Nowosądeczanie pamiętali o ofiarach stanu wojennego (1981- 1983)

Nowosądeczanie pamiętali o ofiarach stanu wojennego (1981- 1983)

Dokładnie 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” (podczas pacyfikacji strajku). Nowosądeczanie pamiętają o tych wydarzeniach. Wczoraj, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uczcili pamięć jego ofiar. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Matki Boskiej Niepokalanej, gdzie proboszcz parafii, ks. Czesław Paszyński wygłosił kazanie traktujące o wydarzeniach sprzed prawie czterdziestu lat. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik Solidarności. Tam odśpiewano hymn państwowy, odczytano imiona i nazwiska osób internowanych z Sądecczyzny oraz złożono kwiaty i wieńce.

– Szanowni Państwo, Sądeczanie, droga młodzieży. 13 grudnia to tylko przerwa w drodze do niepodległości i wolności  oraz tego, by budować nowoczesne państwo polskie. Cieszę się, że widzę tylu młodych ludzi z pocztami sztandarowymi. To świadczy o tym, że pamiętamy i będziemy pamiętać. Cześć  Solidarności! – mówił prezydent Ludomir Handzel.

***
Stan wojenny został zwieszony 31 grudnia 1982 roku na mocy Uchwały Rady Państwa z dnia 19 grudnia. Zniesiony został  kilka miesięcy później – 22 lipca 1983 roku zgodnie z dwa dni wcześniej podjętą Uchwały Rady Państwa.

Fot.Starostwo Powiatowe/  UM Nowy Sącz/
źródło: Wikipedia/screen z arch. TV

 

Reklama