W I LO nie ma barier w edukacji. Wizyta w Norwegii i Rumunii

W I LO nie ma barier w edukacji. Wizyta w Norwegii i Rumunii

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu w ramach projektu Erasmus + uczyli się zasad demokracji, przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego podczas wyjazdów do Norwegii i Rumunii.

– Początek naszego projektu sięga roku 2015. Wtedy to podjęliśmy współpracę ze szkołą w Krynicy – Zdroju oraz szkołami w Narwiku w Norwegii i Sîngeorz-Bâi w Rumunii – mówi Wioletta Kleczyńska, nauczycielka języka angielskiego w I LO, koordynatorka projektu.

Norwegię sądecka młodzież odwiedziła w marcu 2016 r. 10 uczniów wraz z opiekunami wzięło udział w warsztatach w szkole goszczącej – Narvik Videregående Skole wraz z parterami z Liceul Teoretic Solomon Halita z Sîngeorz-Bâi w Rumunii oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju.

– W Norwegii demokracja jest mocno rozwinięta, zatem uczniowie mieli doskonałą okazję przekonać się, co to znaczy być aktywnym obywatelem. Uczestniczyli w zajęciach z przedsiębiorczości prowadzonych w uczelni wyższej, brali udział w grze ulicznej, rozwiązywali różne zadania. Poznali też historię II wojny światowej i udział Polaków w walkach o Narwik.  We wrześniu 2016 r. młodzież z Norwegii i Rumunii przyjechała do Krynicy – Zdroju, gdzie wszyscy wzięli udział w warsztatach „Jak założyć spółkę?”. Uczniowie odwiedzili również siedzibę ‘Muszynianki’ oraz uczestniczyli w grze miejskiej o tematyce łemkowskiej. W Nowym Sączu wizyta rozpoczęła się od spotkania z dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego: Aleksandrem Rybskim oraz Katarzyną Krupą, którzy od początku wspierają realizację projektu. Następnie udaliśmy się na warsztaty dotyczące mniejszości etnicznych i narodowych do Miasteczka Galicyjskiego. Dowiedzieliśmy się także o wielokulturowości mieszkańców dawnego Nowego Sącza. W trakcie spotkania z władzami miasta, które reprezentował wiceprezydent Jerzy Gwiżdż oraz dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek.  Dzięki nawiązaniu współpracy z przedsiębiorstwami sądeckimi, uczestnicy odwiedzili firmy Wiśniowski i FAKRO, gdzie zapoznali się z przykładami dobrych praktyk.

Goście z Norwegii i Rumunii wyjeżdżali z Nowego Sącza pełni wrażeń i wielkich nadziei na kolejne odwiedziny. Ostatnimi punktami ich pobytu w Polsce była wizyta w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizowano przejmujące warsztaty przedstawiające los dzieci w obozie. Ostatni dzień poświęcono  na zwiedzanie Krakowa i jego zabytków.

Ostatnią odsłoną projektu był wyjazd polskiej młodzieży do miasteczka Singeorz Bai, położonego w Transylwanii, w rumuńskim paśmie Karpat.

Uczniowie z wyjazdu są bardzo zadowoleni. Nawiązali wiele nowych znajomości.

– Podczas warsztatów z przedsiębiorczości nasi koledzy przedstawili projekty swoich mini-firm, między innymi były to usługi hotelarskie, sprzedaż zdrowych produktów, gadżety z recyclingu czy ekologiczny dom z drewna. Następnego dnia odwiedziliśmy dwa przedsiębiorstwa produkujące drewno. Dowiedzieliśmy się, jak rozwija się przemysł drzewny w tym regionie i gdzie są eksportowane towary. Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z właścicielami tych fabryk – mówi jedna z uczennic, Weronika Floryan.

– Kolejne dni  były poświęcone historii i demokracji. Zwiedziliśmy  muzeum mieszczące się w budynku dawnego więzienia politycznego w Sighet, miasta przy granicy z Ukrainą. Poznaliśmy dramatyczne i heroiczne historie wielu Rumunów  z czasów komunizmu. Ekspozycje przedstawiają historie więźniów różnych grup społecznych. W Bistricy spotkaliśmy się z władzami kraju i regionu i  z przewodniczącym Rady Okręgu-Bistrița Năsăud, mieliśmy także możliwość zobaczyć piękną panoramę miasta z 76-metrowej wieży kościoła ewangelickiego, zwiedziliśmy również stare miasto. Nie sposób być w Transylwanii i nie poznać legendy o Drakuli. Wybraliśmy się do hotelu „Zamek  Drakuli” na przełęczy Tihuta, gdzie poszukiwaliśmy śladów jego działalności.

– W trakcie wyjazdu poruszone zostały tematy związane z przedsiębiorczością, demokracją i historią.  Zobaczyliśmy, że pomimo wielu różnic między naszymi krajami, są pewne sprawy wspólne i tematy, o których warto rozmawiać. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wszyscy możemy się czegoś od siebie nauczyć. Nawiązaliśmy wiele znajomości, które z pewnością pozostaną trwałe. Poznaliśmy kulturę, kuchnię i zwyczaje rumuńskieWszystkie szkoły i instytucje przyjęły nas bardzo gościnnie, a spotkania z ludźmi, którzy są żywo zainteresowani rozwojem swoich lokalnych społeczności inspirują nas do podejmowania inicjatyw obywatelskich– dodaje uczennica

Cele i zadania przyjęte w projekcie umożliwiają wypracowanie płaszczyzny współpracy pomiędzy wieloma instytucjami działającymi lokalnie.  W Nowym Sączu realizacja programu była możliwa dzięki współpracy I Liceum Ogólnokształcącego z władzami lokalnymi (Urząd Miasta, Wydział Edukacji, Rada Miasta), instytucjami kulturalnymi (Miasteczko Galicyjskie- Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu) oraz przedsiębiorstwami (Wiśniowski, FAKRO).

***

Celem projektu realizowanego w ramach Programu Erasmus+ Strategiczne Partnerstwa Akcja 2 jest tworzenie i rozwijanie wśród młodzieży kluczowych kompetencji charakterystycznych dla XXI wieku, koncentrujących się na kształtowaniu umiejętności interpersonalnych, międzykulturowych, społecznych, obywatelskich i kompetencji przedsiębiorczości. Innym celem jest zapoznanie się z kształtowaniem demokracji w Europie, komunikacji w językach obcych, ekspresji kulturowej oraz wielokulturowości.

Fot. Z arch. I LO.

 

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama