Nowa zastąpiła starą. Kolejna wieża widokowa otwarta dla turystów

Nowa zastąpiła starą. Kolejna wieża widokowa otwarta dla turystów

wieża widokowa na Mogielicy

Kolejna wieża widokowa ,,wyrosła” w naszym regionie. Tym razem na Mogielicy (gm. Dobra). Oficjalnie można z niej korzystać od 17 grudnia. Inwestycja kosztowała milion złotych i powstała wspólnymi siłami kilku samorządów.

Wieża na Mogielicy, to jeden z najstarszych punktów widokowych w naszym regionie. Znajduje się ona na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. Dwa lata temu obiekt został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Stara atrakcja turystyczna mierzyła 25 metrów i została zbudowana w 2008 roku z drewna. Zastąpiła ona wieżę, która runęła u schyłku lat siedemdziesiątych. Również ona była z drewna.

Teraz zastąpiła ją metalowa konstrukcja, która jest dużo trwalsza. Obiekt ma 23 metry wysokości. Jej wierzchołek wieńczy czterospadowy dach uzupełniony drewnianymi elementami. Transport fragmentów nowej wieży pomiędzy Krzystonowem a Mogielicą miał odbywać się przy pomocy helikoptera o większym udźwigu, jednak realizator zgłosił awarię. Trzeba było przebudować konstrukcję przygotowaną do transportu pod kątem mniejszego helikoptera, który mógł jednorazowo zabrać mniejszy ciężar. Proces technologiczny trwał, dlatego ten etap prac rozpoczął się dopiero 11 sierpnia.

Stara wieża została pocięta na kawałki, spakowana do ogromnych worków tzw. big bagów i zabierana przez śmigłowiec w drodze powrotnej z Mogielicy. W ten sposób optymalnie wykorzystano czas pracy helikoptera.

Nowa konstrukcja powstała dzięki współpracy gmin: Dobra, Kamienica, Słopnice, a także Powiatu Limanowskiego i samorządu województwa małopolskiego. Łączny koszt inwestycji to niemal 1 mln złotych. Projekt budowlany przygotowała firma Consar, a wykonawcą inwestycji była spółka Ekobudstal sp. z o.o. z Chorzowa.

– To nie był łatwy projekt, ale te niełatwe, ale doprowadzone wspólnie do końca bardzo cieszą. Patrząc nie tylko na tę wieżę, ale na współpracę, która wytworzyła się między tymi samorządami, ciszę się, bo to bardzo dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas oficjalnego otwarcia obiektu marszałek województwa Witold Kozłowski.

Czytaj także: Bilety do kina ,,Biała” w Grybowie za darmo. Remont obiektu kosztował około 8 milionów

Fot. Gmina Dobra/
UMWM

 

Reklama