„Orliki” z całego świata przejadą przez Piwniczną, Szczereż i Modyń… Ukraińcy dostali numer jeden

„Orliki” z całego świata przejadą przez Piwniczną, Szczereż i Modyń… Ukraińcy dostali numer jeden

26 ekip kolarzy z całego świata – Polacy, Austriacy, Kanadyjczycy, Ukraińcy, Łotysze, Holendrzy, Słoweńcy, Słowacy, reprezentacje Danii i Monako pojadą w tym roku w 39 Karpackim Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka. Jedyny polski etap wyścigu zostanie rozegrany 2 maja 2022 r. na trasie Piwniczna-Zdrój – Niedzica. Wśród sportowych wyzwań będzie siedem górskich premii: Skrudzina, Szczereż, Modyń, Przełęcz Knurowska, Falsztyn, Sromowce Wyżne i Przełęcz Snozka.

Numer jeden przyznano symbolicznie kadrze ukraińskiej. Ilu zawodników z kraju ogarniętego wojną wystartuje? Tego nie wiadomo.

– Są porozjeżdżani po całym świecie. Los zrządził, że nasze potwierdzenie w stronę Ukraińców spłynęło dokładnie miesiąc temu – 24 lutego. Przez dwa pierwsze tygodnie był z nimi stały kontakt – teraz go nie ma, ale też rozumiemy ich sytuację. Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że ta ekipa często startowała w naszym wyścigu i mam nadzieję, że przyjedzie także w tym roku. Zamierzamy ich uhonorować pierwszym numerem startowym. To taka nasza tradycja – podobny ukłon zrobiliśmy w stronę Litwinów, gdy w 2019 był kolejny mały jubileusz Unii Lubelskiej, wyścig startował z Lublina, a z numerami od 1 do 5 startowali Litwini – mówi organizator wyścigu Tomasz Wójcik.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Małopolskie, którego przedstawiciele widzą w imprezie duży potencjał  dla promocji turystycznej regionu.

Wydarzenia sportowe mają ogromny potencjał w promocji turystycznej naszego kraju. Wszystkie duże imprezy sportowe są również dobrą motywacją do przyjazdu do Polski, dlatego Polska Organizacja Turystyczna chętnie wykorzystuje je do promocji krajowej turystyki. Tegoroczny Wyścig Kurierów będzie przebiegać pięknymi trasami, po atrakcyjnych krajobrazowo terenach. Karpaty są obszarem z dużym potencjałem turystycznym i znaczącymi walorami przyrodniczymi – mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podczas konferencji prasowej zapowiadającej kolarską imprezę.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy wyścigu zaprezentowali przebieg trasy i uczestników jednej z najważniejszych imprez w kalendarzu młodych zawodników do lat 23. zwanych w Polsce „orlikami”.

39. edycja wyścigu rozpocznie się 29 kwietnia w budapesztańskiej dzielnicy Csepel, a zakończy 3 maja w Wysokich Tatrach po słowackiej stronie.

Oto harmonogram 39. Karpackiego Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka

  • 29.04 – prolog Budapeszt Csepel, 6 km
  • 30.04 – transfer Budapeszt Csepel – Poprad, 350 km
  • 01.05 – I etap Stara Lubowna – Stara Lubowna, 140 km
  • 02.05 – II etap Piwniczna-Zdrój – Niedzica, 130 km
  • 03.05 – III etap Poprad – Wysokie Tatry, 60-80 km
  • 03.05 – IV etap Wysokie Tatry, 3 km

Wyścig odbywa się od 1975 roku.  Jego kolebką jest Tarnów, a inspiracją – bohaterscy kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej. Po dziewięcioletniej przerwie  (od 2000 do 2009 roku) imprezę reaktywowano. Odtąd stała się europejskim wydarzeniem dla najzdolniejszych młodzieżowców.

Tradycyjnie trasa wiedzie po drogach Polski, Słowacji oraz Węgier, niekiedy też Republiki Czeskiej. Startowali w nim między innymi Lech Piasecki (drugi „kurier” z 1979, amatorski Mistrz Świata 1985, zawodowy Mistrz Świata na torze 1986), Ondrej Glazja (zwycięzca z 1983 i 1984 oraz Mistrz Świata w przełajach), Rafał Majka (najlepszy kurierski „góral” z 2010 oraz najlepszy „góral” Tour de France i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro) oraz Tadej Pogačar (nasz najlepszy kolarz U-21 z 2017 i dwukrotny zwycięzca Tour de France 2020 i 2021).

W tym roku  (28 sierpnia) zainaugurowany zostanie także pierwszy w historii Karpacki Wyścig Kurierów dla Kobiet. Będzie to wyraz pamięci i ogromnego szacunku dla kurierek Polskiego Państwa Podziemnego oraz organizacyjny gest w stronę rozwijającego się kolarstwa szosowego kobiet.

źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki

 

Czytaj też:

W biurze posła Jana Dudy uczą języka polskiego i udzielają porad

Reklama