Paweł Małecki z Bobowej zdobył Fryderyka! ,,To było wyjątkowe przeżycie!”

Paweł Małecki z Bobowej zdobył Fryderyka! ,,To było wyjątkowe przeżycie!”

Pochodzący z Bobowej Paweł Małecki otrzymał Fryderyka za album ,,Władysław Żeleński – pieśni wszystkie”. Podczas wczorajszej, uroczystej gali odebrał nagrodę w kategorii ,,Album Roku Muzyka Kameralna – Wokalna” wraz z wydawcą krążka. Jako reżyser dźwięku pracował nad nim z wieloma artystami przez około rok. – Wejście na scenę i odebranie tej statuetki razem z wydawcą, to było absolutnie niezapomniane i wyjątkowe przeżycie – wyznaje w rozmowie z naszą redakcją Paweł Małecki.

Fryderyki, czyli najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne w Polsce przyznawane są od 1995 roku. Nazwa pochodzi od imienia wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Od 1999 roku zwycięzców wyłania Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad tysiąc artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej.

Akademia Fonograficzna zdecydowała, że nagroda za Album Roku Muzyka Kameralna – Wokalna należy się za album ,,Władysław Żeleński – Pieśni wszystkie”. Wyróżnienie wraz z wydawcą odebrał bobowianin Paweł Małecki.

Nad albumem pracowali: Łukasz Hajduczenia (baryton), Monika Korybalska (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor), Mischa Kozłowski (fortepian), Urszula Kryger (mezzosopran), Ewa Leszczyńska (sopran), Julia Malik (sopran), Grzegorz Mania (fortepian), Magdalena Molendowska (sopran), Marta Mołodyńska-Wheeler (fortepian), Sylwia Olszyńska (sopran), Julia Samojło (fortepian), Agata Schmidt (mezzosopran), Katarzyna Ewa Sokołowska (fortepian), Olga Tsymbaluk (fortepian), Bartłomiej Wezner (fortepian). Reżyserami dźwięku są Magdalena Piotrowska i Paweł Małecki. Wydawcą jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.

Jestem szczęśliwy

– Byłem już szczęśliwy, kiedy otrzymałem nominację. Był to dla mnie ogromny sukces, bo zawodowo zajmuję się przede wszystkim nauką. Jestem profesorem na Akademii Górniczo-Hutniczej, a realizatorem dźwięku jestem jakby trochę obok, dodatkowo – wyznaje w rozmowie z naszą redakcją Paweł Małecki.

Reżyser zaznacza, że album ,,Władysław Żeleński – Pieśni wszystkie”, to ogromny projekt, w którym uczestniczyło wielu znakomitych artystów.

– Nagraliśmy wszystkie 96. pieśni Władysława Żeleńskiego. Jest to pierwsze wydawnictwo tak obszerne, jedyne kompletne. Gala rozdania Fryderyków była bardzo podniosła i samo uczestnictwo w niej było dla mnie dużym wyróżnieniem. Wejście na scenę i odebranie tej statuetki razem z wydawcą, to było absolutnie niezapomniane i wyjątkowe przeżycie – relacjonuje Paweł Małecki.

Praca nad albumem trwała prawie rok, od rana do wieczora. Każdego dnia nagrywano dwóch śpiewaków. Jak zaznacza reżyser, nagroda motywuje do dalszej pracy.

– Praca z artystami jest czymś niepowtarzalnym i wyjątkowym. Realizator dźwięku może tak naprawdę tylko zepsuć to, co artysta ma do przekazania. Moim zadaniem jest to, aby jak najwierniej oddać emocje, które towarzyszą wykonawcy, jego kunszt, sztukę oraz oddać to, co kompozytor napisał. Jestem podekscytowany na kolejne projekty i pracę z artystami. To na pewno będzie miało swój ciąg dalszy – deklaruje w rozmowie z naszą redakcją Paweł Małecki.

Profesor AGH z Fryderykiem

Dr hab. inż. Paweł Małecki jest Profesorem Nadzwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył studia na dwóch kierunkach: Automatyka i Robotyka oraz Mechanika i Budowa Maszyn w specjalności: Wibroakustyka i Inżynieria Dźwięku z wynikiem celującym. W 2013 roku na tym samym wydziale obronił doktorat pt. „Ewaluacja subiektywnych i obiektywnych cech pola akustycznego obiektów o dużym czasie pogłosu”, pracę która skupiała się na zagadnieniach psychoakustycznych w percepcji muzyki w silnie pogłosowym polu akustycznym. W chwili obecnej jego zainteresowania naukowe skupiają się na auralizacji oraz wykorzystaniu technik ambisonicznych w analizie zjawisk akustycznych. Zajmuje się również przesyłaniem sygnałów cyfrowych, ich percepcją, oceną jakości i innymi pokrewnymi zagadnieniami.

Jako inżynier dźwięku zrealizował ponad 30 płyt długogrających (jako inżynier nagrania, miksu, masteringu lub całościowo). Specjalizuje się w nagraniach muzyki akustycznej, jazzu, folku i folkloru, muzyki chóralnej i klasycznej.

Jest założycielem i kierownikiem technicznym radia lem.fm. Pracował z zarządzie firmy Radiokit Ltd., dostarczającej oprogramowanie radiowe w technologii serwerowej. Jako konsultant akustyczny jest autorem licznych projektów lub wytycznych akustycznych oraz instalacji nagłośnieniowych m. in. studia nagraniowego AGH „Kotłownia”.

Jest laureatem wielu stypendiów i nagród, m. in. Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa, europejskiego stypendium Doctus i innych. Jest autorem ponad 100 prac naukowych, w tym 18 artykułów w czasopismach z listy Thomson Reuters na temat akustyki architektonicznej, percepcji dźwięku przestrzennego, lokalizacji źródła dźwięku i analizy krajobrazu dźwiękowego. Poza licznymi naukowymi wystąpieniami na konferencjach krajowych i zagranicznych, prowadził warsztaty z produkcji dźwięku ambisonicznego na ogólnoświatowych sympozjach dźwiękowych. Był dwukrotnie członkiem jury podczas „Student 3D Audio Production Competition in Ambisonics” oraz w konkursie „Student Recording Competition the Immersive Audio Category at AES Convention”.

Czytaj także: Hania i Kasia Bodziony z Nowego Sącza laureatkami konkursu historycznego [ZDJĘCIA]

Fot. Paweł Małecki 

 

Reklama