Pannonika, dzień drugi: wioska festiwalowa płonie

Pannonika, dzień drugi: wioska festiwalowa płonie

Drugi dzień niezwykłego szaleństwa nad Popradem nosił miano Guča Day, w nawiązaniu do legendarnego festiwalu w serbskiej Gučy. Z Serbii bowiem pochodzą cztery zespoły, które w piątek zawładnęły pannonikową sceną. Nikt nie był w stanie pozostać obojętny wobec rytmicznej i pełnej energii muzyki i mocnego brzmienia blaszanych instrumentów. Nogi – ba! – całe ciało samo rwało się do tańca.

Mieszkam dość blisko, bo jakieś 40 kilometrów stąd, ale i tak śpię tutaj, w namiocie. Wtedy najlepiej odczuwa się atmosferę festiwalu. Jest rewelacyjnie, wszyscy są dla siebie tak mili. Byłem na kilku podobnych festiwalach, ale ten zdecydowanie jest najlepszy – mówił Łukasz z Gorlic, pierwszy ,,rusałek”, którego spotkałyśmy przy wejściu na teren festiwalowego miasteczka.

Na pierwszy ogień poszła orkiestra Šidski Trubači. Jest to pierwsza grupa z Wojwodiny, która wzięła udział w festiwalu trębaczy w Gučy. Kilkakrotnie została tam okrzyknięta ,,Najlepszą orkiestrą dętą Wojwodiny”. Zespół działa już od dwudziestu lat, dając w tym czasie ponad tysiąc koncertów w wielu krajach świata. Pannonika była ich pierwszą okazją do występu w Polsce.

Jako druga na scenę wkroczyła Danijela ze swoją Orkiestrą, czyli pierwszy serbski zespół, w którym rolę lidera sprawuje kobieta. Gdy grupa powstała w 2003 roku, jej poszczególni członkowie mieli zaledwie od 6 do 10 lat, a dźwiganie niektórych ciężkich instrumentów było dla nich nie lada wyzwaniem. Już wtedy orkiestra została dostrzeżona i wyróżniona podczas festiwalu w Gučy, a sam Boban Marković nazwał Danijelę „księżniczką trąbki”. Orkestar Danijela zachwyca energiczną muzyką, a fani liderki zespołu mogą zapoznać się z czterema wyprodukowanymi już filmami na temat młodej trębaczki i jej grupy: „Dziewczyna z trąbką”(2004), „The School Held Us Together” (2007), „Danijela” (2008) oraz „Breathing” (2016).

Bojan Krstić założył swoją orkiestrę w 1995 roku. Zespół cieszy się od tamtej pory licznymi sukcesami, wygrywając cenione konkursy i światowej sławy festiwale. Lider grupy wielokrotnie nazywany był już najlepszym młodym trębaczem, a podczas festiwalu w Gučy orkiestra kilkakrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Muzycy koncertują nie tylko w Serbii, ale też za granicą, a przed polska publicznością po raz pierwszy wystąpili podczas Pannonica Folk Festival, bez wątpienia podbijając serca publiczności.

Sporą niespodzianką dla uczestników festiwalu był wspólny występ trzech powyższych grup. Niespodziewanie po trzech indywidualnych koncertach wszyscy muzycy wkroczyli na scenę i razem dali popis bałkańskiej muzyki w najlepszym wydaniu. Chyba każdy zgodzi się, że prym wiedli Bojan i Danijela, a ich trąbkowy duet pozostanie w pamięci słuchaczy na zawsze.

Po tak ogromnej dawce emocji przyszedł czas na koncert finałowy. Okazało się, że muzycy z Marko Marković Brass Band podołali i nie spuścili z tonu po niesamowitych występach poprzedników. To szaleństwo trzeba było zobaczyć na własne oczy: szalejąca publiczność, ludzie niesieni na rękach tłumu i charyzmatyczny trębacz i zarazem wokalista, którego pannonikowa społeczność pokochała. Kilkakrotnie domagano się bisu, a kiedy muzyka umilkła już na dobre, publiczność na długo nie mogła odejść spod sceny, głośno wyśpiewując ulubione utwory.

Jak mówią organizatorzy Pannoniki, Marko Marković to żywa legenda bałkańskiej muzyki. Grał na trąbce jeszcze zanim skończył pięć lat, a jako czternastolatek zaczął koncertować wraz z tatą – sławnym Bobanem Markowiciem. Z nim też pojawił się jako Boban i Marko Marković Orkestar podczas Pannonica Folk Festival w 2014 roku. Teraz muzyk przybył do Barcic ze swoim własnym zespołem i rozpalił publiczność. Fani trębacza mogą podziwiać go w musicalu pt. „Gucza! Pojedynek na trąbki” z 2006 roku, gdzie zagrał rolę Romea.

Po wczorajszych koncertach uczestnicy festiwalu udali się na „kino pod chmurką”. Oprócz tych atrakcji na wszystkich od rana czekały różnorodne warsztaty, a także stoiska z folkowymi gadżetami, czy pysznym jedzeniem. Oko cieszyły również niesamowite wieczorne występy Teatru Ognia. [Galeria zdjęć pod filmem].

Fotorelację z pierwszego dnia Pannonika Folk Festival znajdziecie—> TUTAJ

Dzisiaj widzimy się nieco wcześniej. Pierwszy koncert rozpocznie się o 17.30. Więcej szczegółów tutaj —> Pannonika

Galeria zdjęć.

Reklama