Bodrum – luksusowe wakacje w Turcji z CARTER®

Bodrum – luksusowe wakacje w Turcji z CARTER®

Bodrum https://carter.eu/kierunki/europa/turcja/bodrum to jeden z najpiękniejszych rejonów turystycznych Turcji, gdzie podróżni na własnej skórze odczuwają wpływ sąsiadującej kultury greckiej. W tej okolicy często spotkamy często nawiązania kulinarne do kuchni sąsiada, jak na przykład dania z serem feta, wino i oliwki. Niedaleko miasta mieszczą się również ruiny Helikarnas – starożytnej kolonii greckiej.

Gdzie znajduje się Bodrum?

Turcja https://carter.eu/kierunki/europa/turcja szczyci się długą i zachwycająco piękną linię brzegową wzdłuż Morza Śródziemnego. Wybrzeże Riwiery Tureckiej to ponad 200-kilometrowy odcinek ciągnący się od Alanyi na wschodzie, przez prowincję Antalya, aż do Bodrum na zachodzie. Jeśli chcecie wypocząć w malowniczej scenerii i dobrze się zabawić, to właśnie tutaj. Miasto Bodrum rozciąga się na dużej przestrzeni wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Egejskiego, a spory obszar brzegu stanowią plaże prywatne i hotelowe. Gdy poszukujemy najlepszego hotelu z dostępem do morza i plaży, najlepiej sprawdzić w jakiej okolicy się on znajduje i jaki typ wybrzeża jest w najbliższej okolicy; znajdziemy tam zarówno piaszczyste i żwirkowe plaże, jak i klify . Najsłynniejsze plaże to między innymi położona na zachód od Bodrum, Camel Beach oraz plaże Bitez i Türbükü.

Bodrum – atrakcje i najważniejsze informacje

Kurort leży nad Morzem Egejskim, naprzeciwko greckiej wyspy Kos, a jego historia sięga okresu antyku. To właśnie tu około 350 r. p.n.e. wzniesiono Mauzoleum Mauzolosa, jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Niestety, grobowiec nie przetrwał do czasów współczesnych. Został rozebrany i zniszczony, ale co ciekawe, materiał budowlany z grobowca wykorzystano przy konstrukcji Zamku Świętego Piotra, dawnej siedziby Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy. Dziś stanowi on obowiązkowy punkt na mapie turystycznej miasta, który trzeba odwiedzić, spędzając wakacje w tej części Turcji.

Mauzoleum w Halikarnasie to jeden z dwóch znajdujących się w Turcji cudów świata. W IV w. p.n.e. na terenie obecnych ruin znajdowało się królestwo Mauzolosa. Po śmierci władcy żona Artemizja wybudowała mu grobowiec, który został zniszczony głównie w wyniku trzęsienia ziemi, a pozostałe po nim kamienie w XV wieku posłużyły do zbudowania zamku św. Piotra. Na cześć władcy obecne stanowisko archeologiczne i nieduże muzeum nazywa się mauzoleami.

Wspomniany zamek św. Piotra, zbudowany przez joannitów, stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Bodrum. Uchodzi za symbol tego magicznego miasta. Zamek mieści się na bardzo malowniczym cyplu otoczonym Morzem Egejskim, skąd rozpościera się wspaniały widok na wyspę Kos w sąsiedniej Grecji. Najbardziej popularną częścią zabytku jest Muzeum Archeologii Podwodnej. Można w nim podziwiać eksponaty pochodzące z zatopionych statków, przedmioty należące niegdyś do osmańskiego dowódcy Ibrahima Nezihila, turecką łaźnię (hammam) czy salę tortur wyposażoną w kajdany i szubienicę.

Na uwagę zasługuje również Muzeum Sztuki Zekiego Mürena. Powstało na cześć jednego z najbardziej popularnych piosenkarzy i kompozytorów muzyki tureckiej. Artysta zasłynął nie tylko z wielkiego talentu, ale również awangardowego stylu bycia (nosił kobiece stroje i nakładał na twarz wyrazisty makijaż). Często porównywano go do Liberace. Wycieczki do tego muzeum dostarczą Wam wielu niezapomnianych wrażeń. Wczasowicze mogą na własne oczy zobaczyć kostiumy sceniczne piosenkarza, jego zdjęcia, pamiątki oraz inne rzeczy osobiste.

Życie nocne w Bodrum i wydarzenia kulturalne

Będąc w rejonie Bodrum żal nie odwiedzić wspomnianego już na początku Halikarnas, gdzie znajdziemy mnóstwo barów karaoke oraz klubów z miejscową muzyką. Organizowane tam dyskoteki są niezwykle popularną, mającą wymiar światowy, atrakcją. Wśród znanych gości wymienia się takie osobistości jak Mick Jagger czy Pamela Anderson. Trudno więc uwierzyć, że pierwsza impreza odbyła się ponad 40 lat temu, a miejsce nieustannie cieszy się największą sławą w całym kraju. Na scenie pod odkrytym niebem może bawić się aż pięć tysięcy osób.

Tureckie miasto upodobali sobie także artyści, którzy tutaj właśnie znajdują inspirację dla swojej twórczości. W czerwcu organizowany jest Festiwal Filmowy z udziałem światowych gwiazd, w grudniu odbywają się Dni Jazzu (ang. Jazz Days), a przez całe wakacje trwa Festiwal Bodrum, podczas którego można wziąć udział w różnorodnych imprezach kulturalnych.

Wycieczki do Bodrum indywidualnie czy z biurem podróży?

Luksusowe hotele w butikowym stylu i ekskluzywne ośrodki rodzinne to swoista wizytówka Bodrum. Tego typu obiekty mają do zaoferowania gościom prywatne plaże, miejsce dla jachtów, wielkie baseny, designerskie salony odnowy biologicznej czy świetnie wyposażone minikluby. Najlepsze hotele składają się z zakwaterowania w willach i stylowych bungalowach z prywatnymi basenami i najwyższej klasy umeblowaniem, jak na przykład w hotelu Amanruya, Lujo, Caresse Luxury Collection Resort & SPA, Mandarin Oriental czy oddalony o godzinę drogi z Bodrum – Six Senses Kaplankaya. Te miejsca spełnią oczekiwania najbardziej wymagających podróżnych.

Do Bodrum turyści najczęściej przybywają samolotami czarterowymi biur podróży. Nie oznacza to jednak, że wycieczki na własną rękę nie są spotykane. Dolecieć tam można liniami tureckimi Turkish Airlines, z 1 przesiadką w Stambule; będzie to świetna okazja do poznania tajemnic tej metropolii i posmakowania jej tętniącego życiem klimatu. „Miasto dwóch kontynentów” zachwyca bogactwem architektury, spektakularną scenerią nad Cieśniną Bosfor, a wieczorami zachęca do spędzania czasy w licznych kafejkach i klubach z muzyką na żywo.

Z butikowym biurem www.carter.eu można liczyć na ciekawe wycieczki objazdowe po Turcji, indywidualne programy „szyte na miarę” i odpoczynek w najlepszych kurortach w kraju w atrakcyjnych cenach, lepszych niż na popularnych portalach rezerwacyjnych i stawkach bezpośrednio od hoteli.

Więcej informacji i rezerwacja podróży:

22 392 60 16/17,

[email protected]

Inspiracje wakacyjne: https://carter.eu/blog/

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

https://www.youtube.com/channel/UCYYiTTsOkKPm7UEmaXpheRQ/videos

tekst sponsorowany

Share on twitter
Share on facebook