Jest szansa, że sądeczanie będą mogli zgłaszać projekty uchwał, nad którymi będzie głosować Rada Miasta

Radni Nowego Sącza prowadzą prace nad nowym statutem miasta. Jedna ze zmian dotyczy wprowadzenia możliwości zgłaszania przez mieszkańców własnych propozycji uchwał, które byłyby rozpatrywane podczas obrad samorządu. Wystarczy pomysł, kilka osób, które opracują projekt oraz 300 mieszkańców, którzy go poprą.

wsb3

-Pomysły na zmiany w statucie miasta Nowego Sącza zaczęły pojawiać się już w listopadzie. Zbieramy opinie radnych, przewodniczących zarządów osiedli, mieszkańców. Muszą się oni wypowiedzieć do piątku 12 stycznia. Zaznaczam jednak, że są to na razie tylko propozycje i nie ma gwarancji, że zostaną one wprowadzone w życie. Chcemy między innymi dać mieszkańcom inicjatywę uchwałodawczą – mówi radny Patryk Wicher (PiS), przewodniczący Komisji Statutowo-Prawnej Rady Miasta Nowego Sącza. -Znajdzie się ona w rozdziale statutu miasta zatytułowanym „Społeczeństwo Obywatelskie”. Chodzi o to, aby dać mieszkańcom możliwość decydowania o sprawach lokalnych. 

Pod obrady Rady Miasta trafią jednak tylko te projekty uchwał, które będą poprawnie sporządzone pod kątem formalnym.

-Musi być bowiem porządek: 15-osobowy komitet, który zgłasza dany problem, zebranie podpisów pod wnioskiem oraz jego weryfikacja formalna. Potem dopiero prezentacja projektu uchwały podczas posiedzenia Rady Miasta. Komitet będzie musiał wyłonić osobę, która na sesji wystąpi i go przedstawi.  

Pomysł taki spotkał się z pozytywnym odzewem Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka.

Moim zdaniem to dobra inicjatywa. Może to pobudzić mieszkańców do działania, np. w takich kwestiach jak Węgierska – BIS, czy problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Mam nadzieję, że niedługo zostanie to wdrożone mówi Jacek Żelasko, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka.

 

– Do 12 stycznia czekamy na poprawki do statutu, na opinie różnych środowisk, w tym miejskich radnych. Jeśli proponowane przez nas zmiany zyskają akceptację, to myślę, że już na lutowej sesji będziemy głosować nad nowym kształtem statutu. Jego tekst jednolity mógłby zostać ogłoszony może już w marcu bądź w kwietniu – podsumowuje Patryk Wicher.

Fot. Ilustracyjne – UM NS. 

HUZAR
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: