Młodzież odkrywała sądeckich bohaterów

Młodzież odkrywała sądeckich bohaterów

Przez ostatnie 8 miesięcy 10 grup młodzieży z sądeckich szkół, zbierało informacje o osobach z naszego regionu, dzięki którym mogą dziś żyć w wolnej Polsce.  

Były wśród nich osoby powszechnie znane jak np. Stanisław Pióro ps. Emir, założyciel PPAN, jak i osoby, które dotąd były jedynie wzmiankowane w publikacjach. Cieszy szczególnie fakt, że w tej edycji projektu pojawiły się również wspaniałe kobiety, które narażały swoje życie dla Polski – mówi pomysłodawca projektu, historyk Krzysztof Małota. Grupy z byłego Gimnazjum nr 2 zbierały informacje o Marii Banach (1751 dni w niewoli – więźniarka Ravensbrück) oraz Genowefie Kroczek ps. Lotte (sanitariuszka, zamordowana przez ubeka, któremu w trakcie wojny uratowała życie), natomiast grupa ze Szkoły Podstawowej nr 3 o Irenie Styczyńskiej (łączniczka AK i Szarych Szeregów, popularyzatorka historii i piękna Nowego Sącza). Bardzo ciekawe informacje zebrała młodzież o pancerniakach generała Maczka: Józefie Banachu (grupa z ZS Samochodowych) oraz Janie Brzeskim (grupa z SP nr 3). Nie mogło zabraknąć oczywiście fascynacji naszymi kurierami, których szlakiem wędrowała młodzież uczęszczająca aktualnie do ILO.

Dużo emocji dostarczyły również warsztaty, w trakcie których młodzież miała możliwość poznać metody pracy historyka oraz porozmawiać z zaproszonymi gośćmi. Pani dr Maria Kruczek przeniosła młodzież w klimat lat 80. prezentując oryginalne dokumenty i czasopisma oraz dzieląc się wspomnieniami z tamtych lat. Pani Iwona Duda, krewna czołowych działaczy pierwszej Solidarności -Andrzeja i Joanny Gwiazdów, przybliżyła ich biogramy i związki z Sądecczyzną. Życie codzienne żołnierzy wyklętych, ich umundurowanie i broń, przedstawił prezes GRH „Żandarmeria” – Kamil Olesiński.

W trakcie wycieczki „Szlakiem Solidarności”, młodzież poznała miejsca, gdzie rodziła się sądecka Solidarność (WPK, ZNTK) i wydarzenia z nią związane, które na trwałe zapisały się w historii miasta (np. strajk w Ratuszu). Spotkaliśmy się z liderem i legendą Solidarności Andrzejem Szkaradkiem, który przybliżył młodzieży działania podejmowane w latach 80., represje stanu wojennego oraz oprowadził nas po nowo otwartej izbie pamięci poświęconej śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Przeprowadziliśmy również bardzo ciekawe wywiady z Jerzym Wyskielem (organizator pierwszego strajku w WPK) i Henrykiem Najduchem (drukarz, kolporter niezależnych wydawnictw). Wiele ciekawych informacji o Tadeuszu Nitce (ZNTK) zebrały grupy z SP nr 6 i SP nr 3.

II edycja naszego projektu dowiodła, że na Sądecczyźnie żyło i żyje wiele osób, które mogą stanowić wzorce dla młodzieży, kształtować postawy patriotyczne i więź z regionem.

Najciekawsze i najlepiej udokumentowane działania zespołów, nagrodzone zostaną w konkursie towarzyszącym projektowi. Na stronie bohaterzy.edumobile.pl dostępne są materiały wypracowane w trakcie projektu. Projekt „Ślady bohaterów” (edycja II: 1939 – 1989) dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Artykuł sponsorowany. 

Reklama