Miasto zero waste i wizja kar za deficyt recyclingu. Śmieciowy temat rozgrzał emocje ludzi i lokalnych polityków

Miasto zero waste i wizja kar za deficyt recyclingu. Śmieciowy temat rozgrzał emocje ludzi i lokalnych polityków

Koalicja Obywatelska

Członkowie sądeckiej Platformy Obywatelskiej oraz radni klubu Koalicji Obywatelskiej z Nowego Sącza chcą zorganizować konsultacje społeczne, naukowe i ekonomiczne. Ich celem miałoby być opracowanie i wdrożenie ,,odpowiedzialnej polityki zagospodarowania odpadów komunalnych dla Nowego Sącza i Sądecczyzny”. Hasłem wczorajszej konferencji prasowej było: „Nowy Sącz Zero Waste”.

– Nowy Sącz wytwarza około 36 tysięcy ton odpadów rocznie. 75% z tych odpadów to odpady zmieszane. Tylko 20% ulega biodegradacji, a 5% to odpady wielkogabarytowe. Miasto Nowy Sącz w 2020 roku uzyskało tylko 30% poziomu recyklingu, a zalecany poziom to 50%. Za to należą się kary. Na szczęście z racji sytuacji covidowej odstąpiono od tych kar – mówił Jacek Gwóźdź, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Nowym Sączu.

Jak zaznaczał, przewidywany czas eksploatacji sądeckiego wysypiska śmieci to około trzy lata. Podkreślał, że trzeba się zastanowić, co będzie później z odpadami.

– Budowa systemu zamkniętego cyklu wykorzystania odpadów, opartego na segregowaniu u źródła, na systemie recyclingu działającego razem z biogazownią oraz zakładem termicznego przekształcania odpadów to jedno z rozwiązań, które możemy zastosować. Taki system daje praktycznie 99% przetwarzania odpadów. Przez to możemy całkowicie zlikwidować składowisko odpadów komunalnych w takiej formie, jaką mamy dzisiaj – wyjaśniał Gwóźdź.

Konferencja ma rozpocząć dyskusję związaną z zagospodarowaniem odpadów z Nowego Sącza i Sądecczyzny. Celem jest zorganizowanie szerokich konsultacji społecznych, naukowych i ekonomicznych. Dzięki nim miałoby zostać opracowane optymalne rozwiązanie sytuacji.

– Dzisiaj temat odpadów jest niezwykle gorący. Była wielogodzinna debata radnych miasta, nie zawsze merytoryczna. Ci, którzy są w opozycji w naszym mieście, co dotyczy Prawa i Sprawiedliwości, wykorzystują temat jako paliwo do podgrzewania nastrojów społecznych. Już się odbyły wielkie konferencje i plakaty na terenie miasta, że będziemy robili referendum. Stąd reakcja zarządu Platformy Obywatelskiej i nasza, aby powiedzieć: głos społeczny – oczywiście, że tak, ale najpierw poznanie rzeczywistości, spróbowanie ogarnięcia tego wszystkiego i wytyczenia dłuższej perspektywy rozwiązania tego problemu  – tłumaczył Leszek Zegzda przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej,

Jak zaznaczał radny Grzegorz Fecko, obecne składowisko odpadów bardzo uprzykrza życie mieszkańcom.

– Sam jestem ciekaw propozycji, przede wszystkim naukowców, być może też przedsiębiorców, ale również możliwości  finansowania – przyznał radny.

fot. transmisja konferencji

Czytaj też: Kolejne tysiące na operację Matyldy. Koncerty Or_kiestry źródłem dobra

Reklama