Miała być hala, powstała „Europa”

Miała być hala, powstała „Europa”

Budowę osiedla Millenium rozpoczęto na początku ery Edwarda Gierka na początku lat 70. Wcześniej szumiały tu zboża, rosły ziemniaki, kwitły sady, które wyrugowały spychacze. Pozostał wolny plac u zbiegu ulic Nawojowskiej i Rejtana. Nowy Sącz był od 1975 r. stolicą województwa pozbawioną porządnej hali widowiskowo-sportowej. Inicjatorem jej budowy był ówczesny wojewoda Antoni Rączka. I tak pod koniec 1984 r. rozpoczęto budowę takiego obiektu na wspomnianej łące.

– Decyzję o rozpoczęciu budowy podjąłem, kiedy przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki Marian Renke obiecał pokrycie połowy kosztów. Reszta pochodziła z budżetu Urzędu Wojewódzkiego – wspomina Antoni Rączka. – Obok hali miał powstać też basen kąpielowy. Kiedy hala była w stanie surowym i brakowało pieniędzy na jej dokończenie, przyjechał do Sącza Manfred Gorywoda, szef Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, i obiecał pieniądze na dokończenie budowy. Hala miała być oddana do użytku na 700-lecie Nowego Sącza i miała nosić taki tytuł. Do tego jednak nie doszło.

Przyszła rewolucja i Nowy Sącz świętował w 1992 r. swój jubileusz w nowej rzeczywistości polityczno-społecznej. Budynek niszczejący, niedokończony, przeszedł na własność miasta. Władze za bardzo nie wiedziały, co z nim zrobić. Wreszcie w 1997 r. prezydent Andrzej Czerwiński podjął decyzję, by budowlę sprzedać firmie Julius Meinl z siedzibą w Wiedniu.

Za kwotę około 45 mln złotych nowy właściciel nabył do niej prawa, ale niewiele robiąc natychmiast odsprzedał halę widowiskowo-sportową Ryszardowi Podkulskiemu z Rzeszowa, który urządził w niej galerię „Europa II Plaza”. Centrum handlowe zostało otwarte w 2001 r. uruchamiając tym samym wysyp kolejnych galerii, niszcząc tym przy okazji rodzimy handel i usługi.

Fot. Antoni Łopuch

Więcej tekstów o obchodzącym 50-lecie osiedlu Millenium znajdziesz w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:


Reklama