Wysadzili w powietrze pomnik…

2 stycznia 1946

Około godz. 20. oddział Armii Krajowej Stanisława Piszczka wysadził w powietrze odsłonięty miesiąc wcześniej Pomnik Żołnierzy Radzieckich w centrum Nowego Sącza. Informacja o sądeckiej akcji podziemia niepodległościowego  została przekazana  Józefowi Stalinowi. Pomnik szybko odbudowano i stał przy Al. Wolności do 2015 roku.

Budowlę “wdzięczności” Armii Czerwonej ulokowano w Nowym Sączu w 1945 na polecenie wojskowych władz radzieckich. Pod ozdobną płytą pomnika Braterstwa Broni pochowano sześciu czerwonoarmistów: st. sierż. N. W. Makarowa, sierż. N. E. Nikitina, sierż. W. Taziena, por. Batajewa, ppor. Miłka i sierż. W. N. Popowa.

W 1992 roku radni miasta podjęli uchwałę „w sprawie rozebrania Pomnika Żołnierzy Radzieckich przy al. Wolności„, a w  2013 roku podjęto decyzję o przeniesieniu prochów żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarz komunalny. Oba postanowienia doczekały się realizacji dopiero w lipcu 2015 roku, kiedy to ekshumowano szczątki i rozpoczęto prace rozbiórkowe.

Sądecki Kalendarz możesz mieć dla siebie!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.