Łukasz Kmita (PiS) nie otrzymał poparcia własnej partii w głosowaniu na marszałka

Łukasz Kmita (PiS) nie otrzymał poparcia własnej partii w głosowaniu na marszałka

Łukasz Kmita, Nowy Sącz

Rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na marszałka Województwa Małopolskiego Łukasz Kmita nie uzyskał wymaganej liczby głosów, mimo, że partia którą reprezentuje ma w sejmiku większość. Tym samym funkcję marszałka nadal sprawuje Witold Kozłowski a jego następce poznamy najpewniej podczas kolejnej sesji.

Kandydaturę Łukasza Kmity poparło tylko 13 radnych. Takie rozstrzygnięcie może potwierdzać dokonane ustalenia dziennikarzy radia RMF FM, którzy już wcześniej wskazywali na rozłam w małopolskim PiS. Ich zdaniem, Łukasz Kmita miał zostać marszałkiem Małopolski decyzją prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. We wczorajszym tajnym głosowaniu, część radnych PiS zagłosowała przeciwko kandydaturze Łukasza Kmity, co niejako potwierdza brak aprobaty dla takiego rozstrzygnięcia.

W 39-osobowym Sejmiku Województwa Małopolskiego Prawo i Sprawiedliwość ma 21 mandatów. Opozycja dysponuje 18 mandatami (KO – 12 oraz Trzecia Droga – 6).

Dlaczego radni PiS nie byli jednomyślni?
Łukasz Kmita był jedynym kandydatem na marszałka. Aby funkcję objąć musiał otrzymać łącznie 20 głosów. Grzegorz Małodobry z KO przyznał, że zaproponowany kandydat jest posłem, a nie radnym i „w jakiś sposób został przywieziony w teczce”. O jego doświadczenie dopytywał Stanisław Pasoń (Trzecia Droga). – U nas się mówi, jak nie ma gazdy, to jest wożny kazdy. Ja chciałbym wiedzieć, jak pan będzie gospodarzył. Z kolei radny Krzysztof Nowak (KO) apelował: – To nominat partyjny przywieziony z Warszawy. Został wybrany, by PiS mógł obsadzić miejsca w spółkach, a jego zadaniem będzie realizacja partyjnych poleceń. Spadniemy z deszczu pod rynnę. Apeluję do klubu PiS, byście zagłosowali przeciwko tej kandydaturze i wybrali spośród was kogoś godnego – mówił Nowak.

Po ponad 9 godzinach doszło wreszcie do głosowania i jedyny kandydat na marszałka nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Za Łukaszem Kmitą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 było przeciw. 2 osoby wstrzymały się od głosu. Decyzję podejmowano tajnie – w urnach. Wcześniej udało się wybrać przewodniczącego sejmiku. Został nim Jan Tadeusz Duda, prywatnie tata urzędującego prezydenta Polski. Otrzymał 20 głosów na tak i 17 na nie. Wiceprzewodniczącymi zostali: Jadwiga Wójtowicz i Wojciech Skruch (PiS).

Czytaj także: Sądecczyzna. Święci i błogosławieni z naszego regionu [ZDJĘCIA]

Fot. Kinga Nikiel-Bielak

Reklama