Najtańszy kredyt hipoteczny – gdzie go dostać?

Najtańszy kredyt hipoteczny – gdzie go dostać?

Polacy coraz chętniej współpracują z bankami. W końcu uznajemy te instytucje za wiarygodne i bezpieczne. Nasze podejście zmieniło się na przestrzeni dosłownie kilkunastu lat. Dzisiaj wiemy doskonale, że banki oferują nam nie tylko w pełni bezpieczną formę przechowywania środków pieniężnych czy generowania oszczędności, ale także udzielają finansowe wsparcie na korzystnych warunkach.

 

Wraz z coraz większą popularnością produktów bankowych i coraz większym popytem na rozmaite zobowiązania, w tym na kredyt hipoteczny (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne), w naszym kraju rozpoczęły działalność liczne banki. Ogromna konkurencja sprawia, że te muszą wręcz walczyć o zainteresowanie potencjalnego klienta. Rynek usług tego rodzaju znacznie się zmienił i to z korzyścią dla kredytobiorców. Każde zobowiązanie kredytowe jest teraz idealnie elastyczne, może być dosłownie „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty. Nie oznacza to oczywiście, że same banki nie stawiają twardych warunków współpracy.

 

Co więcej, w niektórych przypadkach znaczenie mają nie tylko obowiązujące w Polsce przepisy prawa bankowego, ale również rekomendacje i normy unijne. Wszystko po to, by chronić interesy samych banków, ale również zabezpieczyć kredytobiorców. Jednym ze zobowiązań kredytowych, które charakteryzuje się największą ilością warunków i wytycznych, jakie musi spełnić klient oraz ograniczeń, jakie stawiane są przez banki, jest właśnie kredyt hipoteczny. Jak weryfikować oferty banków, gdzie najtańszy kredyt hipoteczny można aktualnie znaleźć? Na co uwagę zwraca przeciętny kredytobiorca w Polsce, który chce wziąć kredyt na mieszkanie? Odpowiedzi znajdują się w poniższym tekście.

 

Najtańszy kredyt hipoteczny – jak wybierają Polacy?

 

Wiadomo na pewno, że przeciętny polski kredytobiorca szczególną uwagę zwraca na koszty zobowiązania kredytowego. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jeśli pod uwagę weźmiemy kredyt hipoteczny. Ten jest przecież zobowiązaniem na ogromną wartość – przeciętna to 350 tysięcy złotych, a sam kredyt spłacany jest przez wiele lat (nawet 30 lat). Wszystko to sprawia, że opłaty są niezwykle istotne.

Niestety, okazuje się, że Polacy niezbyt dokładnie weryfikują poszczególne oferty, jakie proponują banki komercyjne działające na terenie naszego kraju, przez co finalnie kredyt hipoteczny najtańszy wcale nie jest. Kredytobiorcy biorą z reguły pod uwagę jedynie oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty i ich liczbę, ale zupełnie nie zwracają uwagi na dodatkowe koszty, które mają ogromny wpływ na całkowitą opłacalność danego zobowiązania.

Priorytetem powinien być wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach kredytowych. Uwzględnia się więc prowizje za udzielenie kredytu, które w przypadku zobowiązań hipotecznych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Banki nakładają również inne opłaty jak ubezpieczenie nieruchomości i polisa na życie, obowiązek nabycia płatnego rachunku bankowego do obsługi kredytu. Niektórzy kredytobiorcy muszą też uiszczać opłaty za rzeczoznawcę, który ocenia wartość nabywanej nieruchomości. Sumując te koszty, może okazać się, że opłaty są na tyle wysokie, że kredyt hipoteczny staje się całkowicie nieopłacalny, a już na pewno nie jest to najtańszy kredyt hipoteczny. Kalkulator jest jednym z narzędzi, które pozwala oszacować właśnie ten parametr. Nie ma wątpliwości, że każdy przyszły kredytobiorca powinien z niego skorzystać jeszcze przed złożeniem do banku wniosku o kredyt hipoteczny.

 

Kredyt hipoteczny – kalkulator kredytowy, by oszacować opłacalność zobowiązania

 

Przede wszystkim należy wyliczyć koszty co najmniej kilku różnych ofert kredytów hipotecznych. Do wyboru mamy rozmaite propozycje, w tym kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom, działkę budowlaną, lokal usługowy czy najtańszy kredyt refinansowany hipoteczny. Wszystkie zobowiązania znacznie się od siebie różnią, a każda oferta charakteryzuje się zupełnie innymi warunkami. Kredyt pozwoli poznać szacowaną wartość kosztów, z jakimi musi się liczyć klient banku. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki konkretne wartości, by sprawdzić całkowite koszty. Istnieją także kalkulatory, które oceniają szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w ogóle. To opcja istotna, by klient miał wiedzę o możliwości współpracy z bankiem.

Pamiętajmy, że kalkulator jedynie szacuje wartości, bo te ostateczne kredytobiorca pozna dopiero po wydaniu przez bank decyzji pozytywnej. Nie ma jednak wątpliwości, że sprawdza się do oceny opłacalności danego zobowiązania.

 

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

 

Trzeba pamiętać, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, dlatego warto poznać różne oferty. Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe, jakie bez problemu udaje się znaleźć w sieci np. https://www.totalmoney.pl/ . To zestawienia, które porównują kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności czynniki kredytów hipotecznych. Dzięki temu w krótkim czasie i w jednym miejscu udaje się wybrać „szyty na miarę” indywidualnych potrzeb kredyt hipoteczny. Należy wiedzieć, że każdy kredytobiorca powinien złożyć co najmniej kilka wniosków o kredyt hipoteczny do różnych instytucji bankowych. Dzięki temu zwiększa swoje szanse na otrzymanie takiego wsparcia.

Reklama