Zdobienie druku: czym jest tłoczenie na zimno i na gorąco?

Zdobienie druku: czym jest tłoczenie na zimno i na gorąco?

Zdobienie druku: czym jest tłoczenie na zimno i na gorąco

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane wydruki prezentują się bardzo estetycznie. Można je jeszcze bardziej uatrakcyjnić, stosując jedno z popularnych uszlachetnień. Wśród zdobień dużym uznaniem cieszą się zwłaszcza dwie techniki, czyli tłoczenie na zimno (tzw. cold stamping) i na gorąco (tzw. hot stamping). Czym wyróżnia się każde z tych rozwiązań?

Co to jest cold stamping?

Tłoczenie na zimno jest często stosowaną metodą uszlachetnienia druku. Pozwala na uzyskanie efektownych złoceń lub srebrzeń. Zgodnie z nazwą cały proces odbywa się bez użycia wysokiej temperatury. Podczas niego dochodzi do przeniesienia specjalnej folii cold stampingowej o dekoracyjnym charakterze na wybraną powierzchnię. Potrzebny jest do tego odpowiedni klej, który utwardza się światłem UV.

Jak wygląda cold stamping w praktyce? To bardzo proste. Najpierw należy nałożyć klej – powinien on znaleźć się wyłącznie w miejscach, które chce się uszlachetnić. Robi się to przy zastosowaniu metody fleksograficznej lub offsetowej. Następnie trzeba docisnąć go do warstwy klejowej folii. W ten sposób dojdzie do oderwania się od niej barwnika i przeniesienia go na powierzchnię wydruku.

Ta metoda zdobienia jest bardzo prosta, a przy tym tania i efektowna. Umożliwia także drukowanie przejść tonalnych.

Czym wyróżnia się tłoczenie na gorąco?

Tłoczenie na gorąco, czyli hot stamping lub termodruk, również pozwala uzyskać estetyczny efekt złocenia lub srebrzenia. Cały proces zdobienia wygląda jednak inaczej. Kluczowe jest zastosowanie wysokiej temperatury. Metoda ta polega bowiem na przeniesieniu specjalnej folii hotstampingowej na powierzchnię wydruku przy pomocy matrycy nagrzanej do mniej więcej 100°C. W momencie, gdy gorąca matryca styka się z folią, dochodzi do aktywizacji kleju. Wówczas zaczyna on się wtapiać w wydruk razem z warstwą lakieru i aluminium. W efekcie po zdjęciu matrycy na wybranych fragmentach wydruku powstaje efektowne złocenie lub srebrzenie.

Dlaczego warto stosować cold stamping lub hot stamping i jaką metodę wybrać?

Cold i hot stamping to sprawdzone metody uszlachetniania. Warto je stosować, ponieważ dzięki nim wydruk staje się atrakcyjniejszy i bardziej przyciąga wzrok. Efekt złocenia lub srebrzenia wygląda też bardzo elegancko i luksusowo. To ważne m.in. w przypadku wydruków o charakterze marketingowym.

Co jednak sprawdzi się lepiej: tłoczenie na zimno czy na gorąco? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i rodzaju wydruków, które chce się ozdobić. Technikę cold stampingu najczęściej wykorzystuje się w przypadku uszlachetnień opakowań artykułów spożywczych, w branży kosmetycznej, a czasami również w alkoholowej. Hot stamping z kolei ma szersze zastosowanie, ponieważ bez problemu można go użyć na podłożach o różnej strukturze – nie tylko gładkich, lecz także fakturowanych. Wykorzystuje się więc tego typu uszlachetnienie w przypadku opakowań produktów, jak również okładek książek, kart kredytowych czy nadruków na koszulkach.

Artykuł partnera

 

Przeczytaj również: Firany – piękna i praktyczna ozdoba każdego wnętrza

Reklama