Protest polskiej Policji. Mandaty nie będą wystawiane. Jest dziesięć postulatów

Protest polskiej Policji. Mandaty nie będą wystawiane. Jest dziesięć postulatów

policja, 11-letnia Jagoda

Polscy policjanci protestują. Domagają się od rządu zdecydowanych działań – przede wszystkim w zakresie finansowym. Decyzja w tej sprawie zapadła 30 września. Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” podjęła uchwałę o akcji protestacyjnej a jej dalsze kroki są uzależnione od zachowania decydentów. Ramię w ramię ze stróżami prawa idą inni  mundurowi: strażacy, straż graniczna i celna.

Kość niezgody
30 września do Elżbiety Witek (Marszałek Sejmu RP) skierowano projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Jednocześnie do Mateusza Morawieckiego (Prezes Rady Ministrów) trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2023 rok. Proponowane w tych ustawach zapisy są poniżej oczekiwań funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji. Protestujący nazwali je „poniżającymi”. Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność” podjęła natychmiastową uchwałę o podjęciu protestu. Wystosowała dziesięć postulatów. Zapowiedziała walkę do skutku.

Na najbliższy poniedziałek (10 października) akcję protestacyjną zaplanowali strażacy. Dołączyli już do nich policjanci, którzy zapowiedzieli, że nie będą wystawiać mandatów. Strażacy co prawda strajkować nie mogą, bo ratują ludzkie życie. Mogą jednak protestować. Pracujący z sądeckiej komendzie sierż. sztab. Jacek Łukasik (sekretarz związku Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”) poinformował, że na ten moment działania odbywają się w dziesięciu województwach.

Dziesięć postulatów
Polska policja domaga się waloryzacji bazowej w ustawie budżetowej na rok 2023 na poziomie 20% z zaznaczeniem, że ma ona obowiązywać od 1 stycznia zbliżającego się roku. Kolejny postulat dotyczy wypłaty jednorazowego dodatku inflacyjnego dla każdego funkcjonariusza oraz każdego pracownika policji w kwocie 5.000 zł netto. Protestujący domagają się też wypłaty zaległych świadczeń socjalnych z bieżącego roku. Chcę też podniesienia świadczeń socjalnych i zrównania ich ze świadczeniami żołnierzy.

Kolejny punkt mówi o podniesieniu policjantom pełniącym w okresie od 1 listopada do 31 marca służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennego świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie do kwoty 25 zł. Protestujący domagają się podniesienia mnożników uposażenia funkcjonariuszy o 200% oraz zmiany obecnego i wprowadzenia nowego świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy po 5, 10, 15, 20 i 25 roku służby, wliczającego się do emerytury.

W postulatach podniesione zostały także kwestie przywrócenia prawa do zachowania 100% uposażenia za czas niezdolności do służby na podstawie zwolnienia lekarskiego oraz przywrócenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego po 15 latach służby.

postulaty, policja, protest, 2022

Fot: money.pl

Czytaj także: Tymbark. Rynek będzie odnowiony i wzbogacony o historię oraz zieleń

 

Reklama