Postępy w diagnostyce biopsji tarczycy – nowe metody wykrywania chorób tarczycy

Postępy w diagnostyce biopsji tarczycy – nowe metody wykrywania chorób tarczycy

Postępy w diagnostyce biopsji tarczycy

Choroby tarczycy często nie mają specyficznych objawów, przez co latami pozostają nieleczone, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszego zdrowia i organizmu. Na szczęście medycyna idzie do przodu, a wraz z nią dokładność badań diagnostycznych. Jednym z nich jest biopsja tarczycy. Co to za badanie i kiedy warto je wykonać?

Biopsja tarczycy – co to za badania?

Biopsja tarczycy to specjalistyczne badanie wykorzystywane w diagnostyce największego organu wydzielniczego w organizmie człowieka. Badanie pozwala zdiagnozować dolegliwości występujące w obszarze tarczycy. Jest wykorzystywane m.in. do diagnostyki guzków i zmian nowotworowych. Wskazaniem do wykonania badania jest m.in. powiększenie gruczołu oraz bolesność związana z dotykaniem tego obszaru. Biopsja jest procedurą inwazyjną. Endokrynolog zaleca ją jedynie wtedy, gdy istnieją ku temu szczególne wskazania. Badanie zalecane jest zwłaszcza w przypadku podwyższonego ryzyka zmian złośliwych. M.in. w sytuacji, gdy w rodzinie pacjenta pojawiały się wcześniej nowotwory tarczycy lub pacjent cierpi na przewlekły stan zapalny organu.

Postępy w diagnostyce biopsji tarczycy

W odróżnieniu od badań obrazowych jak USG czy badań laboratoryjnych krwi biopsja pozwala dokładnie ocenić obecność i charakter ewentualnej zmiany. Pod tym względem jest więc dużo niezawodnym i pewnym narzędziem. W czasie badania pobierana jest próbka, która następnie analizowana jest pod mikroskopem. Specjalista na podstawie wyników jest w stanie określić charakter, rozmiar i stopień zaawansowania zmiany. Jest to także badanie, które pozwala wykluczyć obecność zmian nowotworowych.

W jakim celu wykonuje się biopsję tarczycy?

Biopsja tarczycy, a właściwie biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC), to badanie, które wykonywane jest w celu wykrycia różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy lub tkankach i strukturze tarczycy. Zabieg ma charakter inwazyjny. Jest wykonywany w szpitalu lub gabinecie lekarskim, pod kontrolą ultrasonografu. W trakcie badania lekarz skłuwa przez skórę igłę i pobiera fragmenty tkanek. Zebrany materiał jest następnie poddawany badaniu mikroskopowemu. Biopsja tarczycy ma szczególne znaczenie w diagnostyce chorób nowotworowych oraz przewlekłych chorób zapalnych.

Wskazania do wykonania biopsji tarczycy

O tym, czy pacjent powinien wykonać badanie, decyduje lekarz endokrynolog w porozumieniu ze specjalistą wykonujących BACC. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania jest wykrycie nawet jednego guzka w obrębie tarczycy. Jest on widoczny m.in. w trakcie standardowego badania ultrasonografem, może także zostać wykryty podczas samobadania palpacyjnego. Badanie jest także polecane w przypadku znacznego powiększenia gruczołu, któremu towarzyszy bolesność oraz, gdy pacjent zaobserwuje u siebie wole wieloguzkowe. Wśród innych czynników kwalifikujących do wykonania badania wymieniane są pojawienie się guzka o niepokojącej strukturze i braku ruchomości przed 20 lub po 60 roku życia, niedobory jodu u pacjenta, wykryte w badaniach mutacje genowe, pojawienie się nacieków tkankowych, obecność mikrozwapnień lub narażenie na promieniowanie jonizujące podczas radioterapii.

Przeciwskazania do wykonania biopsji tarczycy

Mimo skuteczności i nowoczesności metody istnieją także przeciwskazania do wykonania badania. Biopsji tarczycy nie powinni wykonywać m.in. pacjenci, którzy stosują leki przeciwzakrzepowe lub chorują na ciężką postać skazy krwotocznej. Przeciwskazania do badania BACC stanowią także silny kaszel lub zmiany ropne w okolicach szyi i dekoltu.

Czy do biopsji tarczycy trzeba się przygotować?

Biopsja tarczycy jest badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Na badanie warto przyjść w ubraniu, które umożliwi odsłonięcie szyi oraz zrezygnować z biżuterii i ozdób z włosów. Przed wykonaniem BACC należy wykonać badania diagnostyczne oraz poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i dolegliwościach.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Egzoszkielet – anioł, który stawia na nogi pacjentów

Reklama