„Zero tolerancji” dla osób nieprzestrzegających obostrzeń: brak maseczki tylko z odpowiednim zaświadczeniem

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, w której udział wziął Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, przedstawiono rozwiązania, które mają wymóc na społeczeństwie stosowanie się do obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. „Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad” – powiedział minister. Zmiany mają wejść w życie już w przyszłą sobotę.

Jak podkreślał minister Adam Niedzielski, przestrzeganie obostrzeń i norm sanitarno-epidemiologicznych jest bardzo ważne, jednak wiele osób się do nich nie stosuje. Natomiast gen. insp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że obowiązujące dotąd przepisy, pozwalające w pewnych przypadkach na niezakrywanie ust i nosa, były często nadużywane.

Dlatego od przyszłej soboty (10 października) z obowiązku zasłaniana ust i nosa będą zwolnione wyłącznie tylko te osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

W przypadku naruszenia przepisów policjant zadecyduje o ewentualnym pouczeniu, nałożeniu mandatu, złożeniu wniosku o ukaranie lub wniosku do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.

To nie jedyna zmiana, jaka wejdzie w życie. Obowiązywał będzie także zakaz udostępniania lokali do imprez. Mowa tu o takich punktach gastronomicznych, których działalność gospodarcza nie obejmuje organizowania imprez, a udostępniają przestrzeń w tym celu.

Ponadto pomiędzy różnymi zgromadzeniami trzeba będzie zachować odległość co najmniej 100 metrów.

Dodatkowo, jak pisaliśmy TUTAJ, wejdą w życie nowe ograniczenia zależne od stref (zielonej, żółtej, czerwonej). Szczegóły na grafice poniżej.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia planuje wysyłać w piątki po południu SMS-y (z wykorzystaniem systemu alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa), informujące mieszkańców danego powiatu o wprowadzeniu żółtej lub czerwonej strefy.

fot. oficjalny profil Ministerstwa Zdrowia na Twitterze
grafika: Ministerstwo Zdrowia


Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.