Owocobranie w Łącku. Świętowali, rzucali beretem sołtysa i ujeżdżali byka. Drużyna z Zarzecza najlepsza! [ZDJĘCIA]

Owocobranie w Łącku. Świętowali, rzucali beretem sołtysa i ujeżdżali byka. Drużyna z Zarzecza najlepsza! [ZDJĘCIA]

Aura odpowiadała stanowi polskiego rolnictwa, jak komentował Jan Dziedzina, wójt gminy słynącej z sadów, jednak mimo deszczu, który skropił Łącko, tegoroczne Święto Owocobrania można zaliczyć do udanych.

– Skoro wybrzmiały dźwięki hejnału łąckiego, to nieodłączny sygnał, że rozpoczynamy wyjątkową imprezę. Tak to już jest, jak w cyklu przyrodniczym: zaczynaliśmy od kwitnięcia, a dzisiaj kończymy sezon tym co nam ziemia dała, czyli owocobraniem. Sadownictwo w Łącku ma wiekową tradycję,. Jego początki sięgają XV wieku, a my tutaj w tej krainie, w tym raju, gdzie jabłka, śliwki i grusze dojrzewają, spotykamy się dwukrotnie w ciągu roku aby cieszyć się wspólnie z tego co mamy, z tego co daje nam ziemia i nasza kultura, nasz folklor – tymi słowami witała zebranych Bernadetta Wąchała-Gawełek, przewodnicząca Rady Gminy Łącko.

Piękna parada traktorów poprowadziła uczestników wydarzenia na Amfiteatr na Jeżowej. Pochód odbył się w dźwiękach Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto, która wraz z zespołami regionalnymi prowadziła rozśpiewany korowód.

Chcemy podtrzymywać tradycję. Nasza tożsamość jest rzeczą świętą – zaznaczał Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko.

Wójt zaprosił  do odwiedzenia stoisk sołeckich i skosztowania przysmaków, które na tę okoliczność przygotowano.

– Małopolska słynie z produktów tradycyjnych. Na liście Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zarejestrowanych 227 tego rodzaju produktów w całej Małopolsce. Sądecczyzna zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w kraju. To kraina produktów regionalnych i najlepszym tego dowodem będą smakołyki, które dzisiaj na Państwa czekają – mówił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Turniej Sołectw

Po zakończeniu uroczystej części obchodów Święta Owocobrania rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpiły m.in Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, zespoły regionalne: Jazowiaczek i Górale Łąccy oraz grupa taneczna Klubu Senior+ z Łącka.

Gdy wybrzmiały ostatnie pieśni, rozpoczął się Turniej Sołectw. Konkurencje były rozmaite: rzut beretem sołtysa na odległość, skoki na skakance, hokej z jabłkiem, wyścig na skrzynkach, ujeżdżanie byka oraz przenoszenie worka ze zbożem na czas. We wszystkich podanych dyscyplinach najlepszym sołectwem okazało się Zarzecze. Miejsce na podium wywalczyło też sołectwo Zagorzyn oraz zespół z Czarnego Potoka.

Wszystkie drużyny, które brały udział w zmaganiach, otrzymały nagrody pieniężne oraz podziękowania za zaangażowanie.

 

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

Stary Sącz. Agropromocja – jedyna taka okazja! [ZAPOWIEDŹ]

 

Reklama