Drugi Sądecki Dzień Mózgu pod znakiem oscarowego filmu i wykładu cenionego psychologa

Drugi Sądecki Dzień Mózgu pod znakiem oscarowego filmu i wykładu cenionego psychologa

sądecki dzień mózgu

 Sądecki Dzień Mózgu wpisał się już na stałe w kalendarz lokalnych wydarzeń. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest „Fundacja Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”, która zorganizowała kolejną edycję we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Wydarzenie rozpocznie się 18 marca 2023 r. (sobota) o godz. 9.45 w sali im. Piotra Kosińskiego w kinie SOKÓŁ.

Oswoić demencję

Misją „Fundacja Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” jest przede wszystkim pomoc osobom żyjącym z demencją i ich opiekunom.

Demencja dotyczy coraz większej liczby rodzin, dlatego organizujemy też wydarzenia edukacyjne, uświadamiające – podkreśla Ewa Klag, Prezes Zarządu Fundacji. – Jednym z nich jest właśnie Sądecki Dzień Mózgu, na który zapraszamy wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś więcej o demencji. Dzięki współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ obejrzą Państwo m.in. poruszający film pokazujący tę chorobę.

Program drugiego Sądeckiego Dnia Mózgu

Wydarzenie zainauguruje krótka prezentacja działań Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”, a następnie odbędzie się seansu filmu „Ojciec” bazującego na sztuce teatralnej samego reżysera i scenarzysty Floriana Zellera.

– Jest to niesamowity film nagrodzony Oscarami za rolę tytułową i najlepszy scenariusz adaptowany – wyjaśnia Karol Szafraniec z MCK SOKÓŁ, Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KOT”. – Zeller oparł tę opowieść na własnych przeżyciach. Anthony Hopkins wciela się w rolę starszego mężczyzny chorego na demencję. Bohater powoli gubi się we własnej pamięci i świadomości, a przygląda się temu wszystkiemu jego córka, którą znakomicie zagrała Olivia Colman. Ten film w taki bardzo przejmujący i empatyczny sposób pokazuje, na czym polegają choroby neurodegeneracyjne.

Uczestnicy wydarzenia najpierw zobaczą tę historię, a potem wysłuchają wykładu dr. Michała Gwiżdża pt. „Demencja – co musisz o niej wiedzieć” oraz będą mogli wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi. Tegoroczny ekspert Sądeckiego Dnia Mózgu to psycholog i doktor nauk humanistycznych. Certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, absolwent Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej, wykładowca akademicki. Od kilkunastu lat pracuje z osobami z zaburzeniami pamięci i ich opiekunami w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z zespołami otępiennymi.

Na koniec wszyscy uczestnicy wezmą udział w losowaniu upominków: tematycznych książek oraz koszulek.

Bilety na seans dostępne są w kasie MCK SOKÓŁ, w cenie 11 zł – wyjaśnia Karol Szafraniec. – Z pewnością warto pojawić się na Sądeckim Dniu Mózgu i od tej strony dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Zapraszamy serdecznie!

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły dwie lokalne instytucje medialne – Dobry Tygodnik Sądecki oraz radio RDN Małopolska.

Program drugiego Sądeckiego Dnia Mózgu:

godz. 09.45 – Wstęp: „Sądecki Dzień Mózgu czas start!”,

Ewa Klag, Prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”

godz. 10.00 – 11.40 – Seans filmu „Ojciec”, reż. Florian Zeller

godz. 12.00 – 13.30 – Prelekcja: „Demencja – co musisz o niej wiedzieć”

oraz sesja pytań i odpowiedzi, dr Michał Gwiżdż, psycholog

godz. 13.35 – Losowanie upominków dla uczestników oraz oficjalne zakończenie

 O organizatorach:

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”

Misją Fundacji jest pomoc osobom żyjącym z demencją i ich opiekunom. W ramach działań organizowane są cykliczne spotkania z ekspertami, podczas których opiekunowie rodzinni i zawodowi zyskują przydatną wiedzę oraz wsparcie grupy. Fundacja oferuje również usługi w ramach punktu konsultacyjnego: porady dotyczące opieki, materiały do aktywizacji, wsparcie psychologiczne, przesiewową ocenę stanu poznawczego, wskazówki w sprawie świadczeń socjalnych i opieki medycznej. Dalekosiężnym celem fundacji jest budowa Dziennego Domu Pobytu dla osób z demencją.

e-mail: [email protected]
tel. 662 159 911
www.alzheimernowysacz.pl
fb /AlzheimerNowySacz

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ

To instytucja istniejąca od 1975 roku do 1998 w województwie nowosądeckim jako Wojewódzki Ośrodek Kultury a od 1999 jako samorządowa instytucja kultury, wyodrębniona pod względem prawnym i ekonomicznym, której organizatorem jest Województwo Małopolskie. Misję MCK odzwierciedlają cztery główne kierunki działań: ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego, inspiracja aktywnych form udziału w kulturze, kształtowanie kompetencji kulturowej, promocja dziedzictwa Małopolski w kontekście kulturowym Karpat.

ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz

tel. +48 18 448 26 10 (sekretariat)

www.mcksokol.pl

Przeczytaj również: Nowy Sącz. Urządzenia do reanimacji finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (głosowanie)

Reklama