Nowy Sącz będzie królestwem utrwalania chwil. Zbliża się III edycja Sądeckich Dni Fotografii!

Nowy Sącz będzie królestwem utrwalania chwil. Zbliża się III edycja Sądeckich Dni Fotografii!

Spotkania z mitrzami fotografii, spacer fotograficzny ulicami Nowego Sącza, uroczysta gala połączona z wernisażem zbiorowej wystawy zdjęć wykonanych przez członków Sądeckiej Grupy Fotograficznej, prelekcje z zakresu fotografii reportażowej, krajobrazowej, portretowej i kreatywnych technik twórczych… to tyko wybrane atrakcje, które czekają na miłośników fotografii już w najbliższy weekend w Nowym Sączu. W ramach kolejnej – trzeciej edycji „Sądeckich Dni Fotografii” będzie się działo!

Pasjonuje Cię fotografia? Bez względu na to czy jesteś już profesjonalistą, czy dopiero zaczynasz przygodę z aparatem – z pewnością znajdziesz w programie Sądeckich Dni Fotografii coś dla siebie. Od 16 do 18 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbywać się będą bezpłatne panele dyskusyjne oraz spotkania autorskie i warsztatowe.

Nowy Sącz odwiedzą: Kamil Bańkowski, Paweł Krzan, Aga Szuścik, Lidia Popiel, Tim Demski Anna Kmiecik. Będzie też nasz sądecki mistrz – Piotr Droździk.

W tym roku przede wszystkim skupiliśmy się na panelach oraz warsztatach fotograficznych. We współpracy z Muzeum Okręgowym W Nowym Sączu szykujemy również projekcję filmu o lachowskim fotografie – Wojciechu Migaczu. To okazja do dyskusji na temat historycznej wartości fotografii w naszym regionie – mówi Adrian Maraś z Sądeckiej Grupy Fotograficznej.

Zaplanowano między innymi pierwszy spacer fotograficzny ulicami miasta oraz uroczystą galę połączoną z wernisażem zbiorowej wystawy zdjęć wykonanych przez społeczność Sądeckiej Grupy Fotograficznej.

Wydarzenie otwierać będzie wystawa prac sądeckiej artystki Alicji Przybyszowskiej w Centrum Informacji Turystycznej, która odbędzie się 16 sierpnia o godz. 17.

Udział w panelach Sądeckich Dni Fotografii jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Manufaktura Inicjatyw Twórczych” realizujące projekt „Sądecka Grupa Fotograficzna” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ludomir Handzel, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Ze szczegółowym programem można zapoznać się poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=uZ1NGsZjCrg

PROGRAM SĄDECKICH DNI FOTOGRAFII

Sobota, 17 sierpnia
Kamil Bańkowski „Historyczna wartość fotografii”
GODZ. 10:30 – SALA KAMERALNA (60 min)
PANEL DYSKUSYJNY
Kamil Bańkowski to rodowity sądeczanin – autor licznych albumów i publikacji o tematyce krajobrazowej i architektonicznej. Na swoim koncie ma również wiele wystaw indywidualnych. Fotografuje od ponad 14 lat. Jego przygoda z fotografią zaczęła się od zachwytu nad pięknymi krajobrazami i przyrodą Ziemi Sądeckiej, która przerodziła się w pragnienie ich uwieczniania. Pierwszą realizacją tej pasji był zestaw kartek pocztowych pt. „Magiczna Sądecczyzna”. Podczas spotkania poruszymy istotną rolę, którą odgrywa fotografia w utrwalaniu rzeczywistości. Często zapominamy, że dzisiejszy dzień jutro będzie już tylko wspomnieniem. Świat nieustannie się zmienia, a dzięki zdjęciom możemy go zatrzymywać opowiadając swoje własne historie…

Światłoczuły – film o Wojciechu Migaczu
GODZ. 11:45 – SALA KAMERALNA (45 min)
PROJEKCJA FILMU
„Światłoczuły” to film dokumentalny zawierający wypowiedzi ludzi, którzy pamiętali fotografa samouka i konstruktora. Obraz zrealizowało stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury A Posteriori w Nowym Sączu w koprodukcji z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wojciech Migacz żył w latach 1874-1944 we wsi Gostwica koło Nowego Sącza. Ukończył Cesarsko- Królewską Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w której uzyskał specjalność tokarzai snycerza. Badacze jego życia twierdzą, że pasją do fotografii zaraził się właśnie podczas edukacji w Zakopanem. W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajdują się fotografie autorstwa Migacza, głównie ślubne i pogrzebowe oraz indywidualne portrety. Migacz dokumentował również życie Lachów sądeckich. Na szklanych odbitkach można oglądać całoroczny cykl zajęć rolniczych i różne prace w gospodarstwie, a także spotkania towarzyskie i rodzinne, wesela, obrzędy świąteczne oraz przedstawienia teatralne. W zbiorze Migacza dominują pamiątkowe fotografie rodzinne i zbiorowe. Odzwierciedlają one więź rodzinną i wiejską. W końcu lat dwudziestych ub. w. Migacz zajął się ujęciami reporterskimi. Sfotografował np. przejazd Wincentego Witosa oraz procesję z obrazem Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Cenną fotografią Migacza jest panorama Starego Sącza i jego okolicy, składająca się z sześciu połączonych zdjęć wykonanych w 1915 r. Projekcja dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

Paweł Krzan „Kraków dla Ciebie”
GODZ. 15:00 – SALA KAMERALNA (90 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Paweł Krzan – Rodowity Krakowianin urodzony w 1979 roku specjalizujący się w fotografii architektury i wnętrz. Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie całkowicie oddany fotografii. Od 11 lat zawodowo związany z branżą. Miłość do tej dziedziny sztuki połączył z fascynacją rodzinnym miastem – w 2004 r. założył serwis o Krakowie (krakow4u.pl), w którym słowo tylko wspomaga magiczny, czasem zapomniany, świat zza obiektywu. Podczas prelekcji autor zabierze nas fotograficzną podróż poprzez mieszkania, strychy, dachy, wieże i wiele innych, niedostępnych na co dzień miejsc, z których roztaczają się wspaniałe widoki Krakowa. W czasie spotkania opowiem jak zaczęła się jego przygoda z fotografią, z jakich miejsc i jakimi obiektywami najbardziej lubi fotografować miasto. Nie zabraknie również fotografii lotniczej, która zrewolucjonizowała wykonywanie zdjęć architektury miejskiej.

Aga Szuścik „Fotografio, ratuj…”
GODZ. 17:00 – SALA WIDOWISKOWA (60 min)
SPOTKANIE AUTORSKIE
Aga Szuścik – artystka wizualna, twórczyni społecznych projektów artystycznych, doktor sztuk filmowych, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Śląskiego. Prelegentka TEDx, zdobywczyni wyróżnienia na International Photographic Awards. Jej prace zobaczyć można było na licznych wystawach i pokazach indywidualnych i zbiorowych, np. na Patchlab Digital Art, Camerimage, KinoLAbie, Brzuchu Atlasa, Labiryncie. Kuratorka, wykładowczyni, szkoleniowiec, prowadząca autorską audycję „Sztuka słuchania” o sztuce współczesnej w OFF Radio Kraków. Jej głośny projekt „To się nie zdarza” był na tapecie „Wysokich Obcasów”, „Miasta Kobiet”, „Dziennika Zachodniego”, „Dzień Dobry TVN”, „Faktów” czy „Pytania na Śniadanie”. Zakochana w muzyce elektronicznej, organizatorka corocznego festiwalu charytatywnego. Uczulona na jabłka i ludzi myślących, że zdjęcia robi aparat. Artystka zaprasza na spotkanie młodych (także duchem) fotografów, którzy borykają się z problemem oceny swoich zdjęć, akceptacją siebie jako artysty, napisaniem sensownego planu na życie oraz relacji z fotografią jako pasją.

Lidia Popiel „Portret – gdzie patrzysz?”
GODZ. 18:30 – SALA WIDOWISKOWA (90 min)
SPOTKANIE AUTORSKIE
Gościem specjalnym podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie Lidia Popiel (Linda). Fotografka, dziennikarka, modelka. Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej (od 2004). Fotografią zajmuje się od 1984 roku, przeważnie są to portrety. Wśród nich znajdziemy takie postacie jak Janda, Stuhr, Linda, Mecwaldowski, Kożuchowska, Kukulska i wielu innych. Jej specjalizacją są również zdjęcia mody. Jej zdjęcia znalazły się w większości magazynów i wydawnictw w Polsce. Redaktor naczelna fineLIFE.pl (2010-2017), PhotoCulture.pl (od 2017). Jurorka wielu konkursów z zakresu fotografii, designu, mody. Ambasadorka Bursztynu Polskiego z nominacji Prezydenta Miasta Gdańska. Została jedną z najbardziej wpływowych kobiet wg Home&Market.

Niedziela, 18 sierpnia
Piotr Droździk „Świadomość kadru – fotografując konie…”
GODZ. 10:30 – SALA KAMERALNA (120 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE

Piotr Droździk – uznany artysta, fotografik. Twórca ponad 60 albumów i kilkuset publikacji autorskich. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotograficznych. Specjalizuje się w fotografiiprasowej, współpracując z wieloma agencjami na terenie całej europy. W 2007 roku otrzymał tytuł „Sądeczanina Roku” w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Krakowską oraz Fundację Sądecką za dokonania fotograficzne i promocję regionu w wydawnictwach albumowych. Podczas warsztatów porozmawiamy o specyfice pracy ze zwierzętami na przykładzie koni. Dowiemy się jak wykorzystać ich naturalne otoczenie, ukazując tym samym piękno i majestat zwierząt.
Artysta opowie o zależności między reportażem, a fotografią artystyczną oraz jak pasja może przerodzić się w naszą profesję.

Tim Demski „Kreatywne techniki w fotografii”
GODZ. 13:00 – SALA KAMERALNA (90 min)
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Tim Demski – specjalizuje się w fotografii ślubnej, choć lubi różne wyzwania. Samouk, szukający wciąż czegoś nowego, czegoś co urozmaici jego fotografie i sprawi, że fotografia nadal będzie przynosiła dużo radości. Ma za sobą wiele wygranych konkursów fotograficznych, współpracę z BlaBlaCar czy Xl-energy Drink. Jednak z racji zamiłowania do pracy z ludźmi, głównie zajmuje się reportażem. Fotografuje wszędzie, mając w portfolio niezwykle zróżnicowane śluby z różnych zakątków świata. Cechuje go kreatywne podejście do tematu, stara się szukać zawsze czegoś nowego, uwielbia zabawę z każdym rodzajem światła. Celem prelekcji będzie przybliżenie tematu kreatywności w fotografii. Tim przybliży słuchaczom swój styl pracy, warsztat i pokaże jak w bardzo prosty sposób urozmaicić swoje fotografie. Będzie również możliwość sprawdzenia wiedzy w praktyce, podczas krótkich warsztatów przy użyciu przedmiotów codziennego użytku.

Anna Kmiecik „Wizerunek fotografa w sieci”
GODZ. 15:00 – SALA KONFERENCYJNA (60 min)
PANEL DYSKUSYJNY

Anna Kmiecik z wykształcenia psycholog o specjalizacji psychologii społecznej i komunikowania się. Na co dzień pracująca jako specjalista ds. PR i marketingu w Krakowie. W wolnym czasie wspierająca swoją wiedzą i doświadczeniem wiele inicjatyw i projektów non profit w Nowym Sączu, Krakowie i Warszawie. Kierująca się dewizą: kto lepiej zrozumie odbiorców Twojego produktu niż psycholog?
Podczas panelu dyskusyjnego poruszy temat promocji w social mediach. Podpowie, na konkretnych przykładach, jak fotograf może promować swój dorobek artystyczny i usługi m.in. na Facebooku, Instagramie i Pintereście. Wszystko na podstawie praktycznej wiedzy na temat marketingu popartą konkretnymi zjawiskami psychologicznymi.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Piątek, 16 sierpnia
Alicja Przybyszowska „Kolor”
GODZ. 17:00 – WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII
CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (ul. Szwedzka 2)
Alicja Przybyszowska fotografią zajmuje się od początku lat 90 ubiegłego wieku. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP w Luksemburgu. Autorka wielu wystaw indywidualnych oraz kilkunastu wystaw zbiorowych. W pracy artystycznej zajmuje się fotografią pejzażową, reportażową i podróżniczą. Laureatka licznych konkursów fotograficznych i wyróżnień m. in. Złoty Medal FIAP w kategorii Foto Travel za pracę „Chocolate”, odznaczenie „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolor – to tytuł 12-tej indywidualnej wystawy opowiadającej o kolorach ziemi sądeckiej. W pracach autorki ciężko dostrzec miejsca znane i charakterystyczne dla tej części Polski. Motywem łączącym miejsca i zjawiska uchwycone dzięki fotografii cyfrowej – niejednokrotnie bardzo ulotne jest właśnie kolor. Barwy nawiązują do emocji które każdy z nas nosi w sobie, wystarczy tylko patrzyć i czuć.

Poniedziałek, 19 sierpnia
Sądecki Spacer Fotograficzny „Detale miasta…”
GODZ. 10:30 – FOTOGRAFIA W PLENERZE
RATUSZ MIEJSKI (ul. Rynek 1)
Dzień po zakończeniu wydarzenia zapraszamy na inauguracyjny spacer fotograficzny ulicami miasta, podczas którego skupimy się na detalach miejskiej architektury.

Reklama