Zapraszamy lokalne firmy do udziału w konkursie im. Kazimierza Pazgana

Zapraszamy lokalne firmy do udziału w konkursie im. Kazimierza Pazgana

Magdalena Pazgan-Wacławik

Zaczynamy drugą edycję konkursu „Kostka Sukcesu” im. Kazimierza Pazgana. Do udziału w nim zapraszamy lokalne firmy rodzime. Od teraz do 20 listopada można zgłaszać kandydatów. Do ubiegłorocznej edycji zgłoszonych zostało jedenaście kandydatur, a zwyciężyła firma Global System z Brzeznej. „Statuetka – Kostka Sukcesu, to symbol dążenia do celu. Każdy przedsiębiorca doświadcza sukcesów i porażek, ale jego cechą jest to, że chce ciągle iść do przodu. Chce brać odpowiedzialność za swój produkt czy usługę i za swoich pracowników” mówiła podczas ubiegłorocznej gali Magdalena Pazgan-Wacławek.

Organizatorzy konkursu „Kostka Sukcesu” im. Kazimierza Pazgana, Nagrody Sądeckiej Izby Gospodarczej oraz rodziny Pazganów zapraszają do zgłaszania kandydatur rodzimych firm z regionu Nowego Sącza, które prowadzą działalność w sposób społecznie odpowiedzialny, przyczyniają się do polepszania dobrobytu lokalnej społeczności oraz są inspiracją dla innych.

Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorczości w regionie oraz upamiętnienie postaci Kazimierza Pazgana – pioniera przedsiębiorczości, założyciela Sądeckiej Izby Gospodarczej.

Zgłoszenia można nadsyłać do 20 listopada 2023 r. na adres [email protected]

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: dts24.pl

O szczegółach konkursu oraz zgłoszonych kandydatach będziemy na bieżąco informować w portalu dts24.pl oraz w kolejnych wydaniach DTS.

Poniżej publikujemy wystąpienie Magdaleny Pazgan-Wacławek poprzedzające ubiegłoroczne wręczenie nagrody. Córka Kazimierza Pazgana, przybliża nie tylko sylwetkę założyciela Konspoli, ale również kreśli w nim idee konkursu.

 

Szanowni Państwo, 

Czekałam na ten moment. Bardzo się cieszę, że mogę tu być, w gronie znakomitych ludzi, pełnych odwagi. Ludzi, którzy postanowili, tak jak mój tata – Kazimierz Pazgan, wiele lat temu, wziąć los w swoje ręce i budować własną firmę. Z biegiem czasu Sądecczyzna stała się zagłębiem przedsiębiorców. To oni tworzyli kolejne miejsca pracy i przyczyniali się do polepszenia warunków życia mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. 

Nasza Rodzina razem z Sądecką Izbą Gospodarczą, Fundacją Pomyśl o Przyszłości, Dobrym Tygodnikiem Sądeckim oraz Wyższą Szkołą Biznesu postanowiła upamiętnić  mojego tatę jako prekursora biznesu na Sądecczyźnie. On wydeptywał swoją ścieżkę jako jeden z pierwszych budując tutaj Konspol 40 lat temu (jeszcze w ustroju komunistycznym). 

Jego droga zawodowa może być dla wielu osób inspiracją. Kazimierz Pazgan, syn rolników, rozpoczął własną działalność w wieku nastoletnim jako muzyk – grając na trąbce na weselach. Miał w sobie ogromną determinację, żeby wyrwać się z biedy, w której się wychował. Wybrał się w wielki świat – do Warszawy na studia. Nie przyjęto go, ale jego postanowienie, żeby się kształcić było tak duże, że nie wyszedł z dziekanatu, dopóki go nie wpisali na listę przyjętych kandydatów. W taki sposób Kazimierz Pazgan został studentem resocjalizacji. Później musiał „odpracować” stypendium państwowe jako nauczyciel w zakładzie karnym dla młodzieży. Zauważył, że posada państwowa nie jest zbyt atrakcyjna i kiedy tylko mógł zmienił branżę. Tak się złożyło, że kiedy wyprowadzał młodzież z poprawczaka na prace społeczne, moja mama Alicja projektowała zieleń miejską w Świdnicy i tam – w świdnickich parkach na siebie „wpadali”. Zakochali się w sobie i razem (w latach 70-tych) wzięli w ajencję kwiaciarnię. Mama komponowała kwiaty, a tata zajmował się wszystkim innym, czyli dostawą, marketingiem i sprzedażą. Często wspominał, że był to biznes jego życia, bo w jeden dzień – dzień kobiet, potrafił zarobić na dużego fiata. Jednak ciągnęło go do korzeni. Po kilku latach, kiedy przeczytał w prasie o dofinansowaniach do pasz dla kurczaków, wrócił na ziemię sądecką, skąd się wywodził, i dał początek spółce Konspol, która z biegiem czasu zatrudniała ponad 2 tys. pracowników i osiągłaa przychód rzędu miliarda złotych. Po wielu latach rozwoju firmy, produkty z Konspolu były eksportowane do kilkunastu krajów na świecie, a do Japonii nasze kurczaki latały nawet samolotmi…

 

Statuetka – Kostka Sukcesu, która zostanie za chwilę wręczona laureatowi konkursu to niejako symbol dążenia do celu. Każdy przedsiębiorca doświadcza sukcesów i porażek, ale jego cechą jest to, że chce ciągle iść do przodu. Chce brać odpowiedzialność za swój produkt czy usługę i za swoich pracowników. I właśnie taka determinacja i chęć wspięcia się wyżej i co ważne, realizacja tego celu została doceniona przez Kapitułę Konkursu. Zwycięzca tegorocznej pierwszej edycji konkursu „Kostka Sukcesu” niemal podwoił swoje przychody oraz zysk w 2021 roku w stosunku do roku poprzedniego.

Szanowni Państwo, 

Z przyjemnością ogłaszam, że zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu Kostka Sukcesu zostaje firma GLOBAL SYSTEM WOJCIECH JAWOR SP. Z O.O. z Brzeznej.

Reklama