Minister zdrowia: będziemy zaostrzali politykę regionalnych obostrzeń. Wejdzie w życie kolejna zmiana

Minister zdrowia: będziemy zaostrzali politykę regionalnych obostrzeń. Wejdzie w życie kolejna zmiana

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zaostrzenie regionalnych obostrzeń – czyli tych wprowadzanych w tak zwanych żółtych i czerwonych strefach. Zmiany dotyczą m.in. wesel, restauracji, a także obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Jak zapowiedział minister zdrowia, ograniczona zostanie liczba osób mogących brać udział w zgromadzeniach – w tym także w weselach. W strefie żółtej maksymalna liczba uczestników zgromadzenia wyniesie 75 osób, a w strefie czerwonej – 50 osób. Natomiast w strefach zielonych – czyli w obszarach kraju, gdzie nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń – w tego typu wydarzeniach będzie mogło wziąć udział 100 osób.

Przypomnijmy: obecnie w zgromadzeniach, bez względu na strefę, mogło wziąć udział do 150 osób (pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu i zasłonienia ust oraz nosa). Ograniczenia występowały jedynie w przypadku wesel i uroczystości „rodzinnych” – w żółtej strefie maksymalna liczba uczestników wynosiła 100 osób, a w czerwonej 50 osób.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie punktów gastronomicznych, barów i restauracji. W „czerwonych” powiatach będą mogły być otwarte do godziny 22:00.

Natomiast jeśli chodzi o obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu, zostanie on wprowadzony także do strefy żółtej. Obecnie takie obostrzenie obowiązywało jedynie w strefie czerwonej.

Nowe ograniczenia wejdą w życie na mocy rozporządzenia, które ma zostać przygotowane w przyszłym tygodniu.

fot. oficjalny profil Ministerstwa Zdrowia na Twitterze

KORONAWIRUS RAPORT – 29 września. Zmarł zakażony mieszkaniec Sądecczyzny