Korzenna. Trwa remont budynku dla uchodźców z Ukrainy. Parafia też organizuje pomoc

Korzenna. Trwa remont budynku dla uchodźców z Ukrainy. Parafia też organizuje pomoc

Korzenna lokale dla uchodźców

W Korzennej trwa remont budynku, pod którego dachem schronienie będą mogli znaleźć uchodźcy wojenni z Ukrainy. W prace włączyło się bezinteresownie wiele osób. Niezależnie od tych działań w pomoc Ukraińcom mocno zaangażowała się także korzeńska parafia.

Remontowany budynek obok dworu w Korzennej był kiedyś siedzibą Banku Spółdzielczego. Później odbywały się w nim warsztaty terapii zajęciowej, które po jakimś czasie przeniesiono do Bukowca. Następnie obiekt stał pusty. Teraz zostanie jednym z punktów przygotowywanych przez gminę dla uchodźców z Ukrainy.

W budynku tymczasowe mieszkanie znajdzie około 30 osób. Przygotowanych zostanie sześć lokali. Na każdej kondygnacji przewidziano węzeł sanitarny i zaplecze sanitarne z niewielką kuchnią. Remont przebiega bardzo sprawnie prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu będą mogli zamieszkać tam pierwsi uchodźcy.

 Z budżetu gminy finansowane są materiały budowlane i urządzenia, ale – jak na razie – nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaka będzie wysokość tych wydatków. Prace remontowe wykonywane są w ramach wolontariatu m.in. przez strażaków z OSP Korzenna-Centrum, Stowarzyszenie Aktywni dla Rozwoju i Koło Gospodyń Wiejskich w Łyczanej, a także prywatną firmę – informują przedstawiciele Urzędu Gminy Korzenna.

Pomalowano już ściany i ułożono płytki. Wykonaniem instalacji doprowadzającej ciepłą wodę i sanitariatów z prysznicami zajmuje się bezpłatnie firma Adama Górowskiego z Łyczanej.

Parafia Korzenna

W ubiegłą niedzielę księża z Korzennej informowali o 22 osobach z Ukrainy, które znalazły już schronienie na terenie parafii. Dziękowali osobom, które przyjęły uchodźców pod swój dach. Jeśli ktoś jeszcze chciałby się w ten sposób zaangażować, może zgłosić się do zakrystii lub bezpośrednio do proboszcza. Ks. Tadeusz Sajdak sam też przywoził do Korzennej z Krakowa oraz z przejścia granicznego uchodźców wojennych.

Jak zaznaczali duchowni, nie każdy ma możliwość udzielenia takiej pomocy, jednak jeśli chciałby udzielić wsparcia w inny sposób, może skontaktować się z osobami, które przyjęły Ukraińców w swych domach lub z proboszczem, aby dowiedzieć się, jaka forma pomocy jest potrzebna.

– Na początek może wystarczy im pomoc gospodarzy, ale prawdopodobnie ta nasza pomoc będzie dłużej trwała i z czasem może być potrzebne wsparcie dla gospodarzy. Gdyby ktoś mógł zaofiarować lub pomógł znaleźć pracę komuś z uchodźców też byłoby wspaniale – mówili księża podczas ogłoszeń parafialnych.

Duchowni postanowili wyjaśnić też kwestie religijne związane z uchodźcami, o które dostawali pytania od parafian.

– Wierni wyznania grekokatolickiego mają pełną łączność z Kościołem i w pełni mogą uczestniczyć w naszym życiu religijnym. Wierni Kościoła Prawosławnego mają tę samą wiarę i mogą przystępować do sakramentów w naszym Kościele o ile sami o to poproszą. Nie możemy ich namawiać, żeby nie było oskarżenia o przeciąganie wiernych z Kościoła Prawosławnego do Katolickiego, ale jeśli potrzebują – mogą swobodnie uczestniczyć w naszej liturgii i korzystać z sakramentów – tłumaczył proboszcz Tadeusz Sajdak.

W parafii przebywa obecnie pochodzący z Korzennej ks. Stanisław Kantor, misjonarz, który przez lata pracował między innymi w Ukrainie. Zaangażował się w pomoc uchodźcom i w ubiegłą niedzielę udał się z pierwszym transportem na granicę. Pojedzie tam ponownie, więc każdy może zaangażować się w pomoc.

Potrzebne są ręczniki, pościel, żywność, środki czystości. Można też przekazać pieniądze na zakup leków. Dary zbierane są w korzeńskiej plebanii do najbliższej niedzieli.

fot. UG Korzenna

Czytaj też: Sucha Struga. W blaszanym garażu wybuchł pożar

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.