Opowieść o kamiennej twierdzy z Maszkowic, która ma szansę odmienić wizerunek wsi

Opowieść o kamiennej twierdzy z Maszkowic, która ma szansę odmienić wizerunek wsi

Gdy w starożytnym Babilonie rządził legendarny Hammurabi, w leżących na Sądecczyźnie, niepozornych dziś Maszkowicach wznosiła się kamienna twierdza nie mająca konkurencji w tej części Europy. Mur o długości ok. 200 metrów, wysoki na 3 metry i gruby na 2, otaczał całą osadę wzniesioną na szczycie imponującego wzgórza. Konstrukcje odsłonięte w ostatnich latach przez archeologów są odkryciem na skalę światową. Podczas 90-minutowej prelekcji on-line opowiedzą o nich badacze historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie zaplanowane na najbliższy czwartek na godz. 19. już cieszy się niemałą popularnością. Swoje zainteresowanie prelekcją zgłosiło już ponad pół tysiąca internautów. Transmisja na żywo będzie otwarta i darmowa dla wszystkich chętnych.

O odkryciach z Góry Zyndrama pisaliśmy w dts24 wielokrotnie. Jesienią 2021 r. informowaliśmy, że samorząd gminy Łącko, który w odkryciu naukowców dostrzegł duży potencjał, kupił teren należący wcześniej do prywatnych właścicieli i przymierza się do zagospodarowania otoczenia wykopalisk, aby uczynić z nich turystyczną atrakcję. Na początek planowana jest budowa parkingu ze strefą gastronomiczną u podnóża wzniesienia oraz stworzenie dogodnego, przystosowanego również dla osób z niepełnosprawnością wejścia na górę.

Tam zaś już można zobaczyć to, co wydobyli z ukrycia archeolodzy.

„Kamienny mur z prowadzącą do wnętrza osady bramą jest jednym z najstarszych w Europie – poza wybrzeżami Morza Śródziemnego – przykładów dojrzałej architektury kamiennej. I na ile jesteśmy to w stanie stwierdzić, przez prawie 3000 kolejnych lat nie powstało na terenie dzisiejszej Polski nic podobnego. Kto i po co zbudował twierdzę na Górze Zyndrama? Jak długo istniała? Kto ją zniszczył? Dlaczego odkryto ją dopiero stosunkowo niedawno? Jak wyglądały badania? O tym usłyszycie w trakcie spotkania z cyklu KONTEKST. Opowiadać będą dr hab. MARCIN S. PRZYBYŁA, prof. UJ – pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizujący się w badaniach epoki brązu na obszarze Karpat i w dorzeczu Dunaju, od 2010 dowodzący badaniami na Górze Zyndrama, oraz JAN LEDWOŃ – doktorant w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się destruktami pożarowymi, członek zespołu badawczego działającego w Maszkowicach” – zapraszają organizatorzy prelekcji.

Reklama