,,Ponadpodstawowi” pomagają młodzieży w wyborze lepszej przyszłości

,,Ponadpodstawowi” pomagają młodzieży w wyborze lepszej przyszłości

,,Ponadpodstawowi” to projekt społeczny realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii” przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju. Zespół projektu zrealizował już 13 warsztatów dla uczniów klas siódmych i ósmych w ośmiu szkołach podstawowych w powiecie nowosądeckim. W trakcie zajęć uczniowie uzyskali wiedzę na tematy przydatne przy Egzaminie Ósmoklasisty, rekrutacji, wyborze szkoły średniej oraz przyszłej kariery zawodowej.

  Proces wyboru szkoły średniej i przyszłego zawodu może być przytłaczający dla uczniów ósmej, a nawet już siódmej klasy, którzy przygotowują się do Egzaminu Ósmoklasisty. Presja, aby zdać go na wysokim poziomie w połączeniu ze stresem związanym z przejściem do nowej szkoły, nieznajomością metod skutecznej nauki oraz niewiedzą, jak odnaleźć swoją wymarzoną drogę kariery mogą powodować znaczny niepokój i niepewność. Prowadzą one do ataków paniki, częstych bólów głowy, złego samopoczucia, bezsenności, kłopotów z pamięcią, przybierania na wadze a nawet obniżenia odporności organizmu.

  W projekcie „Ponadpodstawowi” realizowanym w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” młodzież wychodzi tym problemom społecznym na przeciw dzięki organizowaniu wykładów dla siódmo i ósmoklasistów w szkołach podstawowych w powiecie nowosądeckim zakończonych quizem utrwalającym zdobyte podczas nich informacje. Prowadzone są również social media na których publikowana będzie łatwo dostępna dla beneficjentów wiedza oraz wywiady z ekspertami w dziedzinach psychologii i doradztwa zawodowego. Punktem kluczowym będzie gala 5 kwietnia, podczas której zaproszeni goście zainspirują uczniów do poszukiwania swojej własnej ścieżki kariery.

  Przedsięwzięcie koncentruje się na trzech głównych celach:

1.Pomocy uczniom w zidentyfikowaniu ich predyspozycji i zainteresowań, aby świadomie podjęli decyzje dotyczące wyboru takiej szkoły ponadpodstawowej, która najlepiej przygotuje ich do wymarzonego zawodu. Dostarcza wglądu w profile szkół średnich oraz kariery zawodowe.

2.Przygotowaniu do Egzaminu Ósmoklasisty – oferuje cenne wskazówki i strategie, pomagające uczniom skutecznie się do niego przygotować. Zapewnia materiały do nauki oraz porady dotyczące zarządzania czasem i technik uczenia się, aby zwiększyć szanse na osiągnięcie jak najlepszych wyników.

3. Wsparcie psychologiczne – proponuje strategie, które pomogą uczniom zarządzać stresem związanym z egzaminami oraz rekrutacją do szkół ponadpodstawowych.

Bardzo ważnym założeniem projektu jest to, aby żaden uczeń nie czuł się wykluczony, dlatego zespół odwiedza nawet bardzo małe klasy w wiejskich szkołach. Zorganizowany będzie też webinar online dla dzieci z domów dziecka.

 Takie działania tworzą bardziej świadomą społeczność młodzieży, która dzięki projektowi „Ponadpodstawowi” nie będzie bała się podejmować decyzji o swojej przyszłości i stawiać czoła najbliższym zmianą w ich życiu. Projekt trwa do 23 kwietnia 2024 roku. Wszystkie działania dokumentowane są social mediach: ponadpodstawowi

 zdj. archiwum dts24.pl

 Przeczytaj również: Instytut WSB-NLU zaprasza: „Okienka” u psychologa i psychoterapeuty do wzięcia… Bez kolejki!

Reklama