Historia zdobywania najwyższego szczytu Ziemi

Historia zdobywania najwyższego szczytu Ziemi

Sądecka Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na wykład Stanisława Cholewy o siedemdziesięcioletniej historii zdobywania Mount Everestu.

Wykład z pokazem slajdów odbędzie się 7 maja 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w zabytkowych bibliotecznych piwnicach (ul. Franciszkańska 11) i będzie częścią finisażu wystawy filatelistycznej „1953 – 2023. Historia zdobywania najwyższego szczytu Ziemi” (wystawa czynna do 11 maja br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej).

Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz slajdów ukazujący uroki najwyższej góry Ziemi oraz fotografie jej zdobywców.

Wstęp wolny.

Wykład organizowany jest w ramach zadania podróżniczo-czytelniczego „Kolej na książkę, książka na kolej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

*****

Stanisław Cholewa – taternik, alpinista, fotograf górski, kolekcjoner. Od 1960 r. członek Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach. W 1975 r. w Afryce uczestniczył w pierwszym trawersowaniu wszystkich lodowcowych masywów gór Ruwenzori. Na Kilimandżaro dokonał pierwszego polskiego wejścia na wierzchołek Kibo lodowcem Heima i na Mawenzi oraz wejścia na Mount Kenya. W 1976 r. w Hindukuszu Wysokim wszedł na Kohe Tez, w 1979 r. w Himalajach na Lhotse (8. wejście).   W 1981 r. wspinał się w Cordillerze Huayhuash, w 1988 r. zdobył Aconcaguę i Illimani. Długoletni instruktor wspinaczki w wojskach powietrznodesantowych. Uhonorowany brązowym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe. Jego ksiązka „Opowieści pod psem. Z górami w tle” jest zbiorem wspomnień z licznych górskich wypraw autora.

Reklama