Egzoszkielet, czyli powłoka mocowana na zewnątrz ciała, to szansa dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, aby znów stanąć na nogi. Taką możliwość uzyskało już czterech pacjentów Sądeckiego Centrum Rehabilitacji Tukan. Wczoraj podczas uroczystości 15-lecia placówki zaprezentowano spacer, który udowodnił, że cuda się zdarzają.
Pacjenci po udarach, urazach rdzenia kręgowego, wszczepianiach implantów, amputacjach, ze stwardnieniem rozsianym, mózgowym porażeniem dziecięcym, wszyscy posiadający jakiekolwiek zaburzanie funkcji chodu mogą liczyć na poprawę jakości życia. Od miesiąca pancerz wspomagany pozwala pacjentom ośrodka nie tylko stawiać pierwsze kroki i poprawia stan zdrowia, ale również przywraca nadzieję na lepsze jutro.
Egzoszkielet wart kilkaset tysięcy złotych został wyprodukowany przez amerykańską firmę. Wspomaga rehabilitację poprzez system silników, dzięki czemu pacjenta udaje się spionizować i po zaledwie kilku minutach montażu oraz pomocy jednej osoby znów może stanąć na własnych nogach.
– Nie cofamy się przed rozwojem i staramy się nadążać za techniką medyczną, która pokazuje nam nowe możliwości rehabilitacyjne. Jesteśmy jedynymi w Małopolsce posiadaczami własnego egzoszkieletu do rehabilitacji pacjentów – mówi Mariola Pawlak, Dyrektor Centrum Rehabilitacji Tukan.
W Łabowej dzięki możliwości korzystania z tego urządzenia dziennie można rehabilitować nawet dziesięciu pacjentów. Pojedynczy trening trwa około godziny i pozwala między innymi przywrócić chorym perystaltykę jelit, czy też spowolnić zanik masy kostnej. Największą wartością tej metody jest jednak poprawa jakości życia i samopoczucia osób na co dzień przekutych do łóżka lub wózka.
-To ogromna radość, że nagle mogę zobaczyć świat z waszego poziomu, stanąć w pozycji dorosłego mężczyzny, mającego 185 cm wzrostu. To są emocję, które mimo upływu czasu są silne aż do tej pory – mówił pan Grzegorz, który podczas wczorajszej uroczystości zaprezentował wszystkim zebranym spacer wspomagany egzoszkieletem.
Centrum Rehabilitacji Tukan powstało w 2003 roku i od początku swojej działalności było placówką medyczną, pomagającą chorym w zdobywaniu sprawności. Tukan posiada obecnie dwa ośrodki: w Nowym Sączu i Łabowej, w których łącznie pracuje 115 osób. Jak poinformowała Mariola Pawlak, od lipca będzie można korzystać również z trzeciego punktu rehabilitacji ambulatoryjnej – w dawnym budynku ,,Merkury” w Nowym Sączu.
Choć dyrektor Centrum Rehabilitacji Mariola Pawlak z wykształcenia jest inżynierem budownictwa, to zawsze marzyła o tym, aby zostać lekarzem. Ogromna potrzeba pomagania innym była silna i sprawiła, że wraz z mężem sami zbudowali ośrodek, w którym leczy się ludzi. Połączenie chęci niesienia pomocy i fachowych umiejętności budowlanych sprawiło, że dziś firma świętuje piętnastolecie działalności i odnosi liczne sukcesy.