Kąclowa. Kiermasz pierwszym krokiem do Panamy

Młodzież z Kąclowej marzy, by jechać na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Koszty z tym związane są jednak ogromne – od 8 do 10 tysięcy złotych na osobę. To jednak nie zniechęciło młodych. Wraz z księdzem wikariuszem wpadli na pomysł, aby już teraz zacząć odkładać pieniądze. Wielkanocny kiermasz to pierwszy krok w stronę marzenia. 


Pomysł zbiórki podczas kiermaszu wielkanocnego narodził się wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu.

To wspaniały pomysł, bo angażuje rodziców i młodzież – stwierdza Ewa Matuła, bibliotekarka, a zarazem członkini Koła Gospodyń Wiejskich, które wraz z młodzieżą przygotowywało kiermasz. – Popieram takie inicjatywy, w których młodzi mają szansę przekonać się ile trzeba poświęcić czasu, energii, aby zarobić pieniądze.

Sama zajmuje się już od 15 lat rękodziełem. Przygotowanie wieńców dożynkowych, czy palm na konkursy nie jest jej obce, dlatego z chęcią zaangażowała się w pomoc młodzieży.

Zarówno rodzice jak i młodzież zakasali rękawy do pracy. Kąclowskie Koło Gospodyń pomagało wić palmy. To kolejny dobry owoc kiermaszu, bo młodzież uczyła się podtrzymywania tradycji robienia palm.

Chłopcy zwozili bukszpan i bazie z całej wsi – opowiada z uśmiechem Ewa Matuła. 15 osób gromadziło się w salce przy kościele i wspólnie przygotowywali ozdoby wielkanocne.

Podczas składania kwiatów bardzo bolały nas palce, ale mimo wszystko atmosfera była wspaniała. Wszyscy się uśmiechali i mieliśmy mnóstwo wspólnych tematów, czuliśmy, że to jest nasze wspólne działanie – opowiada 15-letnia Jadwiga Kuczaj.

Gimnazjalistka nie miała możliwości wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, dlatego marzy, by tym razem się udało.

Najważniejszym dla mnie jest fakt, iż oprócz świetnej zabawy będzie modlitwa i pojednanie, wszyscy staniemy się wspólnotą. To niesamowite, że jesteśmy z małej wioski, a mamy możliwość pojechać tak daleko –  cieszy się.

Na kiermasz przygotowali palmy, zające oraz inne ozdoby wielkanocne. Początkowo mieli obawy, czy mieszkańcy Kąclowej będą zainteresowani kupnem ozdób. Na próbę wykonali ponad 60 palm i wystawili w przedsionku kościoła. Jak się okazało w mgnieniu oka wszystkie rękodzieła znalazły nabywców, a mieszkańcy dopytywali o dalszą możliwość zakupu. Finalnie w ciągu dwóch tygodni młodzież sprzedała ponad 180 palm i wszystkie ozdoby. To spora cegiełka na wyjazd do Panamy.

– Spotykaliśmy się regularnie, praca była intensywna – tłumaczy Barbara Kmak, mama 15-letniego Łukasza, który zapisał się na wyjazd. – Zrobiliśmy aż 3000 tysiące kwiatów z krepiny. Prace podzieliliśmy między sobą i wieczorami w domach przygotowywaliśmy ozdoby i palmy .

Rodzice nie tylko pomagali przy kiermaszu. Co miesiąc wpłacają po 300 zł, bo wyłożenie 8 tys. zł jednorazowo przerasta ich możliwości.

Jest to spore przedsięwzięcie, jednak mam nadzieję, że podołamy i mój syn pojedzie – dodaje mama Łukasza.

Patryk Gucwa ma 16 lat i na co dzień uczy się w Gimnazjum w Kąclowej. Uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i był zachwycony atmosferą.

Bardzo mi się tam podobało, szczególnie cieszyłem się z możliwości poznawania ludzi z innych krajów i rozmowy z nimi – mówi.

To zmotywowało go, aby zapisać się na wyjazd do Panamy.

Mimo iż praca przy kiermaszu nie należała do łatwych i wiele musimy jeszcze dać z siebie, to wiem, że warto – twierdzi.

Ksiądz Jacek Chmura, wikariusz Kąclowej, jest dumny z młodzieży.

Cieszę się, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i Tydzień Misyjny poprzedzający te wydarzenia teraz przynoszą owoce. Czasem mówi się, że młodzież niczym się nie interesuje i nie jest chętna do działania. Jednak nasze przygotowania do wyjazdu pokazują, że młodzi chcą realizować marzenia i podejmować działanie, by osiągnąć założony cel – mówi.

Wikariusz podkreśla również duchowy wymiar przygotowań młodzieży.

Wspólnie się modlimy o powodzenie naszego pragnienia wyjazdu oraz modlimy się za tych, z którymi się spotkamy i którym będziemy opowiadać, kim dla nas jest Pan Jezus – tłumaczy.

Mieszkańcy Kąclowej wraz z proboszczem cieszą się, że parafia będzie miała swoich przedstawicieli podczas Światowych Dni Młodzieży.

Młodzież nie zamierza poprzestać na kiermaszu wielkanocnym i już planuje kolejne sposoby gromadzenia pieniędzy na wyjazd. W najbliższym czasie będą próbowali swoich sił w pleceniu różańców wykonywanych w całości ze sznurka.

Natalia Sekuła
Na zdjęciu: ksiądz Jacek Chmura, Barbara Kmak, Jadwiga Kuczaj, Łukasz Kmak i Patryk Gucwa
Fot. Natalia Sekuła

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.