Czy stacyjka kolejowa na ulicy Węgierskiej zachęci ludzi do przesiadki do pociągu?

Czy stacyjka kolejowa na ulicy Węgierskiej zachęci ludzi do przesiadki do pociągu?

Rozpoczął się cykl spotkań związanych z modernizacją dworców i przystanków kolejowych. Konsultacje odbyły się już w Starym Sączu i Muszynie.  Ideą jest rozeznianie opinii mieszkańców w sprawie przyszłości obiektów w których gospodarzą PKP. Wśród pomysłów jakie się pojawiają, jest międy innymi budowa przystanku kolejowego w okolicy ul. Węgierskiej.

Niewielki budynek stacyjny ma powstać w Biegonicach.

– Ma on mieć około 100 metrów kwadratowych. W budynku będzie poczekalnia, toalety i automatyczna informacja turystyczna (infomat) – informuje Katarzyna Grzduk, rzecznik prasowy PKP.

Na głównym dworcu kolejowym planowana jest organizacja centrum obsługi ruchu turystycznego na trasie kolejowej Nowy Sącz  – Krynica wraz z zagospodarowaniem skweru przy ul. Kolejowej.

Władze Nowego Sącza zastanawiają się nad ewentualnym przesunięciem przystanku kolejowego w okolice sądeckiej strefy biznesu czyli ulicy Węgierskiej.

– Chętnie widzielibyśmy nowy przystanek kolejowy w okolicach skupiska zakładów przemysłowych i handlowych przy ulicy Węgierskiej. Taki przystanek mógłby być następnie rozbudowywany stosownie do potrzeb i lepiej niż stacja Nowy Sącz Biegonice służyć pasażerom – mówi wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

– W zlokalizowanych tam zakładach pracy pracuje wielu mieszkańców okolicznych miejscowości.  Takie połączenie kolejowe służyłoby większemu zainteresowaniu alternatywnym środkiem transportu, a przez to odciążyłoby zakorkowaną w godzinach szczytu ulicę Węgierską – dodaje wiceprezydent.

Powstanie nowego przystanku przy „sądeckiej strefie biznesu” pozostaje w gestii innej kolejowej spółki – PKP PLK.

Uczestnicy spotkania zorganizują trójstronne spotkanie z udziałem władz Nowego Sącza i obu spółek kolejowych. Budowa przystanku mogłaby być włączone do inwestycji tej spółki planowanej po roku 2020.

– Przyjmujemy wstępną deklarację przedstawicieli Biura Inwestycji PKP dotyczącą możliwości poszerzenia funkcjonalności dworca głównego w Nowym Sączu o centrum obsługi turystycznej, jak i rewitalizacji przydworcowego skweru w ramach realizowanego projektu modernizacji i budowy dworców na linii Krynica – Nowy Sącz, czego od lat oczekują mieszkańcy Starej Kolonii i innych okolicznych osiedli mieszkaniowych – podkreśla Wojciech Piech.

O remontach i modernizacjach dworców czytaj także w tekście:

Pomysł na starosądecki dworzec PKP: miejsce integracji i mały hotelik 

Fot. Wikipedia, UM NS, Agnieszka Małecka. 

Reklama