Małopolanie, u których COVID-19 ma lekki przebieg, będą wracać do zdrowia w tym hotelu. Za pobyt płaci NFZ

Mieszkańcy Małopolski, którzy chorobę wywołaną przez koronawirus przechodzą łagodnie i wobec których nie ma potrzeby leczenia szpitalnego, będą wracać do zdrowia w krakowskim Hotelu Wyspiański, przy ul Westerplatte. Zorganizowano tam pierwsze w regionie izolatorium. Poprowadzi je personel Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Koszty pobytu pacjentów w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy będzie mieć zapewniony osobny pokój z łazienką oraz trzy posiłki dziennie. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie przynajmniej dwa razy dziennie kontrolowany przez pielęgniarkę, w razie potrzeby – również przez lekarza. W izolatorium będą także pobierane wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Powrót do domu będzie możliwy na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych.

Jak wiemy, wiele osób chorobę COVID-19 – wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 – przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób.To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą w poszczególnych regionach izolatoria. Z założenia w izolatoria będą się zmieniać wskazane przez wojewodów hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Są to bowiem miejsca, które w najlepszy sposób mogą pełnić taką funkcję – tłumaczy dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Do izolatorium będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pierwsi pacjenci trafią do Hotelu Wyspiański w najbliższy poniedziałek  – 6 kwietnia. Przygotowano dla nich 200 pokoi.

Pracujemy też nad uruchomieniem kolejnych małopolskich izolatoriów. Niebawem podamy szczegóły – informuje Joanna Paździo.

 

KORONAWIRUS RAPORT – 4 kwietnia. Dwóch ozdrowieńców w Małopolsce

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.