Wpływ treningu fizycznego na profil mikrobioty

Wpływ treningu fizycznego na profil mikrobioty

Naukowo o sporcie – rozmowa z TOMASZEM CISONIEM – dyrektorem Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ
– Instytut Kultury Fizycznej ma w tej chwili chyba najlepszą bazę dydaktyczno-lokalową spośród wszystkich instytutów PWSZ?

– Nie wiem, co mam odpowiedzieć na tak postawione pytanie, wszak szefowie innych instytutów będą to czytać, a przecież ich instytuty są świetnie prowadzone. A co do samej bazy. Rzeczywiście, siedzibą IKF od 2012 r. jest nowoczesny kompleks dydaktyczno–sportowy. W skład naszego kampusu wchodzi budynek dydaktyczny wraz z bazą dydaktyczno-naukową w tym pracowniami: anatomii, antropologii, fizjologii i biochemii, hipoksji normobarycznej, krioterapii, biomechaniki, odnowy biologicznej, kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii, masażu, terapii manualnej, diagnostyki postawy ciała, psychologii sportu.

– Uff, dużo tego. Inne instytuty chyba faktycznie mogą się poczuć zazdrosne.

– Ale proszę pozwolić mi dokończyć. Mamy też pełnowymiarową halę sportową z tunelem lekkoatletycznym i salą fitness, treningową halę sportową z siłownią, krytą pływalnię, wielofunkcyjne boiska zewnętrzne, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą wraz z trybunami i stadion lekkoatletyczny wraz z zapleczem.

– W jednej z archiwalnych wypowiedzi pierwszego rektora prof. Andrzeja Bałandy, pada takie zdanie, że to będzie jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Polsce.

– Nie mam pewności czy tak faktycznie jest, ale na pewno nasz kampus otrzymał tytuł „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce – Lider Małopolski 2012” w konkursie przeprowadzonym przez Kapitułę Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. To chyba dowód, że Nowy Sącz może być dumny z tego, co posiada.

– Jak te specjalistyczne pracownie są wykorzystywane?

– Realizowane w PWSZ kierunki kształcenia mają profil praktyczny, dlatego kładziemy duży nacisk właśnie na zajęcia praktyczne. Zapraszamy także krajowych i zagranicznych specjalistów w dziedzinie fizjoterapii na otwarte wykłady i warsztaty dla studentów oraz pracowników. Nawiązaliśmy także współpracę z wiodącymi ośrodkami badawczymi w kraju, podpisaliśmy stosowne porozumienia i prowadzimy wspólne projekty badawcze.

– Projekty badawcze to brzmi poważnie…

– Dobrze, spróbujmy powiedzieć to językiem bardziej przystępnym. Komora hiperbaryczna to takie – bardzo unikalne, dodajmy – pomieszczenie, gdzie kręcąc jedną małą gałką, możemy stworzyć warunki ciśnieniowe panujące wysoko w Tatrach, w Alpach albo na Mount Evereście. Dla sportowców, to bardzo istota różnica. A wracając do języka naukowego – najważniejsze z tych projektów to: Wpływ wysiłku fizycznego w warunkach hipoksji normobarycznej na poziom witaminy D, stężenie wybranych wskaźników prozapalnych oraz insulinowrażliwość u młodych zdrowych mężczyzn, wpływ sauny na zmianę objętości osocza, stężenia erytropoetyny i całkowitej masy hemoglobiny. Wystarczy?

– Proszę dalej, to wciągające.

– Badamy też m.in. wpływ czynników fizykalnych (hipoksja, hipotermia, hipertermia) oraz wysiłku fizycznego na zmiany poziomu wybranych miokin i cytokin, witaminy D oraz statusu antyoksydacyjnego, wpływ treningu fizycznego i obciążenia termicznego na profil mikrobioty jelitowej oraz wskaźniki szczelności bariery
jelitowej u mężczyzn nieuprawiających wyczynowo sportu. Zajmujemy się również oceną przydatności treningu wysokościowego w symulowanych warunkach wysokogórskich w terapii astmy i alergicznych schorzeń górnych dróg oddechowych.

– Dużo tego. Wystarcza czasu, by Instytut Kultury Fizycznej działał też w środowisku lokalnym?

– Jesteśmy organizatorem i współorganizatorem wielu cyklicznych imprez dla dzieci i młodzieży.Rozpoczęliśmy także projekt związany z badaniami profilaktycznymi dzieci. Współpracujemy z drużyną piłkarską Sandecji. Uczestniczymy jako partner w wielu poważnych imprezach sportowych, np. Festiwalu Biegowym, gdzie nasi studenci zabezpieczają strefę masażu i odnowy biologicznej. Jesteśmy też organizatorem Spartakiady Osób z Niepełnosprawnością. Wspieramy działaniami również osób starszych, współpracując z Sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

– Wśród absolwentów IKF PWSZ są jacyś sławni sportowcy?

– Naszymi absolwentami są m.in. Maciej Okrąglak i Grzegorz Hedwig – kajakarze, olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Joanna Mirek – siatkarka, wielokrotna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni Europy. Wśród naszych absolwentów są też właściciele firm, instytucji, akademii sportowych, organizatorzy imprez sportowych.

Kliknij i pobierz bezpłatnie specjalne wydanie DTS – 20-lecie PWSZ:

Reklama