Łukasz Połomski wyjaśnia, czym jest „Szlak Nadziei” [FILM]

Łukasz Połomski wyjaśnia, czym jest „Szlak Nadziei” [FILM]

Łukasz Połomski

Aby upamiętnić losy Sądeczan, którzy tworzyli 2 Korpus Polski w Armii Andersa, a także walczyli w bitwie pod Monte Cassino, powstała wystawa „Szlak Nadziei”. O jej szczegółach opowiada dr Łukasz Połomski, prezes Sądeckiego Sztetlu, będącego organizatorem przedsięwzięcia.

– Założenie tej wystawy początkowo było takie, aby ukazać tutaj osoby wyznania mojżeszowego, obywateli Rzeczypospolitej, którzy trafili do Armii Andersa. Taki najbardziej znany, to zdecydowanie Pinkas Rosengarten, będący rabinem naczelnym tej armii. Walczył on między innymi w słynnej bitwie pod Monte Cassino – wyjaśnił dr Łukasz Połomski.

Wystawa powstała między innymi dzięki osobom, które zdecydowały się użyczyć rodzinnych pamiątek. – Trafiło do nas mnóstwo przedmiotów związanych z sądeckimi Żydami, którzy brali udział w bitwie o Monte Cassino i walczyli w 2 Korpusie. To są między innymi zdjęcia rodziny Beno Schwarzbarda, będące dla nas bardzo cenne. Ta wystawa w czasie tworzenia rozrosła się, bo okazało się, że dotarliśmy do wielu ciekawych wątków – powiedział historyk.

– Mamy na przykład medale należące do Arpada Marschalko, czyli Sądeczanina nawiązującego do tej wielokulturowości. Ewangelika, który w czasie II Wojny Światowej przeszedł szlak bojowy od Afryki do Włoch i walczył między innymi pod Monte Cassino. Można tutaj zobaczyć oryginalne medale, czy inne pamiątki z tej bitwy jak choćby pas, w którym walczył podczas tej potyczki – dodał prezes Sądeckiego Sztetlu.

Jaka jest geneza tego przedsięwzięcia? – Ta ekspozycja ma charakter edukacyjny. Mam nadzieję, że będzie służyła Sądeczanom, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o tej bitwie. Zdobyć wiedzę o tych wydarzeniach i poznać losy osób w nie zaangażowanych. Ponadto jest ona również stworzona dla młodzieży. Zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami, aby odbyć niezwykłą lekcję historii Polski w okresie II Wojny Światowej – podsumował dr Łukasz Połomski.

Film: Mieszczanin, Foto: Michał Śmierciak

Czytaj także: Wspomnienie sądeckich żołnierzy w Armii Andersa [ZDJĘCIA]

Reklama