Co z nowosądeckim referendum? Wojewoda wnosi skargę

Co z nowosądeckim referendum? Wojewoda wnosi skargę

spalarnia Nowy Sącz, skarga

Wojewoda Małopolski złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w związku ze zbliżającym się w Nowym Sączu referendum. Jego zdaniem treść uchwały Rady Miasta z dnia 10 czerwca 2022 r. dotyczącej przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta jest niezgodna z prawem.

Jak przypominaliśmy TUTAJ, referendum w sprawie ,,sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta” ma się odbyć w najbliższą niedzielę. Jednak, jak się okazuję, skargę w tej sprawie złożyli zarówno protestujący mieszkańcy Nowego Sącza, jak i za pośrednictwem Rady Miasta – Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

,,Zastrzeżenia, jakie mamy w odniesieniu do tej uchwały, mają charakter formalny. Krótko mówiąc – uchwała została nieprawidłowo przygotowana. W naszej ocenie uchwała narusza obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy ustawy o referendum lokalnym oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” – tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody w piśmie skierowanym do redakcji portalu twojsacz.pl.

Zarzuty dotyczą między innymi wadliwego sformułowania pytań referendalnych. Zdaniem Biura Wojewody są one niejasne i niepełne. Tym samym nie pozwalają mieszkańcom na podjęcie ,,racjonalnego rozstrzygnięcia”. Ponadto referendum nie powinno dotyczyć przeznaczenia i zagospodarowania terenu w konkretnej lokalizacji, przy konkretnej ulicy miasta, bo jest to sprzeczne z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak wyjaśnia Joanna Paździo, odpowiedzi na pytania zawarte w referendum powinny jasno wskazać władzom miasta, jakie rozwiązanie wybrać i jakie podjąć działania. Pytania nie mogą być niejednoznaczne, sprzeczne z prawem i nie mogą zniechęcać mieszkańców do udziału w referendum.

Skargę w związku z referendum do do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie złożyli też wczoraj przedstawiciele komitetu ,,Stop spalarni w Nowym Sączu”. Co istotne, to członkowie komitetu wystąpili do wojewody z wnioskiem o wydanie rozstrzygnięcia w sprawie uchwały dotyczącej referendum.

,,Z informacji jakie posiadamy w dniu dzisiejszym Rada Miasta w Nowym Sączu otrzymała pismo od Wojewody, iż w ciągu tygodnia mają przekazać całą dokumentację związaną z uchwałą” – pisali przedstawiciele komitetu 4 lipca.

O planach budowy spalarni i protestach w tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego portalu. Artykuły w tym temacie TUTAJ.

fot. STOP Spalarni w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.