Małopolanie, u których COVID-19 ma lekki przebieg, będą wracać do zdrowia w tym hotelu. Za pobyt płaci NFZ

Mieszkańcy Małopolski, którzy chorobę wywołaną przez koronawirus przechodzą łagodnie i wobec których nie ma potrzeby leczenia szpitalnego, będą wracać do zdrowia w krakowskim Hotelu Wyspiański, przy ul Westerplatte. Zorganizowano tam pierwsze w regionie izolatorium. Poprowadzi je personel Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Renault2

Koszty pobytu pacjentów w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy będzie mieć zapewniony osobny pokój z łazienką oraz trzy posiłki dziennie. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie przynajmniej dwa razy dziennie kontrolowany przez pielęgniarkę, w razie potrzeby - również przez lekarza. W izolatorium będą także pobierane wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Powrót do domu będzie możliwy na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych.

- Jak wiemy, wiele osób chorobę COVID-19 – wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 – przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób.To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą w poszczególnych regionach izolatoria. Z założenia w izolatoria będą się zmieniać wskazane przez wojewodów hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Są to bowiem miejsca, które w najlepszy sposób mogą pełnić taką funkcję - tłumaczy dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Do izolatorium będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pierwsi pacjenci trafią do Hotelu Wyspiański w najbliższy poniedziałek  - 6 kwietnia. Przygotowano dla nich 200 pokoi.

- Pracujemy też nad uruchomieniem kolejnych małopolskich izolatoriów. Niebawem podamy szczegóły - informuje Joanna Paździo.

 

KORONAWIRUS RAPORT - 4 kwietnia. Dwóch ozdrowieńców w Małopolsce

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.