Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Ta historia śpiewa się nadal…

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Ta historia śpiewa się nadal…

Emocje już opadły, a pieśni wyśpiewane przez 57 młodych śpiewaków z 12 krajów nadal brzmią w myślach…  XX. edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, na którą zaprosiło Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, przeszła do historii, jednak historia konkursu cały czas się pisze, a właściwie śpiewa. Jej kolejny rozdział obejrzymy i usłyszymy za dwa lata – wiosną 2025 roku.

Trzynastego maja – po sześciu konkursowych dniach, podczas Koncertu Laureatów wybrzmiały finałowe owacje. Największe dla zwycięzców. To Chińczyk Chao Liu, który przyjechał z Azji trenować swój baryton na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jego rodak – tenor Liang Wei, mezzosopranistka Weronika Rabek z Gdańska oraz dwie Koreanki Hyejin Lee i Celine Mun śpiewające sopranem. Wygranych było jednak znacznie więcej. Laureaci XX Konkursu im. Ady Sari zostali obsypani nagrodami pieniężnymi, rzeczowymi i równie cennymi zaproszeniami na koncerty.  Wartość puli nagród przekroczyła 100 tys. zł. [protokół z kompletną listą nagrodzonych oraz listę partnerów i fundatorów nagród zamieszczamy pod galerią zdjęć załączoną do tekstu].

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, począwszy od 1985 roku. Tegoroczna edycja była wyjątkowa – jej współorganizatorem była Opera Krakowska, która użyczyła swojej sceny i orkiestry pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego na Koncert Finałowy. Po raz pierwszy w historii Konkursu finał odbył się poza Nowym Sączem. Walkę na głosy stoczyło w nim dziewięcioro artystów: Hyejin Lee – sopran (Korea Południowa); Lukas Enoch Lemcke – bas (Niemcy); Chao Liu – baryton (Chiny); Celine Mun – sopran (Korea Południowa); Weronika Rabek – mezzosopran (Polska); Liang Wei – tenor (Chiny); Iryna Haich – mezzosopran (Ukraina); Adrian Janus – baryton (Polska); Justyna Khil – sopran (Polska).

Tuż przed finałem jurorzy – podczas konferencji prasowej – chwalili wyjątkowo wysoki poziom prezentowany przez śpiewaków. Zaskoczeniem była dla nich liczna reprezentacja artystów z Azji perfekcyjnie przygotowanych muzycznie i językowo. Co ciekawe, w kuluarach Azjaci podkreślali, że język polski nie sprawia im trudności i dziwili się, dlaczego Polacy uważają, że ich ojczysty język jest trudny…

Konkursowe jury pracowało pod kierownictwem Małgorzaty Walewskiej, Dyrektor Artystycznej Konkursu. Małgorzata Walewska „dyrygowała” zespołem mistrzów w swoim artystycznym fachu. Do prac w komisji konkursowej organizatorzy zaprosili Marcina Habelę – Profesora śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradcę artystycznego Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji oraz Beatę Klatkę – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W jury zasiedli ponadto Dominik Licht – konsultant castingowy w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze, Rebekah Rota – Dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech, Keith Bernard Stonum – Dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy) oraz Wojciech Maciejowski (jako sekretarz komisji).

W terminarzu wydarzenia jeden dzień był wyjątkowy – 11 maja przesłuchań nie było. Tego dnia jurorzy w towarzystwie Tadeusza Deszkiewicza – doradcy prezydenta RP do spraw kultury i prezesa Polskiego Radia RDC oraz Liliany Olech – szefowej Biura Organizacyjnego Konkursu, odwiedzili Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu, mieszczące się w rodzinnym domu Ady Sari. Powitali ich tam Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza oraz Andrzej Długosz – kustosz muzeum.

Urodzona 29 czerwca 1886 w Wadowicach Ada Sari (naprawdę nazywała się Jadwiga Szayer) wychowywała się w Starym Sączu. Jej ojciec był burmistrzem tego miasteczka. Kariera sceniczna śpiewaczki rozpoczęła się w 1909 roku i przyniosła jej sławę w europejskich i światowych ośrodkach kultury. Sari odnosiła sukcesy w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, Petersburgu, Kijowie, Lwowie, Krakowie, Wiedniu, Warszawie i w Nowym Jorku. Poświęciła się także pracy pedagogicznej. Jedną z jej zasług jest adaptacja na polski grunt włoskiej szkoły śpiewu. Wokalne szlify pod jej okiem zdobywali m.in. Halina Mickiewiczówna, Bogna Sokorska, Maria Fołtyn, Barbara Nieman, Zdzisława Donat i Urszula Trawińska. W starosądeckim saloniku Ady Sari można zobaczyć zdjęcia i pamiątki po artystce, przejrzeć się w jej lustrze i posłuchać jej głosu w arii „Una voce poco fa” z opery „Cyrulik sewilski” Rossiniego.

Współcześni śpiewacy, którym w duszach gra ta sama pasja, jaka pokierowała życiem Ady Sari, zaprezentowali się w Nowym Sączu i w Krakowie przepięknie.

Pierwszy raz jestem na Konkursie, gdzie poprzeczka jest ustawiona tak wysoko. Wszyscy jesteście wspaniali, obdarzeni przepięknymi głosami – skomentował podczas konferencji prasowej Marcin Habela, profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym. A po wieczornym koncercie w Operze Krakowskiej dodał: „To wspaniała utalentowana młodzież. Przyjemnie było ich dziś wysłuchać”.

Komplementy – zarówno od uczestników, jak i jurorów – posypały się także pod adresem gospodarza Konkursu – Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Doceniono wspaniałą atmosferę wydarzenia, profesjonalizm, z jakim zostało przygotowane, oraz zaangażowanie zespołu ludzi, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do ostatecznego kształtu imprezy. W ich imieniu gratulacje odebrali Andrzej Zarych, dyrektor MCK SOKÓŁ oraz Liliana Olech, kierownik Biura Organizacyjnego Konkursu.

Jeśli ktoś z dowolnych przyczyn nie mógł wysłuchać konkursowych występów na żywo – mamy podpowiedź, gdzie szukać śladu po emocjach, które przeżywali wykonawcy, jurorzy i słuchacze. Transmisje z wokalnych pojedynków można obejrzeć TUTAJ.

***

Tegoroczna edycja Konkursu odbywała się pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.
XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Po więcej informacji sięgnij do źródła: www.adasari.pl

zdjęcia z przesłuchań i koncertów: Piotr Droździk i Kinga Ptak | archiwum MCK SOKÓŁ

zdjęcia z konferencji prasowej: Adrian Maraś

 

PROTOKÓŁ JURY XX MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU
SZTUKI WOKALNEJ IM. ADY SARI W NOWYM SĄCZU

Jury w składzie: Małgorzata Walewska – przewodnicząca, Marcin Habela, Beata Klatka, Dominik Licht, Rebekah Rota, Keith Bernard Stonum oraz Wojciech Maciejowski – sekretarz, przyznało następujące nagrody:

PIERWSZA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI 24.000 zł – nie przyznano
DWIE DRUGIE NAGRODY W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI PO 11.000 zł KAŻDA
 • Weronika RABEK, mezzosopran, Polska
 • Hyejin LEE, sopran, Korea Południowa

TRZECIA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW ŻEŃSKICH W WYSOKOŚCI 6.000 zł

 • Celine MUN, sopran, Korea Południowa
PIERWSZA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH W WYSOKOŚCI 24.000 zł
 • Chao LIU, baryton, Chiny
DRUGA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH W WYSOKOŚCI 11.000 zł
 • Liang WEI, tenor, Chiny
TRZECIA NAGRODA W KATEGORII GŁOSÓW MĘSKICH W WYSOKOŚCI 6.000 zł – nie przyznano
2 WYRÓŻNIENIA W WYSOKOŚCI PO 2.500 ZŁ KAŻDE
 • Iryna HAICH, mezzosopran, Ukraina
 • Adrian JANUS, baryton, Polska

NAGRODY SPECJALNE

NAGRODA W WYSOKOŚCI 3.000 ZŁ ZA WYBITNE WYKONANIE CYKLU PIEŚNI
 • Justyna KHIL za wykonanie Pięciu pieśni do słów Juliana Tuwima: Modlitwa, Szczęście, Przymierze, Erratum, Wszystko
NAGRODA IM. HELENY ŁAZARSKIEJ W WYSOKOŚCI 5.000 ZŁ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU WOLFGANGA AMADEUSZA MOZARTA
 • Justyna KHIL za wykonanie arii Donny Elviry In quali eccessi/Mi tradi quell’alma ingrata z II aktu opery Don Giovanni. Fundatorem Nagrody jest Antoni Malczak, Inicjator i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w latach 1985-2019
NAGRODA IM. ADY SARI W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ DLA NAJLEPSZEGO OBIECUJĄCEGO SOPRANU KOLORATUROWEGO
 • Hyejin LEE
  Fundatorem Nagrody jest Jacek Lelek, Burmistrz Miasta Starego Sącza
NAGRODA W WYSOKOŚCI 3.000 ZŁ ZA WYBITNE WYKONANIE UTWORU POLSKIEGO
 • Justyna KHIL za wykonanie sceny i arii Halki Ha! Dzieciątko nam umiera / O mój maleńki z IV aktu opery Halka. Fundatorem Nagrody jest Bartosz Kaliński, Burmistrz Miasta Wadowice. Laureat Nagrody otrzymuje również obraz olejny pt. „Kalwaria” autorstwa Małgorzaty Wójtowicz-Cichoń. Fundatorem Nagrody jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej
NAGRODA W WYSOKOŚCI 2.000 ZŁ ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU KOMPOZYTORA URODZONEGO PO 1950 ROKU
 • Leonie PAULUS za wykonanie utworu Wespe Enno Poppego
NAGRODA ZWIĄZKU ARTYSTÓW WYKONAWCÓW STOART W WYSOKOŚCI 10.000 ZŁ DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO LAUREATA KONKURSU
 • Justyna KHIL
2 NAGRODY SEKCJI TEATRÓW MUZYCZNYCH ZWIĄZKU ARTYSTÓW SCEN POLSKICH PO 1.100 ZŁ KAŻDA DLA NAJWIĘKSZYCH OSOBOWOŚCI ARTYSTYCZNYCH KONKURSU ORAZ 2 NAGRODY SEKCJI TEATRÓW MUZYCZNYCH ZWIĄZKU ARTYSTÓW SCEN POLSKICH W POSTACI UDZIAŁU LAUREATÓW KONKURSU W KONCERCIE W DNIU ARTYSTY ŚPIEWAKA W WARSZAWIE
 • Weronika RABEK
 • Liang WEI
NAGRODA ORFEO FUNDACJI IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO W WYSOKOŚCI 7.000 ZŁ DLA NAJLEPSZEGO POLSKIEGO GŁOSU ZA NAJLEPSZE WYKONANIE ARII OPEROWEJ W FINAŁOWYM ETAPIE KONKURSU
 • Justyna KHIL
NAGODA DLA NAJMŁODSZEGO UCZESTNIKA KONKURSU W WYSOKOŚCI 4.000 ZŁ
 • Zhengyu LI
2 NAGRODY W WYSOKOŚCI PO 4.000 ZŁ DLA WYRÓŻNIAJĄCEGO SIĘ PIANISTY – AKOMPANIATORA
 • Rozalia KIERC
 • Manfred SCHIEBEL

2 NAGRODY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W POSTACI UDZIAŁU LAUREATÓW KONKURSU W KONCERTACH W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2023/2024 ORAZ 2024/2025

 • Justyna KHIL
 • Weronika RABEK

NAGRODY TEATRU WIELKIEGO-OPERY NARODOWEJ W WARSZAWIE W POSTACI UDZIAŁU W KONCERCIE W ROKU 2024

 • Hyejin LEE
 • Liang WEI

NAGRODA AKADEMII OPEROWEJ TEATRU WIELKIEGO-OPERY NARODOWEJ W WARSZAWIE W POSTACI UDZIAŁU W WARSZTATACH W ROKU 2023

 • Gabriela CELIŃSKA-MYSŁAW

2 NAGRODY KRAKOWSKIEJ OPERY KAMERALNEJ W POSTACI UDZIAŁU LAUREATÓW KONKURSU W SPEKTAKLU OPEROWYM W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2023/2024 ORAZ 2024/2025

 • Justyna KHIL
 • Adrian JANUS

NAGRODA OPERY W WUPPERTALU W POSTACI ZAPROSZENIA DO UDZIAŁU W PRZEDSTAWIENIU OPEROWYM W SEZONIE ARTYSTYCZNYM 2024/2025

 • Lukas Enoch LEMCKE

10 NAGRÓD W POSTACI BIŻUTERII DLA WSZYSTKICH FINALISTÓW KONKURSU ORAZ LAUREATKI NAGRODY ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU KOMPOZYTORA URODZONEGO PO 1950 ROKU UFUNDOWANE PRZEZ SKLEP JUBILERSKI SEZAM BOGDAN BUCZEK W NOWYM SĄCZU

 • 20 ZESTAWÓW KOSMETYKÓW DLA WSZYSTKICH FINALISTÓW KONKURSU ORAZ LAUREATKI NAGRODY ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWORU KOMPOZYTORA URODZONEGO PO 1950 ROKU UFUNDOWANE PRZEZ PERFUMERIĘ DOUGLAS
 • Nagrody pieniężne, poza wyżej wymienionymi, które zostały ufundowane przez samorządy, stowarzyszenia i osoby prywatne, są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu MUZYKA oraz Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jako głównego organizatora Konkursu.
 • PARTNERZY

 • PATRONAT HONOROWY: prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
  XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

  FUNDATORZY NAGRÓD

   • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
   • Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
   • Antoni Malczak – Inicjator i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu
    Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w latach 1985-2019
   • Jacek Lelek – Burmistrz Miasta Starego Sącza
   • Bartosz Kaliński – Burmistrz Miasta Wadowice
   • Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie
   • Związek Artystów Wykonawców STOART
   • Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej
   • Sekcja Teatrów Muzycznych Związku Artystów Scen Polskich
   • Sklep Jubilerski SEZAM Bogdan Buczek
   • Perfumerie DOUGLAS

  Czytaj też:

  Owacje dla mistrzów śpiewania! XX Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari zakończony

Share on twitter
Share on facebook