Nowy Sącz. Zmiany w procedurze budżetu obywatelskiego. Na co warto zwrócić uwagę?

Nowy Sącz. Zmiany w procedurze budżetu obywatelskiego. Na co warto zwrócić uwagę?

Od 25 lipca sądeczanie mogą składać projekty w ramach budżetu obywatelskiego miasta. W procedurze dokonano kilka zmian, którym warto się przyjrzeć przed złożeniem wniosku.

Od 25 lipca każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć projekt. Nabór potrwa do 7 sierpnia. Można je składać przez stronę internetową oraz na dzienniku podawczym urzędu miasta – mówi Kamila Mateja, kierownik Biura Aktywności Obywatelskiej.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski stanowi wydzieloną część budżetu Nowego Sącza, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy.
Na realizację zwycięskich projektów przeznaczono, według słów sekretarza miasta, rekordową kwotę wynoszącą łącznie 3 900 060 zł. Jak podkreśla Piotr Lachowicz, w tym roku kwota ta została podzielona równomiernie na projekty ogólnomiejskie (1 950 030 zł) i na projekty osiedlowe (1 950 030 zł). Podział uwzględniał powierzchnię osiedli i liczbę mieszkańców.
W ramach zadań o charakterze ogólnomiejskim mogą być składane projekty wyłącznie o charakterze inwestycyjnym, mające za cel poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców lub dotyczące działań związanych z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego.
Podkreślono, iż nie ma możliwości aby w ramach tych projektów zgłosić  projekt tzw. „miękki” dotyczący organizacji imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw bądź podobnych wydarzeń.

Kwoty przypadające dla każdego osiedla w ramach „Budżetu Obywatelskiego  Nowego Sącza”

BARSKIE- 72 386 zł
BIEGONICE- 138 505 zł
CENTRUM- 26 628 zł
CHRUŚLICE- 28 369 zł
DĄBRÓWKA- 74 399 zł
FALKOWA- 92 395 zł
GOŁĄBKOWICE- 80 953 zł
GORZKÓW- 69 417 zł
HELENA- 129 281 zł
KADUK- 63 582 zł
KILIŃSKIEGO- 14 989 zł
KOCHANOWSKIEGO- 130 421 zł
MILLENIUM- 51 137 zł
NAWOJOWSKA- 102 125 zł
PIĄTKOWA- 58 705 zł
PORĘBA MAŁA- 125 941 zł
PRZETAKÓWKA- 89 767 zł
PRZYDWORCOWE- 45 080 zł
STARE MIASTO- 40 180 zł
SZUJSKIEGO- 58 487 zł
WESTERPLATTE- 42 609 zł
WOJSKA POLSKIEGO- 93 764 zł
WÓLKI- 98 425 zł
ZABEŁCZE- 75 879 zł
ZAWADA- 146 606 zł

Na co zwrócić uwagę?

20 czerwca 2023 roku Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę, która wprowadza kilka zmian. Oto one:

  • Budżet obywatelski w 2023 roku podzielony został w proporcji 50 %  środków na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 50% środków na zadania o charakterze osiedlowym.
  • Doprecyzowano wymaganą liczbę osób popierających dany projekt. W przypadku projektu osiedlowego wymagana liczba wynosi 1, a jeśli chodzi o projekt miejski to jest to liczba 20. Kierownik Biura Aktywności Obywatelskiej podkreśliła, że do grona osób popierających projekt nie są wliczani wnioskodawcy.
    Zaznaczono również, że jeśli wnioskodawca złoży projekt poprzez formularz internetowy, konieczne jest dostarczenie oryginału listy poparcia projektu na dziennik podawczy Urzędu Miasta Nowego Sącza w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia projektu.
  • W ramach zadań o charakterze ogólnomiejskim, a więc takich, które służyć będą mieszkańcom całego miasta bez rozróżnienia na osiedla, mogą być składane wyłącznie projekty o charakterze inwestycyjnym bądź służące poprawie warunków życia i funkcjonowania mieszkańców czy też dotyczące działań związanych z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego. Nie ma możliwości złożenia w ramach projektu ogólnomiejskiego projektu tzw. „miękkiego” dotyczącego organizacji imprez, warsztatów, szkoleń bądź wystaw czy podobnego typu wydarzeń.
  • Uszczegółowiono pojęcie ogólnodostępności projektu, poprzez które należy rozumieć umożliwienie wszystkim mieszkańcom nieodpłatnej możliwości korzystania z efektów realizacji danego projektu w ramach budżetu obywatelskiego.
  • Zgłoszone projekty powinny uwzględniać w swoim wniosku stworzenie przestrzeni dostępnej osobom ze szczególnymi potrzebami, gdyż projekt dostępny powinien być na równych prawach wszystkim mieszkańcom.
  • W tegorocznej edycji zmianie uległy również kwestie dotyczące jawności wnioskodawcy. Obecnie każdy wnioskodawca projektu musi wyrazić zgodę na publikację  swojego imienia i nazwiska przy opisie zgłoszonego projektu. Nie wyrażenie takiej zgody wiązać się będzie z  brakiem możliwości procedowania projektu.
  • Przy zgłaszaniu projektu wnioskodawca musi również pamiętać o dołączeniu (jeżeli projekt tego wymaga) zgody na użyczenie terenu gdy projekt dotyczy obszaru prywatnego nie należącego do miasta, czy też oświadczenia o gotowości do współpracy w przypadku realizacji projektu na terenie jednostki miejskiej bądź instytucji.
  • Nowe zasady budżetu obywatelskiego  regulują również iż numer telefonu komórkowego, który należy podać podczas głosowania w celu otrzymania SMS z kodem weryfikującym, może zostać użyty tylko dwa razy.

 

Szczegółowy harmonogram oraz informacje dotyczące zmian jakie zaszły w procedurze budżetu obywatelskiego znajdują się TUTAJ. 

 

Czytaj dalej: Otwórz szafę dla Wikusi Wróbel – zbiórka odzieży używanej. Każdy kilogram zamieni się w złotówki

Reklama