Zobaczyć dłońmi, usłyszeć gestem…. Specjalna delegacja sprawdzi czy jest w Nowym Sączu dostępna kultura

Zobaczyć dłońmi, usłyszeć gestem…. Specjalna delegacja sprawdzi czy jest w Nowym Sączu dostępna kultura

Na całym świecie powstają miniatury zabytków, które dają szansę niewidomym „zobaczyć” budynek, albo cały fragment miasta za pomocą dotyku. W 2008 roku. Paweł Napora, pomysłodawca miniatur dla niewidomych we Wrocławiu znalazł wykonawcę do zrobienia pierwszej wrocławskiej miniatury – ratusza. Od tamtej pory w pracowni rzeźbiarza Piotra Makały powstały miniatury dla Wrocławia, Legnicy, Karpacza, Jeleniej Góry, Kłodzka, Warszawy … Niewidomi mogą „zobaczyć” m.in. wrocławski ratusz,  Operę Wrocławską,  starówkę Legnicy, świątynię Wang, zabytkową nieistniejącą już kamienicę w Kłodzku, salę plenarną Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, kościoły Karpacza, miniaturę Parku Norweskiego w Jeleniej Górze, makietę Starego Rynku w Poznaniu… To tylko jeden z licznych sposobów jak przybliżyć skarby kultury osobom, które nie mogą ich obejrzeć korzystając ze zmysłu wzroku. Widzieliście w muzeach, albo galeriach takie miniatury, albo napisy Braillem? A może widzieliście przewodnika, który „rozmawia”  z turystami w języku migowym, aby udostępnić kulturę niesłyszącym? Jeśli nie widzieliście, to prawdopodobnie oznacza, że kultura jest słabo dostępna, albo niedostępna wcale.

Fundacja Kultury bez Barier przyjeżdża do Nowego Sącza 18 lipca, aby sprawdzić czy oferta instytucji kultury jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Będzie to druga część projektu „Kultura. Rajdy bez barier” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.

Odwiedzimy nowosądeckie kina i muzea: kino „Sokół”, Galerię Sztuki Współczesnej BWA oraz Miasteczko Galicyjskie. Zachęcamy wszystkie osoby chętne, zarówno z niepełno sprawnościami, jak i pełnosprawne, do udziału w pokazie filmowym podsumowanym dyskusją – będzie więc chwila, by podzielić się wrażeniami, by opowiedzieć o tym, co było olśniewające, zaskakujące, inspirujące. Taka dyskusja odbędzie się  po zwiedzaniu Miasteczka Galicyjskiego – wraz z pracownikami instytucji kultury porozmawiamy o potrzebie organizowania wydarzeń bez barier i sposobach udostępniania kultury osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu” – zapraszają organizatorzy.

Plan Rajdu bez Barier

18.07 – Kino Sokół – ul. Jana Długosza 3

17:00 – Pokaz filmu „Mężczyzna imieniem Ove” (reż. Hannes Holm) oraz dyskusja.

Bilet: 1 zł – do zakupienia w kasie kina.

19.07 – Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu

10:00 – Zwiedzanie

Miasteczko Galicyjskie

15:30 – Zwiedzanie

Czytaj ZA DARMO nowe wydanie DTS

fot. ilustracyjne: pixabay

Reklama