Zmarł ks. Zdzisław Podstawa niegdyś związany z parafią Tęgoborze

Zmarł ks. Zdzisław Podstawa niegdyś związany z parafią Tęgoborze

W wieku 87 lat zmarł ks. Zdzisław Podstawa – emerytowany proboszcz parafii Żabno, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Kapłan w przeszłości był związany z parafią Tęgoborze.

Duchowny urodził się 16 grudnia 1937 roku w Tuszowie Narodowym. Pochodził z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, po czym został wikariuszem parafii Tęgoborze. Z miejscowością związany był do maja 1973 roku. Później posługę kapłańską pełnił w Tarnowie, a następnie Żabnie. W 1979 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie. Duchowny sprawował także obowiązki wicedziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska, wicedziekana dekanatu Żabno, sekretarza Zarządu Diecezjalnego „Caritas Sacerdotalis” i dziekana dekanatu Żabno.

,,Urząd proboszcza parafii Żabno pełnił do 18 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 7 czerwca 2017 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1979 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1984 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 2005 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni” – informuje ks. Marek Podgórski – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Kapłan odszedł 27 kwietnia. Msza święta za duszę zmarłego zostanie odprawiona w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie we wtorek (30 kwietnia) o godz. 9.00, a msza święta pogrzebowa – w kościele parafialnym w Żabnie we wtorek (30 kwietnia) o godz. 13.00. Po niej ciało duchownego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Czytaj także: Krzysztof Rzońca zrozeygnował z ubiegania się o mandat europosła

Fot. ilustr. pixabay. com

Reklama