Czy pracodawca może zakazać wyjazdu pracownika za granicę?

Czy pracodawca może zakazać wyjazdu pracownika za granicę?

W dobie pandemii pracodawcy zaczęli zastanawiać się, czy dopuszczalne było zobowiązanie pracowników do spędzenia swojego urlopu w Polsce, by uniknąć zakażenia koronawirusem zagranicą. Nie chodzi przy tym wcale o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii, ale chociażby o to, aby pracownik powracający z urlopu nie zafundował sobie dodatkowego „wolnego” na czas ewentualnej kwarantanny. Jakie by nie stały za tym powody, pracodawca nie może zakazać wyjazdów zagranicznych.

Urlop to czas prywatny

Okres urlopu wypoczynkowego jest czasem prywatnym pracownika, w trakcie którego nie pozostaje on w dyspozycji pracodawcy. Nie ma też obowiązku informowania przełożonego, gdzie zamierza spędzić swój czas wolny. Jest to okres, którym pracownik może swobodnie dysponować, bez poczucia, że szef może mu ten urlop zakłócić sprawami zawodowymi. Pracodawca nie może żądać udzielenia informacji o tym, gdzie przebywają jego pracownicy na wakacjach. W większości przypadków prywatność pracownika stoi wyżej w hierarchii niż interesy pracodawcy. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki. Dotyczą one pracowników kluczowych czy specjalistów, których obecność w pracy może okazać się niezbędna z uwagi na chociażby awarię. W standardowych przypadkach okres urlopu jest poza kontrolą ze strony pracodawcy. Życie nie zawsze jednak kieruje się standardami.

Pracodawca może przerwać urlop

Mogą się zdarzyć takie sytuacje, kiedy pracodawca będzie miał prawo do tego, aby skontaktować się ze swoim pracownikiem także w trakcie urlopu, a nawet wezwać go do stawienia się w pracy. W takich nieprzewidzianych wypadkach losowych pracodawca może zażądać przerwania urlopu zwracając pracownikowi wszelkie poniesione z tego tytułu dodatkowe koszty. No i oczywiście przerwany urlop należy pracownikowi udzielić w późniejszym czasie.

Pracodawca nie może jednak zobowiązać pracownika do tego, aby ten spędził wakacje w Polsce, by w razie ewentualnej niezbędnej potrzeby mógł stawić się w pracy z dnia na dzień. Takie oczekiwanie pracodawcy nie znajduje podstaw w prawie pracy i nie jest dla pracownika w żaden sposób wiążące.

O tym, czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia urlopu w konkretnym terminie, przeczytasz tutaj

Partnerem działu Prawo dla biznesu jest kancelaria   .

Reklama