w domu na czas wyjazdu. Cenne rzeczy można powierzyć do przechowania komuś godnemu zaufania, albo zdeponować w banku.

Co może być dla niektórych trudne, warto być dyskretnym i zastanowić się, czy aby na pewno warto opowiadać wszystkim o planowanym wyjeździe. Powstrzymanie się od umieszczania zdjęć w mediach społecznościowych przed powrotem do domu też jest dobrym pomysłem.

Bezpieczeństwo podczas podróży samochodem

Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kierowca też musi o siebie zadbać i wypocząć przed podróżą, by móc w pełni skoncentrować się na jeździe. Oczywiście, kierujący musi być trzeźwy. Na skupienie kierowcy wpływa również temperatura – podczas upału możemy szybciej się męczyć, dlatego warto zadbać o to, by odpowiednio często robić przerwy.

Dzieci podróżujące samochodem powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach czy innych urządzeniach przytrzymujących – przypomina Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Nie podlega dyskusji, że w trakcie jazdy zawsze trzeba przestrzegać przepisów i pamiętać o innych użytkownikach drogi. Podobnie gdy dotrzemy już do celu podróży – należy zwrócić uwagę, czy parkujemy w dozwolonym miejscu. Kolejną istotną sprawą jest kwestia mienia znajdującego się w samochodzie. Lepiej nie zostawiać w aucie wartościowych przedmiotów: telefonów komórkowych, torebek, tabletów itd.

Nagrzany samochód może być śmiertelną pułapką

Mimo licznych apeli rozpowszechnianych w mediach wciąż zdarzają się sytuacje, w których ktoś pozostawia w rozgrzanym aucie dziecko lub zwierzę. Policjanci przypominają – jest to bardzo niebezpieczne, nawet jeśli wydaje nam się, że załatwienie jakiejś sprawy potrwa tylko chwilę.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby – podkreśla Aneta Izworska.

Co istotne, w ten sam sposób mogą postąpić osoby postronne, jeśli zauważą, że dziecko czy zwierzę zamknięte w samochodzie nie reaguje, a wezwane służby nie dotarły jeszcze na miejsce. W takiej sytuacji nie odpowiemy za wybicie szyby w aucie! Jest to bowiem działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie wolno pływać w miejscach zakazanych. Najlepiej wybierać strzeżone kąpieliska, gdzie w razie nadzwyczajnej sytuacji ratownik ruszy z pomocą. Gdy nie znamy głębokości ani ukształtowania dna zbiornika wodnego, nie wolno skakać do wody. Może to bowiem grozić bardzo poważnymi urazami.

Po dłuższym wypoczynku na słońcu nie wolno zbyt szybko wchodzić do wody. Żeby uniknąć wstrząsu termicznego należy stopniowo polewać ciało wodą, przyzwyczajając je do niższej temperatury. Trzeba też wspomnieć, że bardzo złym pomysłem jest wchodzenie do wody, kiedy jest się pod wpływem alkoholu (albo innych podobnie działających substancji). Zazwyczaj błędnie ocenia się wtedy sytuację i swoje możliwości, a to może doprowadzić do tragedii.

Jeśli decydujemy się na pływanie na materacu, powinniśmy trzymać się blisko brzegu i unikać wypływania na środek akwenu. Natomiast w przypadku pływania żaglówką, łódką, czy też kajakiem, trzeba dobrze założyć kapok.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat – dodaje przedstawicielka Zespołu ds. Komunikacji Społecznej KMP w Nowym Sączu.

W przypadku zagrożenia pomoc można uzyskać, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jak wspominaliśmy TUTAJ, codziennie w godzinach od 8:00 do 20:00 nad Jeziorem Rożnowskim służbę pełnią policjanci z Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Numer alarmowy to 723 694 982.

Bezpieczeństwo w trakcie górskich wycieczek

Kluczowa sprawa – przed ruszeniem na szlak trzeba sprawdzić prognozę pogody i wziąć ze sobą odpowiednie ubranie, sprzęt i jedzenie. Dobrym pomysłem jest pozostawienie w pensjonacie, schronisku czy kwaterze informacji o tym, jaki jest cel naszej wycieczki, jaką trasą pójdziemy i kiedy zamierzamy wrócić. W nagłych wypadkach może to mieć fundamentalne znaczenie.

Warto zabrać ze sobą mapę oraz telefon z naładowaną baterią. Szlak, który wybieramy, powinien być dostosowany do naszych umiejętności i możliwości. Trzeba trzymać się oznakowanych ścieżek i stosować do tablic informacyjnych. Dzieci powinny stale przebywać blisko swoich opiekunów. Oczywiście, nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt ani do nich podchodzić. Zabronione jest rozpalanie ogniska w lesie, a także śmiecenie czy hałasowanie.

W przypadku zagrożenia trzeba niezwłocznie skontaktować się ze służbami. Numery, które warto znać: GOPR – 48 601 100 300, TOPR – +48 601 100 300, +48 18 20 63 444, Europejski Numer Alarmowy – 112.

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu


Czytaj też:

Setki kierowców łamiących przepisy. Policjanci podsumowali piątkowe działania

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama