Ptasia grypa w regionie. Zutylizowano ponad 7 tysięcy indyków

Ptasia grypa w regionie. Zutylizowano ponad 7 tysięcy indyków

Już wydawało się, że ptasia grypa opuściła nasz region na dobre. 15 kwietnia zutylizowano w Bobowej ostatnie zakażone zwierzęta. Było to 12 ognisko zjadliwej choroby. Końcem czerwca znów stwierdzono H5N8 u indyków w Bielance (pow. gorlicki).

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał (22 czerwca) z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym 7 107 sztuk indyków, w miejscowości Bielanka w powiecie gorlickim.

,,Jest to trzynaste ognisko HPAI w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego. W gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE” – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Jak wyjaśnia, stwierdzone w dniu 22 czerwca br. ww. ognisko HPAI związane jest z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca 2021 roku stwierdzono 336 ognisk u drobiu.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w dalszym ciągu apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko
przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Przypomnijmy, pierwszy przypadek ptasiej drypy w województwie małopolskim stwierdzono 20 marca w dwóch gospodarstwach w Bielance. Wówczas sześć tysięcy kur niosek i ponad dziesięć tysięcy indyków rzeźnych zagazowano. Teraz również stiwerdzono zjadliwą chorobę w gospodarstwie w Bielance. O objawach u zwierząt, które powinny hodowcy zapalić czerwoną lampkę i zasadach, które trzeb przestrzegać możecie przeczytać –>tutaj.

,,Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii” – przestrzega Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Źródło:Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Fot. ilustracyjne pixabay.com

Reklama