Pociąg retro znów na torach

Pociąg retro znów na torach

11 maja ponownie wyruszyły w trasy pociągi retro, by zabytkowymi wagonami zabrać pasażerów w podróż po najciekawszych zakątkach Małopolski. W tym roku zaplanowano 32 kursy. Atrakcji, jak zwykle, nie zabraknie: będą pikniki, rekonstrukcje historyczne, występy muzyczne. O tegorocznym cyklu przejazdów pociągiem retro opowiadają prezesi Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei: Maciej Fijak oraz Łukasz Wideł.

 

Od kilku nowosądeccy miłośnicy kolei fundują turystom podróż „wehikułem czasu” po torach Małopolski. Na wycieczki pociągiem retro przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale także Australijczycy, Amerykanie, Anglicy, Czesi czy Niemcy. Z przejazdów korzystają oczywiście Małopolanie, ale również dużo osób ze Śląska oraz Polski centralnej. W zeszłym roku pociąg retro przewiózł w całym sezonie 10 tysięcy turystów.

 

Nie tylko przejazd pociągiem, ale też promocja Małopolski

Wiosną, w ramach konkursu Małopolska Gościnna, Zarząd Województwa Małopolskiego ponownie przeznaczył dotację na organizację pociągów turystycznych, które od maja do grudnia kursować będą po terenie Województwa Małopolskiego. Organizatorem przejazdów tradycyjnie jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei oraz spółka PKP CARGO, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Cykl Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej to nie tylko przejazdy zabytkowych pociągów, ale całodniowe wydarzenia, łączące wiele różnych elementów, których celem jest promowanie Małopolski jako województwa mającego turystom wiele do zaoferowania.

– Liczymy, że, podobnie jak w poprzednich latach, przewieziemy w tym roku około dziesięciu tysięcy pasażerów. Zabytkowe wagony prowadzone przez lokomotywy parowe pojadą po najciekawszych turystycznie trasach kolejowych w naszym województwie. Znów zawitamy pod parą do Nowego Sącza, Piwnicznej-Zdroju, Muszyny, Krynicy-Zdroju, Biecza, Tuchowa, Tarnowa, Wadowic, Andrychowa, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Zakopanego. Odwiedzimy również, co jest nowością w tym sezonie, Żabno. Podróżni pojadą zabytkowymi wagonami z lat 20. i 30. XX wieku, prowadzonymi przez lokomotywy parowe utrzymywane w pełnej sprawności technicznej przez Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce – mówi prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Maciej Fijak.

Realizacja przejazdów pociągami z dawnych lat możliwa jest właśnie dzięki Skansenowi w Chabówce. Tam znajdują się cztery czynne lokomotywy parowe oraz kilkanaście wagonów pasażerskich, mogących w każdej chwili wyjechać na tory i przewozić turystów.

 

Tunel kolejowy i najwyżej położona stacja

W tegorocznym harmonogramie wycieczek retro organizatorzy uwzględnili trasy, które cieszyły się w poprzednich latach największym zainteresowaniem, czyli Nowy Sącz – Chabówka oraz trasę w Dolinie Popradu: Nowy Sącz – Krynica-Zdrój.

Bilety na te trasy zawsze rozchodziły się jak świeże bułeczki. Nie ma się jednak co dziwić, bo są to linie pod wieloma względami wyjątkowe, bardzo urokliwe krajobrazowo. Na trasie kolejowej do Krynicy, konkretnie w Żegiestowie, znajduje się jeden z nielicznych w Polsce tuneli kolejowych, przez który przejeżdża nasz pociąg retro. Natomiast na trasie z Nowego Sącza do Chabówki przejeżdżamy przez jedną z najwyżej położonych w Polsce stacji kolejowych, znajdującą się w Kasinie Wielkiej – mówi wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Łukasz Wideł.

 

Atrakcje i upominki

Podczas przejazdów zabytkowymi pociągami nie zabraknie sprawdzonych już atrakcji: pikników regionalnych, występów muzycznych i artystycznych, udziału animatorów w strojach z epoki, rekonstrukcji historycznych, zwiedzania miejscowości turystycznych wraz z przewodnikami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W trakcie jazdy pociągiem będą się również odbywały konkursy wiedzy o Małopolsce, w których będzie można wygrać różnego rodzaju upominki ufundowane przez partnerów projektu.

Pociągi retro z Nowego Sącza wyjadą w tym roku po raz pierwszy 25 i 26 maja, będą to pociągi do Krynicy i Chabówki. 26 maja odbędzie się tradycyjna impreza „Kolej na Majówkę – Parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną”. „Majówkowy” pociąg pojedzie w tym roku po raz ósmy.

– Kolej na majówkę jest naszą sztandarową imprezą. Pociąg retro przejeżdża wtedy nieczynną na co dzień trasą kolejową z Nowego Sącza do Chabówki, po drodze zatrzymuje się na większości stacji na pikniki plenerowe. Każdy z uczestników ma możliwość wyjścia z pociągu, wykonania pamiątkowych fotografii, może zwiedzić lokomotywę oraz skorzystać z atrakcji podczas postoju. Pierwsza taka impreza odbyła się w 2011 roku – przypomina Łukasz Wideł.

W czerwcu podróżni udadzą się na Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej – plenerową imprezę połączoną z biciem rekordu w śpiewaniu piosenki kolejowej. Odbędzie się również nostalgiczna podróż papieskim szlakiem do Wadowic. Z kolei we wszystkie niedziele lipca i sierpnia na tory wyjedzie „Wakacyjny pociąg retro Transwersalny”. Pociągi wakacyjne prowadzone będą lokomotywą spalinową z lat 70. XX wieku, SM42 lub SP42.

 

Żabno – nowe miejsce na trasie

Z roku na rok przybywa miejscowości, do których przyjeżdża pociąg retro. – Co roku staramy się urozmaicać nasze podróże. Tym razem nowością sezonu będzie przejażdżka po nieczynnej linii kolejowej z Tarnowa do Żabna. Od 2012 roku po tej trasie nie przejechał żaden pociąg osobowy. Jako że linii tej już nie raz groziła likwidacja, chcemy ją turystom przypomnieć. Mamy nadzieję, że przejazd naszego pociągu będzie impulsem do powrotu transportu kolejowego na tę linię – mówi Maciej Fijak.

Jesienią pociąg retro pojedzie między innymi na Jarmark do Muszyny, zawita do także do Biecza, nazywanego „Perłą Małopolski”. Po raz kolejny na składzie pociągu pojawi się postać międzywojennego śpiewaka Jana Kiepury. Nie zabraknie także akcentów historycznych – inscenizacji z okazji 100. rocznicy utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża oraz – pociągu wolności 11 listopada. Pojawią się również poeci z Sądeckiego Klubu Literackiego, którzy zaprezentują podczas podróży kolejową (i nie tylko) poezję śpiewaną.

 

Trasa spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa

Uruchamianie pociągów na nieczynnych na co dzień liniach, takich jak właśnie Tarnów – Żabno czy też Nowy Sącz – Chabówka, wymaga bardzo dobrej współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi – spółką zajmującą się utrzymaniem infrastruktury kolejowej w Polsce.

 

Przejazd pociągu retro musi być odpowiednio wcześniej uzgodniony, muszą być uzyskane wszelkie pozwolenia, trasa kolejowe musi spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa, ewentualne usterki torowiska muszą zostać usunięte, zanim pociąg retro wjedzie na tory – dodaje Łukasz Wideł. I zachęca do podróży w czasie: 

– Zapraszamy na przejazdy naszymi pociągami. Kolej retro czeka na podróżnych!

Agnieszka Małecka

Szczegóły na temat projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej oraz samych pociągów retro można znaleźć na stronie internetowej: www.kolejegalicyjskie.pl.

Mapę i harmonogram przejazdów pociągów retro znajdziesz w specjalnym wydaniu DTS:

 

 

Reklama