Nowy Sącz: geriatria pilnie potrzebna!

Nowy Sącz: geriatria pilnie potrzebna!

FOT: valelopardo (pixabay)

Nie tylko w Nowym Sączu brakuje lekarzy o tej specjalności. Również w Zakopanem, Nowym Targu i Limanowej. Najbliższy oddział geriatryczny znajduje się w Gorlicach. W Lipinkach pod Gorlicami i w Krynicy funkcjonują natomiast niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, które oferują opiekę geriatryczną. Pacjenci powyżej 65. roku życia specjalistyczną opiekę mogą uzyskać ponadto w dwóch szpitalach w Krakowie oraz w Wadowicach i Brzesku. 

W 2015 r. obiecywano oddziały geriatryczne w Nowym Sączu i Limanowej, ale do tej pory ich nie ma. Za kilka lat liczba osób + 65 w naszym społeczeństwie sięgnie jednej trzeciej. W wyludniających się miastach, a takim bez wątpienia jest Nowy Sącz, starszych osób potrzebujących opieki będzie coraz więcej – mówi sądeczanka Dorota Budacz.

Już w maju 2015 r. dyrektor sądeckiego szpitala Artur Puszko podkreślał, że ok. 30 procent pacjentów leczonych w kierowanej przez niego jednostce powinno trafiać na oddział geriatryczny.

– W Nowym Sączu będzie ponad 25 tys. osób w wieku 65+. Bez opieki geriatrów tracą samodzielność i zdrowie, którym mogłyby się cieszyć na emeryturze jeszcze przez długie lata. Bez geriatrów i oddziałów geriatrycznych każdy dom naszych rodziców i dziadków zamieni się w końcu w oddział geriatrycznej opieki – przestrzega Dorota Budacz. – Jeśli nie wprowadzimy  systemu opieki medycznej uwzględniającego opiekę nad starzejącym się polskim społeczeństwem, będziemy w tym domowym oddziale geriatrycznym pielęgniarzem, salowym i specjalistą od geriatrii w jednej osobie.

Geriatria w sądeckim szpitalu byłaby szóstym takim oddziałem w Województwie Małopolskim.

– Otwarcie oddziału geriatrycznego jest na etapie planów przewidzianych do realizacji na przełomie lat 2018/2019 – mówi Agnieszka Zelek, rzecznik prasowy nowosądeckiego szpitala.

Oprócz samego oddziału, ma także zostać uruchomiona poradnia geriatryczna.

Gdy nie ma możliwości skorzystania z porady lekarza geriatry, ani umieszczenia osoby starszej na oddziale geriatrycznym, chory może skorzystać z opieki w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym, tzw. ZOL-u. Taka placówka działa od stycznia b.r. przy Sądeckim Hospicjum.

W tym momencie mamy na oddziale 20 takich pacjentów – mówi dyrektor Sądeckiego Hospicjum, Mieczysław Kaczwiński.

Z ZOL-u mogą korzystać osoby wymagające długotrwałej opieki lekarskiej, pielęgnacyjnej i rehabilitacyjnej oraz pomocy fizjoterapeuty i psychologa. Na razie zakład nie może korzystać z finansowania z NFZ . Pacjenci i ich rodziny muszą pokrywać część kosztów leczenia. Dzienna odpłatność to 35 zł.

Agnieszka Małecka  

fot. pixabay

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.