Poseł Marek Sowa: słyszycie zapewnienia że testy są? Nie wierzcie w to!

Ciągle słyszycie zapewnienia że testy są? Nie wierzcie w to! Otrzymujemy coraz więcej sygnałów, że w Małopolsce brakuje testów, a na wyniki badań czeka się kilka dni. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączu w pełni potwierdza nasze wątpliwości” – emocjonalny wpis tej treści zamieścił wczoraj w mediach społecznościowych małopolski poseł Marek Sowa.

Parlamentarzysta odniósł się do pisma z sanepidu będącego odpowiedzią na pytanie prezydenta Nowego Sącza o ilość testów wykonanych mieszkańcom Sądecczyzny w terminie od 27 marca do 4 kwietnia. Jak się okazało, sanepid zlecił zbadanie 61 sądeczan. Pobrano 19 próbek, z czego tylko trzy przypadki zakończyły się poznaniem wyniku.

O informacji jakiej udzielił szef Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej pisaliśmy TUTAJ.

Wspólnie z  posłanką Jagną Marczułajtis-Walczak i posłem  Aleksandrem Miszalskim złożyliśmy interpelację w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia – informuje poseł Sowa.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia najskuteczniejszym sposobem walki z koronawirusem jest przeprowadzanie testów każdej potencjalnie zakażonej osobie oraz izolacja.  (…) Niestety pomimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia, które codziennie informuje opinię publiczną o dużej dostępności testów (…) rzeczywistość w wielu powiatach wygląda inaczej” – pisze autor interpelacji przytaczając sądecki przypadek.

„Z danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzką Stację Sanitarno Epiedmiologiczną w Krakowie wynika, że w wielu małopolskich powiatach nie ma osób nowo zakażonych. Byłaby to bardzo dobra informacja pod warunkiem, że jej przyczyną nie byłoby zaprzestanie pobierania wymazów i wykonywania badań” – czytamy w  poselskiej interpelacji. – „To praktycznie niemożliwe, aby w przypadku Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Nowym Sączu, obejmującej swym zasięgiem blisko 300 tysięcy mieszkańców miasta i powiatu nie było żadnego nowego przypadku infekcji”.

Z przekazanych przez resort zdrowia danych wynika, że w całej Polsce przebadano dotąd 85 tys. 467 próbek. Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono u 4201 osób, z których 98 zmarły (dane z poniedziałku 06.04).

W Małopolsce – jak wynika z wczorajszej informacji wojewódzkiego sanepidu – stwierdzono 349 przypadków choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Trzem osobom z grupy zdiagnozowanych minęły objawy. 7 osób  zmarło. 16 227 Małopolan objętych zostało kwarantanną.

Pełna treść interpelacji Marka Sowy:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.