Szyją maseczki dla nowosądeckiego szpitala i pogotowia. Przyda się każda para rąk

Szyją maseczki dla nowosądeckiego szpitala i pogotowia. Przyda się każda para rąk

Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz zainicjowała akcję ,,Nowy Sącz szyje dla medyków”. Została utworzona grupa na Facebooku, która cieszy się sporym zainteresowaniem, a co ważne – dołączają do niej osoby oferujące konkretną pomoc, polegającą na szyciu maseczek dla nowosądeckiego szpitala i pogotowia ratunkowego, czy też dostarczaniu materiału na wyroby. Pierwsze próbki maseczek zostały poddane sterylizacji i przeszły pozytywnie próbę w szpitalu.

Mimo, iż obecnie w naszym regionie nie potwierdzono przypadku infekcji koronawirusem, to jednak wiele osób zgłasza się do specjalnie przygotowanego w nowosądeckim szpitalu punktu przyjęć, gdzie każdorazowo czekają medycy ubrani w specjalną, ochronną odzież i maseczki. Również jadąc po pacjenta z podejrzeniem zakażenia cały zespół musi się odpowiednio ,,uzbroić”. Przedstawiciele sądeckiego szpitala zapewniają, iż placówka jest odpowiednio przygotowana i na obecną chwilę niczego nie brakuje. Jednak sytuacja jest dynamiczna, więc lepiej mieć odpowiednie ,,zapasy”.

Jak informują organizatorzy akcji, poszukiwane są osoby chcące wspomóc sądecki szpital oraz pogotowie w czasie walki ze skutkami epidemii w Polsce. O pomoc zwrócili się do nich pracownicy pogotowia.

Rzeczniczka szpitala Agnieszka Zelek-Rachtan po naszym pytaniu dotyczącym akcji, poprosiła aby inicjatorzy przedsięwzięcia skontaktowali się z lecznicą, gdyż maseczki najpierw muszą przejść testy i sterylizację. Dopiero wtedy będzie można orzec, czy nadają się do użytkowania szpitalnego.

– Zebraliśmy maseczki od tych osób, które już miały gotowy wyrób, a część sami uszyliśmy. Zawieźliśmy różne modele, w międzyczasie konsultując ze szpitalem, jakie maseczki będą najlepsze. Dostaliśmy informację, że maseczki bawełniane są użyteczne i mogą być wykorzystywane przez szpital – poinformował w rozmowie z naszą redakcją Michal Gaik, naczelnik Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. Jak dodał, maseczki będą mogły być wielokrotnie wykorzystywane, oczywiście po dezynfekcji.

Jak możesz pomóc?

– Przekaż materiał na szycie maseczek, pamiętaj jednak, że musi składać się w 100% z bawełny. Nie może posiadać żadnych dodatków, kolor materiału nie ma znaczenia.

– Jeśli krawiectwo nie jest Ci obce, zajmij się szyciem maseczek.

– Możesz również zaproponować przewiezienie materiałów, dostarczenie maseczek do szpitala. Masz inne pomysły? Podziel się nimi —> TUTAJ.

Jak przygotować materiał nadający się do szycia maseczek wielokrotnego użytku? 

– Pamiętaj! Zachowaj całkowity reżim sanitarny! Zanim przystąpisz do pracy, wyczyść dokładnie stanowisko, gdzie będą wykonywane maseczki, wymyj solidnie ręce. Najlepiej przemyj wszystko płynem odkażającym.

– Do wyrobu maseczek wykorzystujemy wyłącznie nowy materiał. Produktem odpowiednim na maseczki jest bawełna 100% (może być kolorowa) o gęstym splocie i gramaturze ok. 160 g/m^2.

– Maseczki będą wykorzystywane do wielokrotnego użytku, będą odkażane w wysokiej temperaturze, więc muszą być wykonane z dobrego materiału i solidnie uszyte.

– Przed użyciem materiał upierz w minimum 60°C. Ma to na celu wyczyszczenie go z ewentualnych zabrudzeń, pyłków itp. Pranie zapobiega też późniejszemu kurczeniu się materiału w trakcie użytkowania i sterylizacji.

– Po wysuszeniu materiału, uprasuj go z parą na najwyższej temperaturze żelazka. Tak przygotowany materiał nadaje się do dalszych czynności.

Jak wykonać maseczkę?

– Maseczki przygotowujemy z prostokątnego kawałka materiału o wymiarach 25 x 35 cm (damska) 25 x 40 cm (męska). Prosimy o przygotowywanie maseczek po połowie z każdego rozmiaru.

– Przygotowujemy 4 sztuki tasiemek lub sznurka (100% bawełna o długości 40 cm).

– Podwijamy krótsze brzegi materiału na szerokości kilku milimetrów, im mniej tym lepiej. Ten punkt nie jest obowiązkowy, ale wpływa na poprawę wyglądu gotowej maseczki.

– Składamy prawą stronę do prawej.

– Przeszywamy materiał po 9 cm z każdej strony, zostawiając 7 cm przerwę.

– Wkładamy tasiemki do środka, po czym przeszywamy brzeg maseczki na szerokość stopki.

– Po przeszyciu, lewa strona powinna wyglądać tak jak na zdjęciu (tasiemka nie musi wystawać, ale na potrzeby zdjęcia została wyeksponowana).

– Przez otwór na dole wyciągamy maseczkę na prawą stronę, następnie ją prasujemy.

– Po wyprasowaniu, robimy dwie zakładki tak, aby maseczka miała wysokość 10 cm.

– Przeszywamy krawędzie maseczki z jednej i drugiej strony.

– Wiążemy supełki na końcach tasiemek/sznureczków. Maseczka gotowa!

– Po wykonaniu maseczkę chowamy zbiorczo do woreczków, najlepiej zamykanych (strunowych).

Źródło: Nowy Sącz szyje dla medyków/
Zdjęcia/ Instruktaż Michał Gaik – naczelnik GRS OSP Nowy Sącz

 

Reklama